Na co zwracać uwagę w żywieniu dzieci?

środa 29.08.2018 do czwartek 06.09.2018

Na co zwracać uwagę w żywieniu dzieci?

Odpowiednie żywienie, szczególnie w pierwszych latach życia ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka. Z tego powodu u świeżo upieczonych rodziców może pojawić się wiele wątpliwości. Noworodki do 1 roku życia karmione są głównie mlekiem matki, jednak po kilku miesiącach od narodzin mogą poznawać pierwsze smaki potraw. W obu przypadkach istotne jest, aby zwrócić uwagę na prawidłową dietę zarówno malucha, jak i matki karmiącej piersią.

Żywienie w pierwszym roku życia

Pierwsze pół roku życia dziecko otrzymuje składniki odżywcze z mleka matki. Podczas karmienia piersią dziecko do 3 miesiąca powinno otrzymywać odpowiedni suplement witaminy D i witaminy K w określonych dawkach. Istotny jest również kwas DHA, który pozytywnie wpływa na rozwój mózgu i wzroku niemowląt. Z tego względu matkom zaleca się spożywanie tłustych ryb, takich jak makrela, łosoś czy tuńczyk lub przyjmowanie suplementów diety. Między 4 a 6 miesiącem po narodzinach dziecka najlepiej pomału wzbogacać dietę malucha o pierwsze pokarmy stałe. W tym celu warto zasięgnąć porady lekarza. Początkowo wprowadzamy rozdrobnione lub ugotowane na miękko warzywa, a kiedy dziecko przyzwyczai się do ich smaków, zapoznajemy go z niektórymi smakami owoców.

Jeśli niemowlę ma za sobą pierwsze spotkania ze stałym pokarmem, które przebiegły pomyślnie przychodzi pora na wprowadzanie kolejnych produktów, takich jak gotowane mięso, rozdrobnione ryby bez ości, ryż, kasze, makaron, kluski, rozdrobnione jajka na twardo czy jogurty bez dodatku cukru. Od 8 do 12 miesiąca dziecko powinno mieć już zróżnicowaną dietę. Należy unikać jednak nadmiaru soków owoców i podawać go jako zamiennik owoców. W 1 roku życia nie podajemy miodu i wypieków, które go zawierają. Małe dzieci nie powinny także jeść całych winogron, orzechów, popcornu, chipsów, kawałków twardych i surowych warzyw, a także twardych cukierków lub słodyczy do żucia. Pamiętaj, że w 1 roku życia dziecka najbardziej wartościowym pokarmem jest mleko matki. Jeśli jednak nie masz możliwości karmienia piersią, wybierz specjalne mleko modyfikowane, takie jak Bebilon dostosowane do wieku malucha.

Nabiał w diecie Twojego dziecka

Między 1 a 3 rokiem życia dziecka bardzo istotną rolę w diecie odgrywają produkty nabiałowe. Zawierają one wapń, który wpływa na prawidłową wytrzymałość i elastyczność kości i jest niezbędny do ich prawidłowego rozwoju. Im więcej wapnia w kościach zgromadzi dziecko, tym mocniejsze będą i bardziej odporne na załamania lub osteoporozę w dojrzałym wieku. Ponadto wapń wspomaga prawidłowe krzepnięcie krwi, pracę mięśni, a także układu nerwowego i hormonalnego. Dzienne zapotrzebowanie niemowlęta to 400-600 miligramów wapnia dziennie, a starszych dzieci 800 miligramów.

Po ukończeniu roku niemowlę można nadal karmić mlekiem matki lub zastąpić je mlekiem modyfikowanym, na przykład Enfamil. Nie powinno jednak spożywać mleka krowiego w większej dawce niż 500 mililitrów dziennie. Warto w ciągu dnia podawać 3 porcje nabiału w formie napoju lub potrawy, takiej jak serek homogenizowany, jogurt lub ser żółty. Podając dziecku mleko istotne jest nie tylko jego rodzaj, ale również zawartość tłuszczu. Do ukończenia 2 lat należy wybierać pełnotłuste mleko, aby zapewnić odpowiednią ilość kalorii i witamin. W późniejszym czasie można zamienić je na pełnotłuste, jednak tylko jeśli dieta dziecka jest zróżnicowana i zbilansowana, a wzrost prawidłowy.

Jak długo karmić dziecko mlekiem?

Mleko matki to podstawowy składnik diety niemowlęcia, ponieważ zaspokaja wszystkie potrzeby intensywnie rozwijającego się organizmu. Powinno być spożywane w odpowiednich dawkach, również po pierwszym półroczu, kiedy wprowadzane są nowe pokarmy do jadłospisu malucha. Czasami matki z niektórych powodów nie mogą karmić piersią lub zaprzestają po 1 roku życia malucha i wprowadzeniu zróżnicowanej diety. W takiej sytuacji po konsultacji z lekarzem należy wybrać mleko modyfikowane dostosowane do wieku dziecka.

Mimo, że po 1 roku życia można wprowadzać mleko krowie do diety dziecka, to jednak zbyt wczesne zastąpienie nim pełnowartościowego mleka może skutkować niedoborem ważnych składników pokarmowych. Z tego względu warto po okresie karmienia piersią podawać dziecku mleko modyfikowane. W asortymencie producentów, takich jak Bebiko znajdują się mleka modyfikowane oznaczone numerami od 1 do 5 przeznaczone dla dzieci w różnym wieku, w tym również dla przedszkolaków. Zmieniając produkt należy stopniowo wprowadzać go do diety, aby odpowiednio przystosować przewód pokarmowy.

 

Artykuł sponsorowany

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:zdrowie

Zobacz także