Muzyka z gdańskich wież podczas Jarmarku św. Dominika

wieża kościoła św. Katarzyny; wieża kościoła św. Jana; wieża Ratusza Głównego Miasta.
📅 czwartek 01.08.2019
Muzyka z gdańskich wież podczas Jarmarku św. Dominika
Na odwiedzających 759. Jarmark św. Dominika czeka 6 wieczornych cykli koncertów muzyki dawnej na trąbki, kotły oraz carillony. Artyści-rekonstruktorzy zagrają tradycyjne, gdańskie utwory z wież Starego i Głównego Miasta. Każdy z poszczególnych mini-koncertów zapowie parada rekonstruktorów, która wyruszy o 17:30 spod kościoła św. Katarzyny w każdy poniedziałek i czwartek Jarmarku.

Druga osłona projektu „Muzyka z gdańskich wież” to łącznie osiemnaście 20-minutowych koncertów muzyki dawnej zagranych z trzech wież kościołów św. Jana oraz św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta.

– Muzyka z gdańskich wież to okazja do posłuchania muzyki dawnej okresu XVII-XVIII w. Zagramy utwory miejskie wykonywane na specjalne okazje, a także kompozycje popularne w całej nowożytnej Europie, np. chorały oraz marsze militarne. Nasze koncerty to także widowisko. Będziemy paradować „od wieży do wieży” w asyście rekonstruktorów i zapraszać jarmarkowiczów na każdy mini-koncert – mówi Paweł Hulisz z zespołu Tubicinatores Gedanenses, autor projektu „Muzyka z gdańskich wież”.

Na trąbkach i kotłach zagrają muzycy z zespołu Tibicinatores Gedaneses w składzie Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Wojciech Brzozowski, Emil Miszk oraz Filip Renachowski – trąbki historyczne oraz Paweł Szewczyk – bębny. Na carillonach z wież kościoła św. Katarzyny oraz Ratusza Głównego Miasta zagrają Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, Roy Kroezen, Wojciech Lauer. Każdy z koncertów zapowie parada rekonstruktorów i żołnierzy okresu XVIII w. z Garnizonu Gdańsk.

Widowiska muzyczne odbędą się w poniedziałki oraz czwartki podczas 759. Jarmarku św. Dominika, tj. 29 lipca oraz 1, 5, 8, 12 i 15 sierpnia 2019 od 17:30 do 20:20. Koncertowanie z udziałem carillonu rozpocznie się o 17:30 z wieży kościoła św. Katarzyny. Po ok. 20 minutach parada muzyków-rekonstruktorów wyruszy do kościoła św. Jana, gdzie o 18:45 zostaną zagrane chorały i marsze na trąbki i kotły. Ostatni z koncertów – na trąbki, kotły i carillon – odbędzie się o 20:00 z wieży Ratusza Głównego Miasta.

Organizatorem koncertów jest Fundacja Centrum Rozwoju Sztuki. Partnerami projektu są Muzeum Gdańska, Międzynarodowe Targi Gdańskie oraz Polskie Stowarzyszenie Carillonowe. Koncerty zostały dofinansowane przez Miasto Gdańsk.

Muzyka z gdańskich wież

Kiedy: 29.VII, 1.VIII, 5.VIII, 8.VIII, 12.VIII, 15.VIII 2019, godz. 17:30-20:20

Gdzie: godz. 17:30 – wieża kościoła św. Katarzyny; godz. 18:45 – wieża kościoła św. Jana; godz. 20:00 – wieża Ratusza Głównego Miasta.

Udział: bezpłatny

Informacje: https://www.facebook.com/events/1151754728345545/