Muzyczne spotkania pod Baobabem

Skwer Ormiański, skrzyżowanie ulic Okrężnej i Powsińskiej, przy placu zabaw
🗺 mapa
📅 sobota 08.09.2018
bezpłatne
Muzyczne spotkania pod Baobabem

Muzyczne spotkania pod Baobabem to koncerty i warsztaty, odbywające się w Warszawie już szósty sezon. Do zeszłego roku gościły na Saskiej Kępie, gdzie początkowo były luźnym cyklem wydarzeń, organizowanych na ulicy Francuskiej przez senegalską kawiarnię Baobab i skupioną wokół niej społeczność muzyków.

Z czasem stały się regularnym działaniem Fundacji Centrum Afro-Kultury Baobab, nie tracąc nic ze swojej spontaniczności i energii. Po zamknięciu kawiarni Baobab, wydarzenia przenoszą się na Sadybę na pachnący zielenią Skwer Ormiański.

Tu w sierpniu i wrześniu swoją twórczość zaprezentują artyści, których muzyka czerpie z kultur Afryki Zachodniej.

18 i 25 sierpnia
oraz 1 i 8 września 2018

start: 17:00, wstęp wolny

https://www.facebook.com/ZagrajmyPodBaobabem

18 sierpnia: BENOIT LE GROS & MOHAMED FOFANA
Początek sezonu pod Baobabem to energetyczny koncert muzyki zachodnioafrykańskiej w wykonaniu Benoit Le Gros i Mohameda Fofany. Muzycy są też dyplomowanymi tancerzami – zaproszą również na otwarte warsztaty tańca przy dźwiękach bębnów djembe i dundun oraz współczesnej muzyki afrykańskiej.
Benoit Le Gros (Togo) specjalizuje się zarówno w tradycyjnym tańcu afrykańskim, którego uczył się m.in. w Union des Balet du Togo, jak i nowoczesnym tańcu afro. Jako aktor występował we wrocławskim Teatrze Capitol, w spektaklach „Umwuka” i „Hair”.
Mohamed Fofana (Sierra Leone) był członkiem narodowego baletu Sierra Leone, z którym występował w wielu krajach. Jest nie tylko muzykiem, tancerzem i instruktorem tańca, ale także akrobatą.

25 sierpnia: BUBA BADJIE KUYATEH
Gambijski muzyk, śpiewak, kompozytor. Pochodzi z rodziny griotów, wykonujących etniczną muzykę zachodnioafrykańską na tradycyjnym, 21-strunowym instrumencie – korze.
Tradycyjne brzmienia i pieśni griotów – dzięki którym z pokolenia na pokolenie przekazywana jest w Gambii tradycyjna wiedza, kultura i obyczaje – łączą się w wykonaniu Buby z jazzem, funkiem i innymi nowoczesnymi brzmieniami.
Niezwykłe brzmienie kory oraz muzyczna otwartość Buby zaowocowały współpracą z artystami takimi jak Maria Pomianowska, Stanisław Soyka, Alina Mleczko, Urna Chahar Tugchi, Kuba Pogorzelski. Ze Stanisławem Soyką wydał płytę „Action Direct Tales”. Jako solista współpracuje też z indyjskim Ruhaniyat Music Festival.

1 września: GOO BA
Goo Ba, czyli Mamadou Bâ, to senegalski aktor, dramaturg, choreograf, muzyk i śpiewak pochodzący z Dakaru. Performatywne, nastrojowe koncerty artysty oddają jego fascynację tak językami pël i wolof, jak poezją Mirona Białoszewskiego. Jest członkiem międzynarodowej grupy artystycznej LaFabriks, z którą realizował projekty m.in. w Austrii, Belgii, Holandii, Japonii, Niemczech. Jako aktor i performer współpracuje z fundacją Strefa WolnoSłowa, występując w spektaklach „Burza”, „Język do ocalenia”, „To jest Europa”. W Polsce współtworzy także zespół Żywica oraz koncertuje z Raphaelem Rogińskim i grupą The Rockas.

8 września: SAHEL BLUES
Zespół to pomysł dwóch przyjaciół z Senegalu, Pako Sarra i Mamadou Dioufa, którzy zaprosili do wspólnego grania saksofonistę Grzegorza Rytkę.
Twórczość zespołu można określić jako world music – ich muzyka jest nieustannym dialogiem kultur, sztuką eksperymentu, połączeniem rożnych gatunków. Na scenie bogata różnorodność etniczna Senegalu flirtuje z soulem, subsaharyjskim bluesem i akustycznym reggae oraz improwizacją.
Podczas koncertów Sahel Blues dźwięki migrują – tak jak cały kolektyw muzyków-nomadów, którzy poznali się w Warszawie, gdzie mieszkają od lat.

Początek wszystkich wydarzeń: 17:00
Wstęp wolny

Bieżące zapowiedzi: https://www.facebook.com/ZagrajmyPodBaobabem

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent