Narodowe Czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza z Biblioteką Kraków

skwer im. Zbigniewa Wodeckiego
📅 sobota 03.09.2022
Narodowe Czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza z Biblioteką Kraków

Biblioteka Kraków zaprasza w sobotę 3 września na wspólne czytanie zbioru poezji Ballady i romanse Adama Mickiewicza, wybranego przez Prezydenta RP do lektury podczas jedenastej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, promującej czytelnictwo i dorobek polskiej literatury.

W trwającym właśnie Roku Romantyzmu Polskiego wybór tej pozycji, wydanej drukiem w Wilnie dwieście lat temu, jest uzasadniony. Skromny tomik wierszy nieznanego wcześniej poety – nauczyciela szkoły powiatowej w Kownie – wywołał przecież rewolucję w naszej literaturze. Zapoczątkował epokę romantyzmu w Polsce i otworzył romantyczną szkołę poetycką. Do niezapomnianych utworów z tego zbioru Adama Mickiewicza należą m.in. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska.

Biblioteka Kraków wzorem lat ubiegłych włączyła się do akcji Narodowego Czytania. W sobotę 3 września zapraszamy na krakowskie Planty, dokładnie na skwer im. Zbigniewa Wodeckiego, gdzie w uroczej  altanie, położnej niedaleko ławeczki sygnowanej nazwiskiem poety, od godziny 13.00 odbywać się będzie publiczne czytanie wybranych utworów największego poety polskiego, jak przyjęło się określać Mickiewicza.  Do wspólnej lektury zostali zaproszeni aktorzy, czytelnicy i bibliotekarze, przedstawiciele władz miasta oraz instytucji kultury.

Po zakończeniu czytania, ok. godz. 14.30, jego uczestnicy razem udadzą się pod pomnik Mickiewicza na Rynku Głównym, by oddać hołd wieszczowi.

Przedsięwzięcie Biblioteki Kraków wsparli partnerzy: Krakowskie Forum Kultury, Teatr Bagatela i Teatr Ludowy oraz Nowohuckie Centrum Kultury.

Czy i jak motywować dzieci

Szczegóły na www.biblioteka.krakow.pl