Motyle, nietoperze, żurawie i kwiaty – Toruń

piątek 14.11.2014 do niedziela 22.03.2015

Motyle, nietoperze, żurawie i kwiaty – Toruń

Serdecznie zapraszamy do Kamienicy pod Gwiazdą na niezwykle barwną ze względu na swoją tematykę, wystawę czasową „Motyle, nietoperze, żurawie i kwiaty – hafciarstwo na Dalekim Wschodzie”.

Wystawa prezentuje zarówno elementy strojów chińskich, japońskich czy indyjskich ozdobionych precyzyjnymi haftami, jak i przedmioty codziennego użytku, na których pojawia się ta bogata sztuka zdobnicza. fut coins Wśród strojów chińskich wyróżnia się tzw. smocza szata – long pao, męski strój oficjalny ze zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku. Smocze szaty były wytwarzane w warsztatach cesarskich (w Nankinie – Nanjing, Soochow i Hangzhou) dla cesarskich urzędników, którzy mieli reprezentować władzę. Dekoracja strojów przedstawiała schematycznie uniwersum: cheap fut coins od fal wody nad rąbkiem szaty, poprzez niebo z chmurami i góry. Smoki uosabiały władzę cesarską, towarzysząca im płonąca perła, symbol gromu, unaoczniała cesarską siłę. Prezentowane na wystawie chińskie ubiory zostały wykonane z tkanin jedwabnych, a więc luksusowych i stosunkowo drogich. Są wśród nich tkaniny gładkie, o splocie płóciennym, rypsowym lub atłasowym, a także adamaszki. Dekoracja ubiorów to przede wszystkim haft, w niektórych przypadkach bardzo bogaty i starannie wykonany. Używano jedwabnych nici do haftu wypukłego, kładzionego nicią metalizowaną, złotą, jak i supełkowego.

Do interesujących eksponatów prezentowanych na wystawie należą m.in. jedwabne lub bawełniane haftowane buciki związane z popularnym w czasach dynastii Han zwyczajem krępowania stóp przez kobiety, haftowane dziecięce czapeczki, których ozdobom przypisywano magiczne właściwości, japońskie kimona zdobione motywami roślinnymi i zwierzęcymi oraz scenami zaczerpniętymi z życia cheap fifa 15 coins codziennego, jedwabne parasolki japońskie, które w epoce Edo stały się modnym akcesorium chroniącym zarówno przed deszczem jak i słońcem oraz wiele innych przedmiotów codziennego użytku, do których zdobienia wykorzystano sztukę haftowania.
Kurator wystawy: Katarzyna Paczuska

Więcej informacji o wystawie na: http://www.muzeum.torun.pl/aktualnosc-1-99-motyle_nietoperze_zurawie_i_kwiaty.html

Wystawa będzie czynna do 22.03.2015 r.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Główna siedziba Muzeum Okręgowego w Toruniu mieści się w Ratuszu Staromiejskim. Oprócz tego zbiory wystawiane są w 5 oddziałach Muzeum Okręgowego zlokalizowanych na toruńskiej starówce: - Dom Mikołaja Kopernika (ul. Kopernika 15/17) - Muzeum Historii Torunia w …

Więcej

Adres:

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń


Kontakt:

56 622 70 38
muzeum@muzeum.torun.pl
http://www.muzeum.torun.pl
facebook