Młoda Polska Filharmonia 6 sierpnia w Starym Browarze

Park Starego Browaru mapa

sobota 06.08.2016

Koncerty w Browarze

 

Już w sobotę 6 sierpnia o godzinie 19.00 w Poznaniu, po raz kolejny w parku Starego Browaru, Młoda Polska Filharmonia – ulubiona przez Polaków orkiestra młodzieżowa, działająca pod opieką Fundacji Zwierciadło – zagra koncert letniej trasy koncertowej.

W ramach ostatnich 8 tras koncertowych odbyło się 36 koncertów, które łącznie obejrzało blisko 40 tysięcy osób. Orkiestra pod batutą Adama Klocka wraz z energetycznym kwintetem Vołosi, zaprezentuje nowe aranżacje autorskich kompozycji zespołu. W ramach trasy w dniach 4-6 sierpnia muzycy odwiedzą również Warszawę i Kazimierz Dolny. Wstęp na koncerty jest wolny.

Młoda Polska Filharmonia to jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy, złożona z 43 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 15-24 lat wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań. Młodzi muzycy otrzymują od Fundacji Zwierciadło roczne stypendia pieniężne. Fundatorami projektu są Sławomir Smołokowski i Grzegorz Jankilevitsch.
„Z ogromną radością ruszamy z Młodą Polską Filharmonią w kolejną, już dziewiątą, trasę koncertową. Jak co roku przygotowaliśmy dla naszej publiczności wyjątkową ucztę muzyczną. Tym razem, z naszym gościem specjalnym – zespołem Vołosi, zabierzemy Państwa w podróż do świata klasyki i jazzu, gdzie zaserwujemy podwójną porcję wirtuozerii, energii i pasji. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy kochają dobrą muzykę i nieoczywiste brzmienia. Czekamy na Państwa w Warszawie, Poznaniu i Kazimierzu Dolnym!”– powiedziała Tamara Surman, prezes Fundacji Zwierciadło

Vołosi koncertują od lat na całym świecie, wszędzie spotykając się z ogromnym entuzjazmem. Pojawiają się na wielkich festiwalach, w najlepszych salach koncertowych w Polsce i na świecie. Zdobyli wiele prestiżowych nagród. Ich muzyka to połączenie współczesnego smyczkowego brzmienia z karpacką tradycją, a także rockowa energia, jazzowe szaleństwo, klasyczna jakość. Mary Ann Kennedy z BBC pisze: „Vołosi są rewelacją – ich zniewalająca energia przekracza muzyczne i geograficzne granice tworząc absolutnie nieodpartą mieszankę. Spróbujcie ich nie pokochać!”

Wszystkie koncerty Młoda Polska Filharmonia zagra pod batutą Adama Klocka – dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektora artystycznego Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Adam Klocek jest również pomysłodawcą i współtwórcą płyty „Night in Calisia”, która zdobyła Grammy 2014 w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego”. W 2014 Minister Kultury odznaczył artystę Srebrnym Medalem „Gloria Artis”.

 

Mecenasem muzycznym trasy jest radio Zet Chilli
Patroni medialni: miesięcznik Zwierciadło, miesięcznik SENS, zwierciadlo.pl, Co jest grane 24, Informator Stolicy, Cameral Music, Gdzie co? Informator Kulturalny, kulturaonline.pl, dlastudenta.pl, Novimedia
Informacje o koncertach: www.mpf.zwierciadlo.pl

 

Młoda Polska Filharmonia od początku swojej działalności jest wspierana przez przedstawicieli środowiska muzycznego zarówno związanego  z muzyką klasyczną, jak i nowymi brzmieniami. Jako pierwszy projekt poparł światowej sławy kompozytor Zbigniew Preisner, komponując utwór specjalnie na potrzeby trasy koncertowej MPF 2011. Projekt wspierają także Kayah, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Grzegorz Turnau, Marita Albán Juárez, Robert Kubiszyn, Aga Zaryan, Magda Navarette.
W ramach ostatnich 8 tras koncertowych odbyło się 36 koncertów, które łącznie obejrzało blisko 40 tysięcy osób. Celem organizatora przedsięwzięcia – Fundacji Zwierciadło – jest m.in. popularyzacja muzyki poważnej wśród młodzieży oraz motywacja młodych artystów do wzmożonej pracy i wzbogacania swoich doświadczeń. Młoda Polska Filharmonia jest pionierskim projektem tworzonym przez zespół profesjonalistów, umiejętnie łączącym względy artystyczne, oczekiwania publiczności oraz wymogi edukacji muzycznej. Przedsięwzięcie ma charakter społecznie odpowiedzialny – jego celem jest między innymi upowszechnienie muzyki poważnej w szerokich kręgach odbiorców oraz wspieranie, promowanie i inicjowanie przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych o unikalnej wartości.
Fundacja Zwierciadło dąży do promowania kultury polskiej również poza granicami kraju, m.in. poprzez udział Młodej Polskiej Filharmonii w międzynarodowych festiwalach muzycznych (m.in. 2 koncerty w ramach 6. Festiwalu Muzycznego MISA 2015 w Szanghaju).
„Czterdziestu młodych, utalentowanych muzyków występujących na estradzie wspólnie ze swoimi profesorami – solistami wybitnych, światowych zespołów orkiestrowych? To może być bardzo ciekawe. Obalamy mit, który mówi, że w orkiestrach jest miejsce dla przeciętnych muzyków. Nieprawda, w dobrej orkiestrze jest miejsce dla wirtuozów. I dopiero wtedy czuje się, jaka siła tkwi w wykonawstwie muzyki symfonicznej. Każdy z osobna znakomity, do tego tworzący z kolegami świetnie zgrany zespół. Magia dźwięków granych razem, ale będących konglomeratem najlepszego indywidualnego brzmienia. Wrażliwość na muzykę, precyzja własnego grania, ale także – a może przede wszystkim – wrażliwość na to, co brzmi dokoła i z czym trzeba współgrać. Balans pomiędzy indywidualnością i poczuciem gry zespołowej. Gdyby nie słowo „muzyka” opis ten pasowałby do gry dobrej drużyny piłkarskiej, którą ogląda się z zapartym tchem, a piłka precyzyjnie sunie od zawodnika do zawodnika trafiając w końcu do bramki. Tu zamiast bramki mamy uszy publiczności, w które niech wpada jak najwięcej precyzyjnych a do tego pięknych, poruszających duszę, dźwięków”.
Adam Klocek – Dyrektor Artystyczny projektu Młoda Polska Filharmonia

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Młoda Polska Filharmonia 6 sierpnia w Starym Browarze