„Moja Przygoda w Muzeum” Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży w Toruniu. Wernisaż wystawy

Muzeum Okręgowe, Ratusz Staromiejski mapa

piątek 16.09.2016

wystawa

Muzeum Okręgowe zaprasza:  16 września, w piątek, o godz. 12.00, w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się wernisaż wystawy „Moja Przygoda w Muzeum”. XXXVIII Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży.

Wystawa czynna w dniach: 17 .09. 2016 – 13. 11. 2016
Kurator: Magda Sokołowska

Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum” to przedsięwzięcie z długoletnią tradycją – w tym roku przypada jego 38. edycja. Kilkadziesiąt lat istnienia projektu to spory dorobek artystyczny, edukacyjny oraz wystawienniczy. Pokolenia uczniów i nauczycieli biorących udział w Konkursie nieustannie zmieniają się i zmieniają się także sposoby wyrażania przez uczestników przeżyć związanych z obcowaniem z szeroko rozumianymi skarbami dziedzictwa kulturowego. Organizatorzy przedsięwzięcia, muzealnicy, artyści i wszyscy, którzy biorą udział w działaniach związanych z realizacją projektu mają możliwość nieustannie obserwować i analizować, na co dzieci i młodzież szczególnie zwracają uwagę podczas wizyty w muzeach i galeriach, co ich interesuje i wreszcie, jak instytucje kulturalne są postrzegane przez młodych ludzi.
W ciągu ostatnich lat muzea przeszły ogromne zmiany. Stały się miejscami bardzo nowoczesnymi, oferującymi odwiedzającym różnorodne możliwości interaktywnego zwiedzania ekspozycji  i poznawania przeszłości. Multimedialne urządzenia, pokazy 3D, wizualizacje, hologramy i wiele innych, ułatwiają proces poznawczy, zachęcają, zwłaszcza ludzi młodych, do udziału w aktywnościach i zdobywania wiedzy w łatwiejszy sposób, podczas zabaw i gier. Umiejętne wykorzystanie nowinek technicznych uatrakcyjnia wystawy, daje możliwość wzbogacenia ich o dodatkowe wiadomości i elementy.
Coraz częściej też muzea proponują zwiedzanie o nietypowych porach (Noc w Muzeum), realizują działania plenerowe, wzbogacone pokazami, inscenizacjami, czy warsztatami. Ogromna popularność organizowanych imprez świadczy o potrzebie obcowania społeczeństwa, w tym również ludzi młodych, z kulturą i sztuką, uczestniczenia w wydarzeniach artystycznych, poszerzania wiedzy. Muzea zmieniają swoje oblicza nieustająco, przechodzą transformację, aby wpisywać się we współczesne trendy muzeologii i pozyskiwać nowe grupy odbiorców.
Zmiany zachodzące w świecie muzealniczym zauważalne są także w pracach artystycznych uczniów, którzy uczestniczą w Konkursie „Moja Przygoda w Muzeum”. Coraz więcej młodych ludzi korzysta z technik multimedialnych, tworząc grafiki komputerowe, etiudy filmowe, instalacje, animację poklatkową. Szczególnie filmy nakręcone przez młodzież robią ogromne wrażenie.  W tegorocznej edycji Konkursu wzięły udział bardzo dobre projekty multimedialne.  Widoczny jest olbrzymi nakład pracy włożony w przygotowanie animacji, począwszy od pomysłu i napisania scenariusza, poprzez stworzenie scenografii i postaci, aż do nagrania poszczególnych ujęć.

Na tegoroczny Konkurs „Moja Przygoda w Muzeum” wpłynęło ponad 1800 prac z 90 ośrodków polskich i zagranicznych: z  Łotwy, Chin, Estonii, Ukrainy, Słowenii, Białorusi, Turcji i Polski. Jury wybrało ok. 250 prac na wystawę pokonkursową, która będzie prezentowana w Ratuszu Staromiejskim w terminie od 16 września do 13 listopada 2016 r. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Główna siedziba Muzeum Okręgowego w Toruniu mieści się w Ratuszu Staromiejskim. Oprócz tego zbiory wystawiane są w 5 oddziałach Muzeum Okręgowego zlokalizowanych na toruńskiej starówce: - Dom Mikołaja Kopernika (ul. Kopernika 15/17) - Muzeum Historii Torunia w …

Więcej

Adres:

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń


Kontakt:

56 622 70 38
muzeum@muzeum.torun.pl
http://www.muzeum.torun.pl
facebook

Zobacz także