Motanki kontra żołnierzyki ołowiane – warsztaty w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie mapa

sobota 26.11.2016

15 zł

Motanki kontra żołnierzyki ołowiane

Chcesz zdobyć nowe umiejętności i nietypową wiedzę? 26 listopada (sobota) o godz. 15.00 w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbędą się  warsztaty z odlewania żołnierzyków ołowianych oraz robienia lalek – motanek. Każdy uczestnik będzie miał szansę odlać kilka żołnierzyków dla siebie z kilkunastu różnych form, jak i stworzyć kilka lalek – do wyboru. Zajęcia skierowane są dla młodzieży i dorosłych.

Warsztaty z odlewania żołnierzyków poprowadzi Łukasz Radziszewski – artysta i aktywista społeczny. Interesuje się różnymi formami zbiorowości, poszukiwaniem i wyodrębnianiem nowych lokalności. W swoich działaniach używa różnych środków wyrazu, w tym elementów swoich własnych kolekcji. Jego prace były prezentowane min. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Miejscu Projektów Zachęty, Galerii Arsenał w Białymstoku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obecnie pracuje.

Warsztaty, które prowadzę umożliwiają kursantom odlanie własnego kompletu figurek żołnierzyków. Dla starszych uczestników jest to rodzaj sentymentalnej podróży w przeszłość i okazja, by wypełnić zapomniane marzenia z dzieciństwa. (Łukasz Radziszewski)

Warsztaty z tworzenia motanek poprowadzi Aneta Grzegorzewska, która tak opisuje swoje działania: Wykonuję lalki wywodzące się z słowiańskiej kultury ludowej.

Na warsztatach będzie można zrobić dwa rodzaje lalek:

  • Zadanice(zadanica to po białorusku życzenie) to lalki wspierająca w realizacji marzeń, powierzonej jej intencji. Lalki wykonywane są ręcznie, bez użycia igieł, ze skrawków materiału, tasiemek, koronek, koralików, tego co w danej chwili znajduje się pod ręką. Lalki nie posiadają rysów twarzy, bo wg. wierzeń wtedy zajęłyby się swoimi sprawami.
  • Ziarnuszkito lalki wypełnione suchym ziarnem. Ich pękate kształty kojarzą się z zaradnymi i nieustraszonymi gospodyniami domowymi, gotowymi zawsze chronić swe domostwo. Taka jest również funkcja tych lalek – chronić dom przed złymi duchami, niepowodzeniami. Dawniej stawiane były przy piecu, lub w innym miejscu będącym „sercem” domu.

Warsztaty odbędą się w ramach wydarzeń towarzyszących „WYSTAWIE ZABAWEK”

Koszt zajęć: 15 zł
Zapisy: edukacja@muzeumgniezno.pl | 61 426 46 41 w. 221

 

Fot. Żołnierzyki ołowiane (1 poł. XX w.), wł. Muzeum Narodowe w Szczecinie

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie