Mulan – premiera Blu-ray i DVD

📅 piątek 22.01.2021 do czwartek 28.01.2021
Mulan – premiera Blu-ray i DVD
Disney przedstawia historię Mulan – nieustraszonej, młodej kobiety, która ryzykuje wszystko w imię miłości do rodziny i swojego kraju, i staje się największą wojowniczką, jaką kiedykolwiek znały Chiny. Nowa, aktorska wersja jednej z najlepszych animacji wytwórni Disney zadebiutuje na DVD i Blu-ray™ już 27 stycznia 2021 roku. Dla fanów historii o odważnej bohaterce przygotowaliśmy również pakiet dwóch filmów na DVD zawierający wersję fabularną z 2020 roku oraz animację z 1998 roku.

Aby obronić kraj przed najeźdźcami z północy cesarz Chin wydaje dekret nakazujący rekrutację do armii jednego mężczyzny z każdej rodziny. Hua Mulan (Yifei Liu), najstarsza córka utytułowanego wojownika (Tzi Ma), decyduje się w tajemnicy wyruszyć na wojnę zamiast niedomagającego już ojca. Przebrana za mężczyznę Hua na każdym kroku poddawana jest próbom wymagającym od niej zmobilizowania wewnętrznej siły i wykorzystania pełni swoich możliwości. W wyniku tej wielkiej przygody dziewczyna staje się niezłomną wojowniczką oraz zdobywa szacunek wdzięcznego narodu i… dumnego ojca.

„Mulan” to zrealizowana za 200 milionów dolarów superprodukcja będąca nową wersją jednego z najpopularniejszych filmów animowanych w historii wytwórni Disney. Obraz wyreżyserowała Niki Caro, autorka obsypanego nagrodami „Jeźdźca wielorybów” oraz udanego „Azylu” opowiadającego o wojennych losach Jana Żabińskiego, dyrektora warszawskiego ZOO. W roli tytułowej wystąpiła Yifei Liu („Zakazane królestwo”), której partnerują największe gwiazdy chińskiego kina: Donnie Yen (seria „Ip Man”) i Jet Li („Niezniszczalni”), Gong Li („Zawieście czerwone latarnie”), Jason Scott Lee („Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok; Miecz przeznaczenia”), Tzi Ma („Kłamstewko”), Rosalind Chao („Klub szczęścia”) oraz Pei-Pei Cheng („Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok”).

W polskiej wersji językowej głosów głównym bohaterom udzielili: Vanessa Aleksander (Mulan), Bartłomiej Topa (Komendant Tung), Monika Krzywkowska (Xianniang), Krzysztof Dracz (Cesarz), Eryk Lubos (Bori Chan) i Jakub Kordas (Honghui).

Nowy film nie jest prostym przeniesieniem klasycznej animacji w świat kina aktorskiego. Na potrzeby produkcji powstał nowy, oryginalny scenariusz, którego twórcy w znacznie większym stopniu niż ich poprzednicy inspirowali się chińską historią i kulturą.

Naszym największym wyzwaniem podczas pisania scenariusza było stworzenie czegoś nowego, z jednoczesnym poszanowaniem lubianych przez publiczność wcześniejszych opowieści o Mulan. Była to również nasza największa inspiracja – tłumaczą scenarzyści Rick Jaffa i Amanda Silver.

Film animowany zawierał szereg elementów, których twórcy fabuły nie chcieli się pozbywać.

Istnieje szereg dość brutalnych wersji opowieści o Mulan. Uznaliśmy, że nie jest to podejście odpowiednie dla wersji disneyowskiej. Za bardziej właściwe uznaliśmy elementy cudów, magii, zabawy i spektaklu. Wynikiem jest świetna mieszanka sensacji, komedii i romansu połączona w film, który zachwyci widzów w każdym wieku –mówi producent.

Światowa premiera filmu „Mulan” była zaplanowana na 27 marca 2020 roku. Niestety z powodu pandemii premierę odwołano, a film zadebiutował ostatecznie 4 września na platformie Disney +. W krajach, w których to było możliwie, „Mulan” trafiła do kin. Jednym z nich była Polska, gdzie obraz Niki Caro miał swoją premierę 11 września.

To nie jest film tylko dla dzieci. Jest w nim wiele elementów, mówi on wiele o naturze ludzkiej, o tym co czeka na nas. To nie jest prosta historia. Film pokazuje siłę drzemiącą w ludziach, relacje między nimi i zmienne koleje życia. To nie jest prosta historyjka o tym, jak Mulan wstąpiła do wojska, ale opowieść o humanitaryzmie, o stosunkach międzyludzkich, o poświęceniu, odwadze, tradycyjnej chińskiej czci wobec rodziców i o lojalności. W tym filmie znajdziemy wielowymiarowe doniosłe przesłanie – podsumowuje aktorka Gong Li.

Materiały dodatkowe w wydaniach Blu-ray:

• Klasyka w nowym wydaniu
  • Zupełnie inna Mulan
  • Oblicze zła
  • „Lustro” i muzyka w filmie
  • Mulan z animacji
  • Sceny niewykorzystane