Mycie rąk dla dzieci

piątek 28.07.2017 do niedziela 06.08.2017

dlaczego dzieci powinny myć ręce

Dzieci codziennie stykają się z ogromną liczbą przedmiotów; są wszystkiego ciekawe, a to co wyda im się interesujące, momentalnie trafia w ich ręce. I właśnie o te małe rączki chodzi, oraz to, co się na nich znajduje. Oczywiście najlepiej, jeśli ręce naszych pociech są czyste i żadne bakterie nie zagrażają ich zdrowiu, ale czy tak rzeczywiście jest?

Dzieci codziennie stykają się z ogromną liczbą przedmiotów; są wszystkiego ciekawe, a to co wyda im się interesujące, momentalnie trafia w ich ręce. I właśnie o te małe rączki chodzi, oraz to, co się na nich znajduje. Oczywiście najlepiej, jeśli ręce naszych pociech są czyste i żadne bakterie nie zagrażają ich zdrowiu, ale czy tak rzeczywiście jest?

WHO od lat wskazuje, że mycie rąk jest niezwykle ważną kwestią dla uchronienia się przed chorobami zakaźnymi i innymi drobnoustrojami. O ile, my jeszcze o tym pamiętamy, to przecież dzieci nie zdają sobie z tego sprawy i żyją w beztroskiej nieświadomości czyhających na nie zagrożeń. Z tego względu, to na nas spoczywa obowiązek edukowania ich, w kwestii poprawnego mycia rąk i pilnowania, aby nie zapominały tego robić. Jak jednak, się za to zabrać, skoro dzieci z dużą rezerwą patrzą na wodę i mydło, nie mówiąc już o samodzielnym pamiętaniu, o myciu rąk. W tym artykule rzucamy światło na ten temat, a ponadto dajemy możliwość pobrania bezpłatnych infografik, przystosowanych dla maluchów.

Pobierz grafikę pdf – Kiedy dzieci powinny myć ręce Kiedzy dziecko powinno myć ręce

Dlaczego mycie rąk jest takie ważne?

Badania dowodzą, że na rękach przenosimy najwięcej mikroorganizmów, które niestety często są groźnymi wirusami i pasożytami, które nie od razu dają po sobie znać. Według WHO, aż 70% zachorowań na choroby zakaźne jest spowodowane nie myciem rąk. Szczególnie łatwo można to zauważyć w okresie jesienno-zimowym, kiedy jedna osoba od drugiej zaraża się grypą. Będąc z dziećmi na zakupach, lub gdzie indziej na mieście, często musimy pójść z dzieckiem do toalety, a wyposażenie łazienek publicznych  jest jednym z największych skupisk bakterii. Dlatego niezwykle istotne jest, aby po każdym skorzystaniu z toalety, dokładnie umyć ręce.

Dlaczego w szczególności dzieci powinny często myć ręce?

Dzieci mają tendencję do nierozważnego dotykania różnych przedmiotów i powierzchni, na równi z częstym wkładaniem palców do buzi i siadaniem do jedzenia bez umycia rąk. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, codziennie mają styczność z wieloma miejscami i osobami, które potencjalnie mogą przenosić chorobotwórcze bakterie. Plac zabaw, przedszkole, szkoła, toalety publiczne, centra handlowe, komunikacja miejska, piaskownica i podwórko, placówki medyczne – to tylko niektóre miejsca, w których nasze dziecko przebywa i dotyka wielu przedmiotów. Ponadto mają kontakt ze zwierzętami, rówieśnikami i innymi osobami, które nie zawsze, są zdrowe. Do tego wszystkiego należy dodać fakt, że dzieci po prostu nie mają na tyle wiedzy i rozsądku, aby nie dotykać wszystkiego wokół nich.

Pobierz grafikę pdf – Instrukcja poprawnego mycia rąk dla dzieci instrukcja_mycia_rak

Jak przekonać dziecko do mycia rąk?

  • zwykłe dozowniki do mydła lub białe mydło w kostce może nie być zbyt interesujące dla kilkulatka, dlatego dobrym pomysłem może być zakup kolorowych mydełek w różnych kształtach np. rybki lub innego zwierzątka lubianego przez naszego malucha
  • uświadomić dziecku, że jeśli nie umyje rąk, to nie ma opcji na zabawę lub jedzenie, ale lepiej to zrobić na zasadzie zabawy, a nie rozkazywania
  • dzieci mają skłonność do naśladowania dobrych i złych zachowań, więc najlepiej być dla nich dobrym przykładem i na co dzień pokazywać, że myjemy ręce
  • pozwolić dziecku na swobodę w myciu rąk, ale do pewnego stopnia, bo gdy widzimy, że niedokładnie myje ręce, powinniśmy mu pomóc
  • zorganizować dziecku jego specjalne akcesoria jak: ręcznik, stołek, mydło, mała umywalka lub bidet
  • pokazanie dziecku bajek, które opowiadają o higienie rąk i bakteriach
  • wymyślenie jakichś zabaw związanych z myciem rąk
  • tablica motywacyjna dla dziecka z naklejkami lub do pisania kredą, gdzie nagradzamy za systematyczność

Jak nauczyć dziecko poprawnie myć ręce?

Przekonanie dzieci do mycia rąk, to jedna kwestia, a drugą równie ważną sprawą jest to, jak te ręce są myte. Niestety najczęściej maluchy nie radzą sobie z poprawnym myciem rąk i nawet po ich umyciu, mogą się tam znajdować zarazki. Nawet dorośli miewają problemy z dokładnym myciem rąk i są miejsca na naszych dłoniach, które są notorycznie pomijane. Pozostaje pytanie – jak myć ręce, tak aby były czyste? Przychodzimy z pomocą i dajemy możliwość pobrania za darmo infografik, które w przystępny dla maluchów sposób, tłumaczą jak i kiedy należy myć ręce.

Pobierz grafikę pdf – Instrukcja mycia rąk dla dzieci do przedszkola Instrukcja mycia rąk dla dzieci

Mycie rąk, byłoby zupełnie bezużyteczne, gdybyśmy tych rąk, później nie wycierali lub suszyli. W przypadku toalet publicznych korzystamy zazwyczaj z suszarki do rąk lub ręczników papierowych, a w warunkach domowych mamy zawsze pod ręką ręczniki bawełniane. Niezależnie z czego korzystamy, dłonie powinny być wycierane do sucha, ponieważ wilgoć jest doskonałym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów. Kontrolujmy więc, czy nasze dzieci dostatecznie często myją ręce, czy robią to dokładnie, i czy wycierają je do sucha. Jeśli od najmłodszych lat wpoimy im dobre nawyki, to później – przynajmniej w kwestii higieny – nie będziemy musieli się o nie martwić.

Ryszard Kurek
Ole.pl

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:higienazdrowie

Zobacz także