Weleda
Weleda Baby

Mówi obraz – wystawa sensoryczna dla najmłodszych

Zamek Lubelski
🗺 mapa
📅 wtorek 09.07.2024 do wtorek 23.07.2024
Mówi obraz - wystawa sensoryczna dla najmłodszych
Zmysły umożliwiają zdobywanie informacji o otaczającym nas świecie, wpływają na proces zapamiętywania, pobudzają kreatywność i wyobraźnię, zachęcając do twórczego myślenia.

Sensoryczna wystawa „Mówi obraz” to przestrzeń twórczego eksperymentu, tworzona przez najmłodszych dla najmłodszych. Ekspozycja wprowadzi dzieci i młodzież w świat malarstwa, przybliży środki wyrazu plastycznego, którymi posługują się artyści oraz oswoi z koncepcjami muzeum i galerii sztuki.

Wzbogacona o interaktywne instalacje inspirowane muzealnymi dziełami sztuki wystawa sprawi, że odbiorcy poznają i zrozumieją podręcznikowe i niejednokrotnie trudne do zdefiniowania pojęcia przekazywane w szkołach, takie jak: barwa i linia, technika i faktura, kompozycja oraz perspektywa.

Punktem wyjścia do przygotowania wystawy stały się dzieła sztuki na co dzień nieudostępniane zwiedzającym. Na ekspozycji pojawią się prace reprezentujące różne techniki i style, XVIII-wieczne martwe natury i XIX-wieczne pejzaże, dzieła twórców ludowych i mistrzów sztuki współczesnej. Obrazy stały się inspiracją do stworzenia interaktywnych instalacji wykorzystujących różne bodźce sensoryczne, które oddziaływać będą na zmysł dotyku, ale także wzroku, słuchu i węchu. Stworzona na wystawie kreatywna przestrzeń poznania i doświadczenia stanie się miejscem twórczej aktywności zachęcającym do odkrywania malarstwa i jego tajemnic.

Odwiedzając wystawę będzie można poznawać faktury i kształty, eksperymentować z powstawaniem barw, zobaczyć czym jest linia i odkrywać techniki malarskie, wymyślać własne artystyczne kompozycje, a przede wszystkim tworzyć.

Projekt „Mówi obraz” jest przedsięwzięciem partycypacyjnym. Po raz pierwszy Muzeum Narodowe w Lublinie do przygotowania wystawy czasowej zaprosiło dzieci oraz młodzież. Uczniowie i uczennice lubelskich szkół podstawowych w wieku 7–14 lat, wyłonieni w prowadzonym w ubiegłym roku naborze, aktywnie angażują się w prace nad tworzeniem wystawy. W ramach regularnych spotkań pod okiem muzealnych specjalistów poznają zbiory muzeum, wybierają eksponaty, które znajdą się na wystawie, i tworzą własne małe dzieła sztuki.

Wystawa, stworzona z myślą o najmłodszych, udowodni, że w muzeum nie można się nudzić!

Wystawa sensoryczna „Mówi obraz”
Zamek Lubelski, 1 czerwca – 31 grudnia 2024
Otwarcie wystawy: 1 czerwca, godz. 12.00, dziedziniec Zamku Lubelskiego

Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Lublinie, 4 Museums Foundation
Koncepcja: Marzena Bury, Anna Fajge-Samoń (Muzeum Narodowe w Lublinie) oraz Karolina Ciejka, Karolina Szczepańska, Dorota Zalewska, Emilia Zalewska (4 Museums Foundation)
Młodzi kuratorzy: Małgosia Bańka, Lena Czarnecka, Ignacy Dyjak, Zuza Fus, Aniela Jonak, Natalia Kisielińska, Róża Kubasik, Lila Kula, Blanka Litwiniuk, Gabrysia Majuk, Marek Nowicki, Wiktor Nowicki, Kinga Orzelska, Olek Sławiński, Natalia Skoczylas, Pola Wałach, Janek Wojnar i Ala Wójcik.
Współpraca: Anna Hałata, Bożena Kasperowicz, Agnieszka Ławicka-Dłużniewska, Magdalena Norkowska, Danuta Szewczyk-Prokurat, Łukasz Wiącek
Partner wystawy: Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli

888 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent