Jak ubierali się mieszkańcy Wielkopolski w epoce Pierwszych Piastów? Czy średniowiecze było szare i ponure? Przyjdź i zobacz prawdziwe kolory średniowiecza, odtworzone stroje, z czasów panowania Bolesława Chrobrego i Mieszka II! Dowiesz się jaka była dawniej moda oraz wpływy na nią, które przybywały zarówno ze wschodu jak i zachodu Europy. Podczas pokazów historycy przedstawią typowe elementy garderoby, akcesoria oraz biżuterię, które są oparte na zabytkach ikonograficznych oraz archeologicznych.

Na stanowisku będzie można przymierzyć m.in. wczesnośredniowieczną biżuterię, chusty, czółenka, czapki, kaptury oraz wykonać w nich pamiątkowe zdjęcia.

W ramach stanowiska zaprezentowany zostanie również proces tworzenia tkanin: począwszy od runa owczego, wyczesania wełny za pomocą szarpaków, przędzenia na wrzecionie, tkania na krośnie, wytwarzania krajek na bardku.

Zostanie pokazana także metoda dekorowania tkanin poprzez farbowanie naturalnymi barwnikami i drukowanie drewnianymi stemplami.

Zaprezentowane zostaną także: rodzaje surowców, z których wytwarzano materiały, odmiany splotów, składniki utrwalające barwę, zaprawy potrzebne do farbowania, a także rodzaje naturalnych barwników oraz efekty uzyskanych barw.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Zobacz szczegóły kursu

Miejsce: trawnik przed Bramą Poznania
Odbiorcy: bez ograniczeń wiekowych
Wstęp wolny
Prowadzenie: Anna Wyrwa, Bartosz Wyrwa (Pracownia Dziedzictwa)

Dostępność: wydarzenie odbywa się przed budynkiem Bramy Poznania, przed którym znajduje się kostka brukowa i trawa.

452 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent