Pan Oskar
Pan Oskar

Muzeum Gdańska zaprasza na darmowe lekcje muzealne online

online
🗺
📅 piątek 22.01.2021 do niedziela 24.01.2021
Muzeum Gdańska zaprasza na darmowe ogólnopolskie lekcje muzealne online
Muzeum Gdańska rozszerza zasięg projektu lekcji online skierowanego do słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku, studentów, licealistów, uczniów szkół podstawowych oraz przedszkoli. Pedagodzy z całej Polski mogą wybrać spośród pięciu tematów, a nieodpłatne zajęcia odbywają się poprzez aplikację Microsoft Teams.

– W nowym roku spełniamy prośby nauczycieli i rozszerzamy zasięg naszej oferty lekcji online na całą Polskę. W naszym zamyśle projekt miał być praktycznym, nieodpłatnym narzędziem spełniającym aspekty podstaw programowych, który wspierałby pracę tysięcy gdańskich nauczycielek oraz nauczycieli. Zajęcia poświęcone historii Europy, Polski i Gdańska, to także zaproszenie do poznania historii najważniejszych zabytków i oddziałów Muzeum Gdańska, czyli Dworu Artusa, Ratusza Głównego Miasta, Domu Uphagena i Wartowni nr 1 na Westerplatte. Lekcje, tym razem w ogólnopolskiej odsłonie, będziemy prowadzić do odwołania – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Wzięcie udziału w zajęciach jest wyjątkowo proste. Wystarczy tylko zgłosić się do osoby prowadzącej konkretne zajęcia i zarezerwować termin.

Rycerze króla Artura, Panienka z okienka i nie tylko

Oferta lekcji online składa się z czterech tematycznych propozycji, tj. „Herb Gdańska”, „Rycerze króla Artura”, „Panienka z okienka” oraz „W domu państwa Uphagenów”. Ze wszystkich mogą skorzystać uczniowie klas I-IV szkół podstawowych. Pierwsza z lekcji spełnia również podstawę programową dla uczniów klas IV-VI. Dwie ostatnie, tj. lekcje poświęcone bohaterce powieści Jadwigi Łuszczewskiej oraz o życiu codziennym w dawnym Gdańsku, są przeznaczone również dla przedszkolaków.

W czasie zajęć będziemy się starali odtworzyć wszystkie elementy i emocje towarzyszące nam podczas tradycyjnych spotkań. Chcemy zapewnić uczniom możliwość interakcji, bezpośredniego kontaktu z animatorem, w oparciu o najbardziej powszechne obecne narzędzie, jakim jest platforma Microsoft Teams. Podczas rezerwacji zajęć nauczyciel otrzyma link do spotkania, następnie rozdystrybuuje go wśród swoich uczniów. W wyznaczonym terminie spotykamy się przed monitorami – mówi Monika Kryger z Muzeum Gdańska, kierownik Działu Edukacji.

Historia Westerplatte dla seniorów, licealistów i nie tylko

Lekcje online powstały w oparciu o projekty edukacyjne prowadzone w sezonie letnim przy Wartowni nr 1 na Westerplatte. Jednym z nich jest „Szlak Pamięci”, w ramach którego uczestnik otrzymywał pakiet informacji o historii półwyspu, najważniejszych obiektach oraz osobach związanymi z jego losami. Zajęcia przeznaczone są dla słuchaczy uniwersytetów III wieku, licealistów oraz uczniów ostatnich klas szkół podstawowych.

– W ramach lekcji, poprzez pryzmat Westerplatte, podsumowujemy historię Polski i Gdańska w XX wieku. Do wyboru są dwie formy. Możemy przeprowadzić spacer po Westerplatte, omawiając przygotowanie placówki do pełnienia funkcji składnicy tranzytowej, działania podjęte bezpośrednio przed wybuchem wojny i obronę Westerplatte. Z drugiej strony losy jego obrońców ilustrują w pigułce losy naszych żołnierzy walczących na niemalże wszystkich frontach II wojny światowej oraz historię społeczeństwa w czasach PRL. Te zagadnienia omówimy w formie konwersatorium na podstawie materiałów dydaktycznych. Wartością dodaną takiej formy jest nauka zasad krytycznego myślenia poprzez pytania i poszukiwanie odpowiedzi – mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska, kierownik Wartowni nr 1 na Westerplatte.

Bezpłatne lekcje online będą prowadzone od poniedziałku do piątku w godz. 10-14. Każde spotkanie trwa ok. 45 minut. Aby wziąć udział w zajęciach należy zgłosić się telefoniczne do osoby je prowadzącej zajęcia. Informacje i dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

Herb Gdańska

Dla: uczennic i uczniów klas III-VI szkół podstawowych

Gdańsk jest jednym z nielicznych miast, które herb otrzymały z nadania monarchy. To Kazimierz Jagiellończyk nadał przywilejem z dnia 25 maja 1457 roku nie tylko prawo do używania czerwonego wosku (stąd czerwona tarcza) i ubogacił dotychczasowy herb miejski przez umieszczenie na nim w górnej części tarczy złotej królewskiej korony, ale i wskazał jeden z przynajmniej czterech używanych wówczas w Gdańsku herbów. Jeszcze w tym samym roku ukazuje się pieczęć na której jest wizerunek nowego herbu i to od razu z trzymaczami w postaci lwów. Potwierdza i utrwala się taki wizerunek herbu obficie zdobiąc architekturę miasta jak i widnieje on na licznych emisjach monet gdańskich. Na przykładzie dziejów herbu naszego miasta porozmawiamy o sztuce herbowej i rozwoju heraldyki.

Rycerze króla Artura

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Dla: uczennic i uczniów klas I-III szkół podstawowych

Kim był legendarny król Artur i jego rycerze? Jaki ma związek z naszym miastem? Jaki wpływ miały legendy arturiańskie na średniowiecznego rycerza? Kto i jak mógł nim zostać oraz jakie były jego obyczaje, stroje i uzbrojenie? Razem ze średniowiecznym wojownikiem udamy się na wyprawę do czasów, gdy Dwór Artusa tętnił życiem, a gdańszczanie zdobywali laury w rycerskich turniejach.

Panienka z okienka

Dla: uczennic i uczniów klas I-III szkół podstawowych i przedszkoli

Postać Hedwigi, czyli Panienki z okienka znana jest dzięki powieści Jadwigi Łuszczewskiej oraz późniejszej adaptacji filmowej. Mamy jednak niespodziankę. Oto Panienka z okienka zamieszkała w Nowym Domu Ławy i czeka na dzieci, by opowiedzieć im o swoim życiu w dawnym Gdańsku. Zaprosi nas także do swojego pokoiku, gdzie razem wyjrzymy przez okno!

W domu państwa Uphagenów

Dla: uczennic i uczniów klas I-III szkół podstawowych i przedszkoli

Państwo Uphagenowie zapraszają najmłodszych do swojego przepięknego domu przy ulicy Długiej. To wyjątkowy zaszczyt, dlatego musimy tu przyjść! Wykorzystując wszystkie zmysły, odkryjemy, jak żyli gdańszczanie dawno temu, a także jakie tajemnice skrywały ich domy…

Westerplatte. Szlak pamięci

Dla: słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku, studentów, licealistów i uczniów ostatnich klas szkół podstawowych

Do wyboru są dwie formy zajęć. W ramach spaceru po Westerplatte zostanie omówione przygotowanie placówki do pełnienia funkcji składnicy tranzytowej, działania podjęte bezpośrednio przed wybuchem wojny i obronę Westerplatte. W ramach konwersatorium omówione zostaną losy obrońców w czasie II wojny światowej i w czasach PRL. Istnieje możliwość przedłużenia lekcji do 90 min w porozumieniu z koordynatorem grupy.

468 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent