Monitor za burtą – wydarzenie artystyczno-edukacyjne

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Ul. Ołowianka 9-13 mapa

sobota 27.04.2019

2

Monitor za burtą - wydarzenie artystyczno-edukacyjne

Street art i pierwsi marynarze? To musi się udać! W sobotę, 27 kwietnia, zapraszamy do Spichlerzy na Ołowiance i na nabrzeże przy Sołdku na dzień poświęcony wystawie „Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej”. Będziemy tworzyć graffiti w klimacie naszej wystawy czasowej, prezentującej początki polskiej marynarki wojennej w XX wieku, zagramy w gry, a nasi kuratorzy – twórcy wystawy – odpowiedzą na każde pytanie gości.

– Wiemy, że tzw. „oprowadzania kuratorskie” przechodzą obecnie w muzeach renesans, goście na nowo odkrywają ekspozycje, chcąc spędzić więcej czasu w przestrzeni muzealnej – opowiada Przemysław Węgrzyn z Działu Edukacji – My chcieliśmy dać naszym gościom coś ekstra i stąd pomysł na dzień otwarty na wystawie „Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej”. Nie wyrzucimy za burtę żadnego monitora, ale atrakcji obiecujemy całą masę!

27 kwietnia wszyscy goście będą mogli wziąć udział w warsztatach z mistrzem grafitti Adrianem Leszczukiem! Streetart to prawdziwa sztuka – my ją będziemy tworzyć na nabrzeżu przy statku-muzeum „Sołdek”. Zagramy w gry planszowe i karciane, dedykowane wystawie, strategię i refleks potrenujemy podczas ćwiczeń strzeleckich, a wiedza historyczna naszych gości zostanie nagrodzona upominkami! Starszych gości serdecznie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej” – bilet tylko 2 zł! Porządku pilnować będą rekonstruktorzy w strojach Polskiej Marynarki Wojennej z lat 30. XX wieku!

Wystawa „Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej” to spotkanie z ludźmi, którzy tworzyli Marynarkę Wojenną w czasach, gdy Polska nie miała jeszcze dostępu do Bałtyku. Marynarze z flotylli rzecznych walczyli z bolszewikami i Niemcami podczas II wojny światowej, strzegli granic, nie dysponując nowym sprzętem, ani bronią. Nie mieli błyszczących mundurów, ale mieli zapał i wolę walki. Wystawa czasowa w Spichlerzach na Ołowiance to bogata kolekcja oryginalnych pamiątek, zdjęć, rękopisów i dokumentów. Zbiory to lekcja historii, ale też obraz życia w tamtych czasach. Marynarze z flotylli rzecznych zawierali przyjaźnie na całe życie, spędzali miło czas w kasynach, pomagali cywilom z Pińska i urządzali regaty. Na multimedialną część wystawy składają się m.in. archiwalne filmy i stanowiska interaktywne, pozwalające przeglądać historyczne dokumenty – również te najstarsze z XVI i XVII wieku, opisujące działalność polskich korsarzy.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
narodowe muzeum morskie gdansk logo

Narodowe Muzeum Morskie

 

Misją Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku jest ochrona kulturowego i technicznego dziedzictwa morskiego realizowana poprzez gromadzenie i zabezpieczanie zabytków związanych ze szkutnictwem, okrętownictwem, żeglugą rzeczną i morską, rybołówstwem, żeglarstwem, militarystką i edukacją morską oraz upowszechnianie …

Więcej

Adres:

ul. Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk

Kontakt:

centrala: 058 301 86 11; sekre
info@cmm.pl
http://www.cmm.pl
facebook

ZOBACZ TAKŻE:edukacyjnezabawa