Miodobranie w skansenie

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Gabriela Narutowicza 64 mapa

niedziela 01.07.2018

Miodobranie w skansenie

Pszczelarstwo stanowiło jedną z najważniejszych dziedzin działalności ludności wiejskiej pod koniec XIX wieku. Nie każdy jednak mógł zostać pszczelarzem. Jak wierzono, pszczoły podzielą się owocami swojej pracy tylko z osobą o czystym, dobrym sercu, przepędzą natomiast niegodziwca. Jak przebiega pozyskiwanie pszczelich pożytków, jak wygląda życie pszczelej rodziny i wreszcie jaki miód jest tym najsmaczniejszym – o tym będzie się można przekonać już w najbliższą niedzielę, 1 lipca podczas organizowanego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu „Miodobrania w skansenie”.

Lipiec w sierpeckim muzeum rozpocznie się naprawdę słodko. W pasiekach przylegających do zagród chłopskich pszczelarze z użyciem autentycznych narzędzi i sprzętów z różnych okresów zaprezentują prace związane z pracą w ulu i pozyskiwaniem produktów pszczelich. Zwiedzający zobaczą odsklepianie i wirowanie ramek, odymianie pszczół, wirowanie plastrów i zakładanie węzy. Będzie to też znakomita okazja do skosztowania miodu wprost z plastra i poznania jego dobroczynnych właściwości. Wystawy we wnętrzach chałup chłopskich ożywią pokazy prac gospodarskich, rękodzieła i rzemiosła ludowego. Uczestnicy imprezy odwiedzą wiejską tkaczkę, kowala, garncarza, stolarza, szewca, plecionkarza i krawcową. Wezmą udział w prezentacji tworzenia bibułowych kwiatów i ubijania masła w kierzance. Zajrzą też do zabytkowej olejarni, by z bliska przyjrzeć się jak wyglądał dawniej proces tłoczenia na zimno oleju rzepakowego oraz posmakować świeżego produktu z chlebem. Przez cały dzień po wiejskiej drodze jeździć będą bryczki konne. Na muzealnej polanie odbędzie się kiermasz miodu, produktów regionalnych i tradycyjnych oraz rękodzieła. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Dzieci i młodzież wezmą udział w warsztatach pszczelarskich w Pasiece Malucha. Przygotowane dla nich zostaną zagadki, kolorowanki i łamigłówki przybliżające życie pszczelej rodziny. Przyjrzą się wyplataniu mat dla pracowitych owadów, spróbują kompotu z owoców pochodzących z muzealnych sadów i napoju miodowego, a także wykonają własną świeczkę z naturalnego wosku w izbie szkolnej. W jednej ze stodół w ramach zajęć „Jak to ze zbożem było?” poznają drogę jaką musi pokonać ziarenko, by stać się mąką do wypieków.

Część artystyczna imprezy zapowiada się bardzo interesująco. Na scenie amfiteatru pojawi się Młodzieżowa Orkiestra Dęta Musikveren Stammheim ze Szwajcarii. Grupa już nieraz udowodniła, że orkiestrach dętych tkwi niezwykła siła, zabierając słuchaczy w muzyczną podróż. Zaraz po niej wystąpi zespół folkowy Kurna Chata. Artyści tworzą muzykę inspirowaną melodiami ludowymi, sięgając w tekstach po pastisz i kabaret. Wszystko to sprawia, że ich występy są jedynym w swoim rodzaju przeżyciem artystycznym. We wnętrzach dworu ziemiańskiego zabrzmią natomiast najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej, filmowej oraz współczesne kompozycje w aranżacjach na fortepian. O godzinie 14.00 w kościele z Drążdżewa odprawiona zostanie msza święta w intencji pszczelarzy.

To tylko niektóre z wielu atrakcji, które znalazły się w programie wydarzenia. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w muzealnym miodobraniu, by samemu przekonać się co w ulu piszczy i spojrzeć na świat od tej słodszej strony. Pełen program imprezy dostępny jest na stronie mwmskansen.pl

Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Miodobranie w skansenie

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

  Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zajmuje się gromadzeniem i ochroną zabytków kultury ludowej. Rejon badań prowadzonych przez Muzeum Wsi Mazowieckiej obejmuje swym zasięgiem przede wszystkim teren Mazowsza północno-zachodniego, zwanego również Mazowszem Starym, w skład którego wchodzą …

Więcej

Adres:

ul. Gabriela Narutowicza 64
09-200 Sierpc


Kontakt:

0 - 24 275 28 83, 0 - 24 275 5
skansen@mwmskansen.pl
http://www.mwmskansen.pl