Moc wigilii w Gdańsku

Gdańsk
📅 sobota 21.12.2019 do wtorek 24.12.2019
Moc wigilii w Gdańsku
Ekumeniczne spotkanie w Oliwie, wspólna wigilia dla wszystkich gdańszczan i gdańszczanek przy Długim Targu oraz wyjątkowe wieczerze dla potrzebujących. W Gdańsku rozpoczynamy czas świątecznych spotkań.

Szopka z piasku i ekumeniczna wigilia w Oliwie

Wigilijne uroczystości rozpoczną się w Oliwie. Tam w sobotę, 21 grudnia o godzinie 16.00 nastąpi iluminacja Bożonarodzeniowej Szopki z Piasku. A przy niej zgromadzą się duchowni dziesięciu kościołów i związków wyznaniowych w Gdańsku.

Ekumeniczne spotkanie zwieńczy Wigilia Oliwska – biesiadowanie przy wspólnym stole, składanie życzeń, dobre rozmowy i kosztowanie potraw podarowanych przez oliwskich gastronomików oraz przyniesionych przez samych mieszkańców.

We wspólnotowym spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Kościoła Rzymsko-Katolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Metodystycznego, Polsko-Katolickiego, Prawosławnego, Greckokatolickiego, Kościoła Zielonoświątkowego, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Związku Postępowych Gmin Żydowskich BEIT, Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego oraz Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej.

Oliwska rzeźba powstaje z 80 ton piasku za sprawą trójmiejskich artystów: Macieja Krause (jest również autorem projektu), Mariusza Otty, Dominiki Kuczkowskiej i Katarzyny Mikłasz. Szopka będzie prezentowana do szóstego stycznia.

Atrakcje związane z oliwską szopką i wieczerzą rozpoczną się już w południe. W programie kiermasz, rodzinne warsztaty i wspólne śpiewanie, a po kolacji Spektakl Teatru Cieni.

Sobota, 21 grudnia, godz. 16.00, Oliwski Ratusz Kultury (ul. Opata J. Rybińskiego 25)

Wigilia dla bezdomnych

Również w sobotę, 21 grudnia, ale o godzinie 17.00 odbędzie się wspólna wieczerza zorganizowana przez Dominikanów i studentów z Duszpasterstwa Akademickiego „Górka” dla najbardziej potrzebujących i bezdomnych. Od ponad 25 lat w kuchni Świętego Mikołaja udaje się ugościć ok. 600 osób, które otrzymują ciepły posiłek, paczki z produktami pierwszej potrzeby i przede wszystkim mnóstwo życzliwości i słów nadziei. W spotkaniu weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Sobota, 21 grudnia, godz. 17.00 Hala Centrum Stocznia Gdańska (ul. Doki 1).

Wigilia Gdańszczan

Wigilia Gdańszczan na stałe wpisała się w świąteczne kalendarium miasta. Na Długim Targu stanie kilkunastometrowy stół oświetlony nastrojowym światłem świec, przejdzie orszak aniołów i świątecznych postaci. Będą rozbrzmiewały kolędy w wykonaniu wielu grup kolędniczych m.in. z Pałacu Młodzieży, z Teatru GAK, Gdańskich Patrycjuszek, a do wspólnego kolędowania zaprosi mieszkańców Grace Gospel Choir.

Tradycyjnie będzie też okazja do podzielenia się opłatkiem, który zebranym rozdawać będą wolontariusze. Świąteczne życzenia gdańszczankom i gdańszczanom złoży Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Niedziela, 22 grudnia, godz. 16.00, Długi Targ

Wigilia dla potrzebujących

Pani prezydent weźmie także udział w specjalnie przygotowanej wigilii dla najuboższych i potrzebujących, która co roku odbywa się w Zbrojowni przy Targu Węglowym. Pachnieć będą pierogi, kapusta z grzybami i świąteczny barszcz. Wigilia rozpocznie się o godzinie 12.00. Tu każdy potrzebujący znajdzie nie tylko pyszne świąteczne jedzenie, ale także dobre słowo.

Wtorek, 24 grudnia, godz. 12.00 Zbrojownia, Targ Węglowy