Na balkonie – wystawa

Na balkonie – wystawa

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
🗺 mapa
📅 środa 13.07.2016 do niedziela 28.08.2016
Na balkonie - wystawa
Ciesząc się z wakacji, aktywnie i twórczo wykorzystamy ich otwartość, mając nadzieję, że cierpliwie wszystko to udźwigną. Osią balkonowych wydarzeń będzie wystawa „Na balkonie” przygotowana przez Jakuba Głaza, podczas której będzie można zapoznać się historią, konstrukcją i rodzajami balkonów. Ponadto w programie znajdą się m.in.: spotkania, warsztaty dla dzieci i dorosłych, pokazy filmowe i zwiedzania.

***

Wystawa „Na balkonie”
Coś wisi w powietrzu. To balkon. Można się bez niego obejść, ale – co to za życie. Jak suszyć pranie? Dokąd przegnać palaczy? Gdzie odłożyć zbędne graty? Jak podglądać sąsiadów? I skąd pomachać defiladzie? To tylko kilka problemów, które rodzi brak balkonu. Jego obecność daje za to wiele przyjemności. Słońce, świeże powietrze, leżaki, stoliki, pelargonie. Wyraźnie widać, że balkon to nie błahy dodatek do metrażu, a znacznie więcej: prywatna enklawa zawieszona w publicznej przestrzeni. Bezpieczne miejsce wypoczynku i obserwacji, zapasowa przestrzeń, gdy w domu robi się za ciasno. Prawie każdy chce ją mieć, chociaż klimat jest u nas kapryśny.
Czas więc bliżej przyjrzeć się balkonom. Wystawa „Na balkonie”, którą w lipcu otworzy Centrum Kultury ZAMEK pokaże ich historię, konstrukcje i rodzaje. Skąd się wzięły? Jak wyglądają? Co znaczą dla mieszkańców, a co dają architekturze i miastu? Jaki mają związek z władzą? Ile kosztują i czy są tego warte? Może to fanaberia i zbędny luksus, a może mieszczański wentyl bezpieczeństwa?
Wystawa „Na balkonie” opowie o balkonach dawnych i nowych, znanych ze świata i lokalnych – poznańskich, na które nie spoglądamy z uwagą. Na wystawie przyjrzymy się im uważniej – w czterech odsłonach.
Po pierwsze – wystawa pokaże tajniki ich konstrukcji. Jak zrobione są balkony, ile wytrzymają, czy są bezpieczne? Czy w kwestii balkonu można wymyślić jeszcze coś nowego?
Po drugie ‒ architektura. Jakie kształty przybiera lub przybierał balkon? Ile jest jego rodzajów? Co obecność balkonu znaczy dla fasady budynku? Czym był w czasach fide-siecle’u, a co znaczył w epoce zuniformizowanych bloków?
Po trzecie ‒ funkcja. Warto spojrzeć, jak użytkujemy balkony, komu i do czego służą. Jak przerabiamy je, wbrew intencjom architektów. Gdzie kończy się strefa prywatna, a zaczyna publiczna?
Wreszcie, po czwarte – co dzieje się, gdy balkonu nie ma? W jaki sposób radzi sobie z tym brakiem przeciętny Kowalski? Jak wygląda ulica bez balkonów, co dzieje się na podwórzu domu bez najmniejszej choćby loggii.
To wszystko – już w lipcu, na Zamku, którego balkony także staną się scenerią różnych nieoczywistych działań. A sama wystawa, korzystając z letniego rozprężenia, dostarczy nie tylko wiedzy, ale i przyjemności obcowania z nietypową, wakacyjną aranżacją pełną zaskakujących szczegółów.

Serdecznie zapraszamy
Jakub Głaz
Kurator wystawy

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent