Nabór na półkolonie teatralne: Piłą i klejem. Od podziałów do dzielenia się

Teatr Miniatura mapa

piątek 19.06.2020 do niedziela 05.07.2020

50

Nabór na półkolonie teatralne: Piłą i klejem. Od podziałów do dzielenia się

Do 5 lipca można zgłaszać młodzież od 10 do 13 lat do udziału w półkoloniach teatralnych Teatru Miniatura. Uczestnicy będą pracowali artystycznie przez dwa tygodnie, a 26 lipca na Facebooku i YouTubie odbędzie się premiera ich dzieła teatralno-filmowego.

Teatr Miniatura otrzymał dofinansowanie w ramach programu Lato w teatrze Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie na organizację dwutygodniowych półkolonii.

Od 13 do 25 lipca uczestnicy w wieku od 10 do 13 lat będą się wspólnie rozwijali artystycznie podczas warsztatów z aktorami Teatru Miniatura – Wioletą Karpowicz, Wojciechem Stachurą i Krystianem Wieczyńskim – oraz stolarzami z Pracowni Plastycznej teatru – Marcinem Kuziorem i Sławomirem Wymysłowskim. Wszystko pod hasłem „Piłą i klejem. Od podziałów do dzielenia się”, ponieważ tematem przewodnim będą granice. Jak mieć granice, a jednocześnie wchodzić w relacje z innymi? Jak i kiedy bronić swoich granic? Jak nie tworzyć barier nie do przekroczenia? Czy można żyć bez granic? A jeśli granice są konieczne, jak sprawić, żeby nie stały się murami? Uczestnicy będą rozmawiali o granicach rozumianych zarówno w kontekście indywidualnym, jak i społecznym.

Będą pracować w trzech 10-osobowych grupach, by w finale stworzyć spójne dzieło teatralno-filmowe, który obejmie przestrzeń całego teatru. Jego premiera odbędzie się na Facebooku i YouTube 26 lipca.

Instruktorzy – trójka aktorów – zaproponowali różne metody i sposoby myślenia o teatrze i temacie granic. Wioleta Karpowicz zajmie się tematem przekraczania granic własnego ja, umiejętności wchodzenia w inne światy, a wykorzysta do tego pracę ze stworzonymi przez uczestników formami lalkowymi – pacynkami i planszetami. Krystian Wieczyński poprowadzi warsztaty czerpiące z pedagogiki zabawy, dramy, teatru z elementami improwizacji, sprawdzając spontaniczne podejście do własnych granic i ich testowanie. Z kolei Wojciech Stachura stworzy z uczestnikami parateatralne laboratorium z wykorzystaniem animacji poklatkowej i klocków Lego, gdzie zajmą się tworzeniem i testowaniem alternatywnych scenariuszy związanych z przekraczaniem/działaniem w ramach granic, granicami indywidualnymi i społecznymi.

Specjaliści rzemiosł teatralnych – stolarze – zapoznają z kolei młodzież z procesem tworzenia elementów świata teatralnego od A do Z. Uczestnicy poznają w bezpośrednim doświadczeniu różne materiały, elementy obróbki ręcznej materiałów drewnianych i narzędzia do takiej obróbki, a także zasady bezpieczeństwa ważne przy takiej pracy.
Informacje praktyczne
Termin warsztatów: 13–25 lipca w godz. 9.00–15.00, od poniedziałku do soboty (w soboty startujemy o 10.00, 19 lipca (niedziela) to dzień wolny.
Posiłki i napoje: W czasie warsztatów przewidziana jest przerwa na posiłek, który każdy uczestnik przynosi dla siebie, teatr nie zapewnia posiłków. Ze względu na ograniczenia związane z reżimem sanitarnym także napoje uczestnicy muszą mieć zapewnione we własnym zakresie.
Termin przyjmowania zgłoszeń: 16 czerwca – 5 lipca 2020 r. Liczy się kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona: 30 osób.

Zgłoszenia na podstawie wypełnionych dokumentów do pobrania ze strony teatru, których podpisany skan prosimy wysłać na adres: justyna.sawicka@teatrminiatura.pl. Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego COVID19 podczas warsztatów obowiązuje specjalny regulamin, prosimy o zapoznanie się z nim przed przesłaniem dokumentów.

Lista wymaganych dokumentów:
formularz zgłoszenia uczestnika
karta kwalifikacyjna uczestnika
oświadczenie uczestnika warsztatów w czasie stanu zagrożenia epidemicznego COVID19
Link do informacji i dokumentów: https://teatrminiatura.pl/pl/aktualnosci/2020/06/16/nabor-na-polkolonie-teatralne-w-ramach-ogolnopolskiego-programu-lato-w-teatrze/

Koszt warsztatów: 50 zł.

Więcej informacji: 
Justyna Sawicka | e-mail: justyna.sawicka@teatrminiatura.pl, tel. 601 710 850
Instruktorzy

Wioleta Karpowicz
Aktorka, lalkarka, lektorka, instruktorka zajęć teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Miłośniczka podróży i dobrych filmów. Od 2009 roku związana z Teatrem Miniatura w Gdańsku, gdzie występuje oraz prowadzi liczne warsztaty (m. in. Lato w Teatrze, warsztaty teatralne dla szkół, warsztaty w ramach programu Teatr Polska). Niegdyś wieloletnia instruktorka teatralna na  obozach dla dzieci i młodzieży (Chris, ZHP), obecnie współpracuje z fundacjami i stowarzyszeniami artystycznymi (m. in. Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury Anima,  Fundacja Pomysłodalnia).

Wojciech Stachura
Aktor Miejskiego Teatru Miniatura, zadebiutował w Gdańsku w 2013 roku tytułową rolą w spektaklu „Fahrenheit” w reżyserii Michała Derlatki. Prowadzi warsztaty edukacyjne, jest wiceprezesem Fundacji Sopot Centralny, aktywnie współtworzy życie kulturalne Trójmiasta. Poza macierzystym teatrem regularnie uczestniczy w projektach niezależnych i bierze udział w przedsięwzięciach innych instytucji. Ukończył Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku.
W wolnym czasie zajmuje się również konstrukcją i budową lalek. Instruktor Lata w teatrze w latach 2015 i 2016. Pomysłodawca i prowadzący Ferie w teatrze w 2020 r.

Krystian Wieczyński
Przygodę z teatrem rozpoczął w liceum, w 1992 roku, w dzisiejszym Teatrze Wiczy, z którym zrealizował większość tytułów. W latach 2001–2017 instruktor ds. teatru Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, gdzie zajmował się również cyrkiem. W 2015 r. zdał egzamin eksternistyczny na aktora dramatu ZASP. W latach 2006–2010 aktor Teatru Biuro Podróży z Poznania. Od 2012 gościnnie, a od 2018 w stałym zespole Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Współtwórca i realizator wielu projektów kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych.

Marcin Kuzior
Specjalista rzemiosł teatralnych, stolarz, współtworzy scenografię do spektakli wystawianych w Miejskim Teatrze Miniatura, współpracował także z innymi miejskimi instytucjami kulturalnymi w Sopocie oraz Gdańsku, a także z innymi teatrami.

Sławomir Wymysłowski
Specjalista rzemiosł teatralnych, stolarz, w Teatrze Miniatura od 1992 roku, gdzie współtworzył scenografię do ok. 70 spektakli, w tym także do spektakli nagradzanych w tej dziedzinie. Autor rozwiązań konstruktorskich i scenicznych.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Miejski Teatr Miniatura W Gdańsku Wrzeszczu

Miejski Teatr Miniatura

Miejski Teatr MINIATURA to jeden z najstarszych teatrów w Polsce – od początków jego działalności na Wybrzeżu minęło około 60 lat! Realizuje repertuar dla całej rodziny, angażując utalentowanych twórców z Pomorza i całego kraju. Co …

Więcej

Adres:

ul. Grunwaldzka 16, 80-236 Gdańsk

Kontakt:

(0-58) 341 12 09
teatr@teatrminiatura.pl
http://teatrminiatura.pl