Na co zwrócić uwagę wybierając kolonię i półkolonię dla dziecka?

Gwarek Mazury
🗺 mapa
📅 piątek 27.07.2018 do wtorek 21.08.2018
450 zł
Na co zwrócić uwagę wybierając kolonię i półkolonię dla dziecka?

Co roku przed dylematem na jaki obóz, kolonię, półkolonię wysłać swoje dziecko staje wielu rodziców. Wybór tematyczny rozmaitych form wypoczynku jest na rynku tak szeroki, że właściwie „każdy może znaleźć coś dla siebie”. Istnieje jednak duże „ale”. Lista przepisów, norm i wymogów do spełnienia dla organizatorów wypoczynku jest tak długa, że nie wszyscy są w stanie jej sprostać. A braki w tym względzie przekładają się często na poziom bezpieczeństwa naszych dzieci. Warto zatem wiedzieć na co zwracać uwagę przy wyborze letniego wypoczynku.

ORGANIZATOR. Zazwyczaj najbardziej godnymi zaufania wydają nam się organizatorzy, o których słyszeliśmy dobre opinie w kręgach naszych znajomych. I słusznie – dzięki temu mamy pewność, że wysyłamy dziecko w sprawdzone miejsce. Poza dobrymi wspomnieniami naszych siostrzeńców, bratanków i dzieci znajomych, warto jednak sprawdzić aspekt prawny. Organizator letniego wypoczynku – mowa tu i o koloniach, i o półkoloniach – musi być wpisany do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Łatwo to sprawdzić choćby w internecie na stronie https://turystyka.gov.pl/ceotipt/podmioty/wyszukiwanie_p_77.html To pierwszy, kluczowy krok do oceny wiarygodności firmy, na której ofertę trafiliśmy.

ZGŁOSZENIE DO KURATORIUM OŚWIATY. Każdy letni wypoczynek, trwający więcej niż 2 dni musi być zgłoszony do Kuratorium Oświaty. Formularz, który musi wypełnić organizator jest na tyle szczegółowy, że weryfikuje warunki, w których będą mieszkały dzieci, czy grupy, na które będą podzielone nie są zbyt duże, czy kadra kierownicza i wychowawcza ma odpowiednie kwalifikacje, a ośrodek pozytywną opinię straży pożarnej. Informacja o zgłoszeniu dociera również do Stacji Sanitarno –  Epidemiologicznej, która może przeprowadzić kontrolę i sprawdzić czy dzieci mieszkają w dobrych warunkach.

PLAŻA. Wakacje to czas beztroski, zabawy i odpoczynku, a gdy tylko świeci słońce – plażowania. Jednak nawet najlepszy wychowawca grupy nie powinien sprawować jedynej opieki nad dziećmi w wodzie. Nad bezpieczeństwem dzieci na plaży musi czuwać wykwalifikowany ratownik. Warto dopytać czy organizator zadbał również i o ten aspekt. Samo kąpielisko można sprawdzić na stronie https://sk.gis.gov.pl/.

DIETY. Niby oczywistość, a jednak nadal nie wszędzie łatwo jest wyegzekwować indywidualną dietę dla alergików. Dlatego – jeśli istnieje taka potrzeba – sprawdźmy jeszcze przed rezerwacją na ile organizator jest w stanie zapewnić niezbędną elastyczność w zakresie przygotowywanych posiłków.

ZAJĘCIA. Wakacje to czas ładowania baterii, usystematyzowania zdobytej wiedzy oraz odrobina lenistwa, które pobudza do kreatywnego myślenia. Dobrze jednak, jeśli nie jest to czas stracony. Różnorodność tematyczna rozmaitych form wypoczynku daje szerokie możliwości, ale program zajęć nie powinien zachwycać jedynie swą formą graficzną, ale również spersonalizowaną ofertą, odpowiednią dla danego dziecka. Przed dokonaniem decyzji o wyborze turnusu, polecam przejrzeć harmonogram wypoczynku i sprawdzić czy jest tam choć kilka pozycji, które zainspirują lub nauczą czegoś nasze dziecko. Pamiętajmy też o ważnej zasadzie – wybierając półkolonię, obóz czy kolonię – należy robić to wspólnie. To nasze dziecko będzie uczestnikiem kolonii/półkolonii – nie my, dorośli.

KADRA. Wychowawcą kolonijnym może zostać jedynie osoba z uprawnieniami. Jednak w tym względzie papiery to nie wszystko. Warto dodatkowo sprawdzić na ile wychowawcy mają doświadczenie w pracy z dziećmi i jakimi dodatkowymi kompetencjami mogą się pochwalić.  Obozy tematyczne, jakich dziś wiele, bez pasjonatów w danej dziedzinie mogą okazać się  czasem nie w pełni wykorzystanym.

OBIEKT. Weryfikacja w jaki sposób organizator zapewnia bezpieczeństwo miejsca, gdzie nocują nasze dzieci – nawet jeśli jest to obóz wędrowny – to spokój rodzica. W przypadku pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych, hoteli nie zaszkodzi poszukać w internecie opinii o obiekcie, sprawdzić na ile oferowane warunki zgadzają się ze stanem rzeczywistym. Obiekt, w którym odbywa się półkolonia, kolonia czy obóz powinien być również ogrodzony i zabezpieczony przed nieproszonymi gośćmi.

ZAPLECZE. Lato bywa kapryśne. Dobrze jest więc gdy miejsce, w które wysyłamy nasze dziecko posiadało na tyle szeroką infrastrukturę, aby zapewnić atrakcje niezależnie od pogody. Najlepsze ośrodki kolonijne mają rozbudowane zaplecze z różnymi alternatywami oraz niezliczoną ilością sprzętu, która zapewnia realizację programu w każdych warunkach pogodowych.

GRUPY. Do realizacji programu w komfortowych warunkach niezbędne są dwa warunki: odpowiednia liczebność grupy oraz odpowiedni podział wiekowy. Im bardziej organizatorzy przykładają się do spełnienia tych warunków, tym większa szansa, że nasze dziecko skorzysta z programu i wyniesie z zajęć „coś” dla siebie.

Wybór idealnego wypoczynku dla dzieci jest trudną i odpowiedzialną decyzją, a ilość ofert, które czyhają na nas na każdym kroku stawia nas przed ciężkim zadaniem. Jeśli jednak poświęcimy czas na dokładną weryfikację z dużym prawdopodobieństwem zapewnimy dziecku wakacje marzeń, praktyczną lekcję samodzielności i zawarcia nowych przyjaźni, a nam samym – pewność, że zrobiliśmy wszystko, aby nasze dziecko przebywające pod opieką innych – było również bezpieczne. Tak jak robimy to w Gwarek – Centrum Aktywnego Wypoczynku na Mazurach. 

Aneta Jaworska, Gwarek Mazury.

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent