My Nie Gryziemy. Akcja dotycząca bezpieczeństwa dzieci w kontakcie ze zwierzętami

📅 środa 04.03.2015 do wtorek 31.03.2015
Fundacja Ewy Naworol już trzeci rok z rzędu organizuje ogólnopolską akcję edukacyjną
"My Nie Gryziemy", podczas której odbywają się szkolenia w zakresie profilaktyki pogryzień przez psy oraz odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami.

Każdy wie, jak ważne jest bezpieczeństwo najmłodszych, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczny kontakt z obcym lub własnym psem. W mediach pojawia się wiele informacji o ataku na dziecko przez psa. Czasem dochodzi do niego nawet w miejscu zamieszkania.

Bardzo często pies może zrobić krzywdę zupełnie niechcący, gdy podczas zabawy dziecko zachowa się nieprawidłowo. Nawet przypadkowe nadepnięcie na ogon może spowodować gwałtowną reakcję psa i doprowadzić do ugryzienia.

Ogólnopolska akcja edukacyjna "My Nie Gryziemy" powstała na podstawie obserwacji
i doświadczeń, z których niejednokrotnie wynikało, iż opiekunowie sami zachęcali swoje pociechy do przywitania i pogłaskania obcego psa, pozornie wyglądającego na uroczego i sympatycznego. Musimy pamiętać, że nie każdy pies wychowuje się z dziećmi, nie każdy pies wie jak się z nimi witać. Duży pies może zrobić krzywdę zupełnie przypadkowo. Chcąc przywitać się może uderzyć łapą lub przewrócić skacząc na malca. Małe i niepozorne pieski ze strachu przed gwałtownymi ruchami mogą ogryźć i przestraszyć nieznajomego.
Do ugryzienia może dojść również wówczas, gdy zabiera się psu jedzenie. Wtedy ten, w obronie własnego posiłku może zrobić krzywdę.

Znajomość odpowiedniego zachowania w kontakcie z psem może zmniejszyć ryzyko ataku na dziecko.

Dlatego tak ważna jest edukacja już od najmłodszych lat.

To, co najważniejsze, to hasło, które pojawia się podczas szkoleń mówiące o tym, iż  nie ma złych psów, są tylko nieodpowiedzialni właściciele.

Dlaczego o tym mówimy?

W trakcie prelekcji nasi uczestnicy dowiadują się o kilku ważnych zasadach, które stosowane na co dzień mogą zwiększyć bezpieczeństwo dziecka kiedy zostaje samo z pupilem w domu, wychodzi z nim na spacer lub napotyka obcego psa na ulicy.

Główne zasady, które są omawiane z dziećmi to:

1. nie podchodź do obcego psa,
2. zanim pogłaszczesz psa, zapytaj właściciela czy możesz to zrobić,
3. nie uciekaj przed psem,
4. nie zabieraj psu jedzenia i nie przeszkadzaj mu podczas posiłku.
Oprócz wymienionych zasad poruszamy temat odpowiedzialnej opieki nad psem, prawidłowego żywienia i zachowania w przypadku ataku psa.

W trosce o bezpieczeństwo wszystkich dzieci, Fundacja Ewy Naworol organizuje szkolenia na skalę ogólnopolską.

Półroczną trasę rozpoczynamy od województwa śląskiego, odwiedzając mniejsze i większe miejscowości oraz szkoły. Podczas trasy planujemy uczestnictwo również w większych eventach organizowanych na terenie Polski.

Szkolenia odbywają się w nietypowym i rzadko spotykanym na polskich drogach mobilnym punkcie szkoleniowym – amerykańskiej ciężarówce marki Freightliner, która podróżuje po całym kraju.

Aby Państwa dziecko mogło uczestniczyć w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "My Nie Gryziemy" należy śledzić trasę na stronie: ewanaworol.org w zakładce "Aktualności", w kalendarzu umieszczonym na stronie głównej lub na www.facebook.com/myniegryziemy. Zamieszczamy tam na bieżąco jakie miejscowości planujemy odwiedzić. Zapraszamy do zapisów.

Zachęcamy również szkoły do skorzystania z ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "My Nie Gryziemy". Wystarczy zadzwonić do Specjalisty ds. Akcji "My Nie Gryziemy" i umówić termin.
Udział w akcji jest bezpłatny. Szkoły mogą zorganizować zbiórkę pieniężną i wpłacić ją na konto, jako gest podziękowania.

Jeśli w Państwa miejscowości odbywa się wydarzenie poświęcone tematyce zwierząt lub impreza dla dzieci z chęcią tam przyjedziemy.

Zobacz film ze szkoleń TUTAJ

Kalendarium szkoleń: