Miodobranie w Skansenie w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu mapa

niedziela 03.07.2016

ulgowy – 11 zł, normalny – 16 zł, bilet rodzinny ( 2 osoby dorosłe + dwoje dzieci do 16 r.ż.) – 43 zł

miodobranie

Tajniki pozyskiwania miodu i ciekawostki z życia pszczół czyli „MIODOBRANIE W SKANSENIE”
Akacjowy, spadziowy, lipowy…. Rodzajów miodu jest wiele, a każdy z nich odznacza się niebywałym bogactwem smaku i aromatu. Pierwszy weekend lipca tradycyjnie będzie w sierpeckim skansenie wyjątkowo słodki. 3 lipca odbędzie się tu prawdziwe święto pszczelarzy,  czyli impreza plenerowa „Miodobranie w skansenie”, podczas której muzealne zagrody i pasieki zamienią się w pszczeli raj. Każdy uczestnik imprezy  będzie mógł zaopatrzyć się w cenne słodkie zapasy na jesień i zimę. Warto zrobić to właśnie teraz, kiedy oferta większości pasiek jest tak szeroka.

W godzinach 10:00 – 18:00 zawodowi pszczelarze będą prezentować profesjonalną technikę podbierania miodu oraz swoje tegoroczne zbiory. Nie zabraknie miodu spadziowego, gryczanego, akacjowego, rzepakowego czy wielokwiatowego, ale pojawią się również mniej znane gatunki miodów, takie jak nawłociowy, czy wrzosowy. Poza miodami będzie również można nabyć inne drogocenne produkty pszczele, jak m.in. pyłek kwiatowy czy propolis.

Miodobranie w skansenie to jednak nie tylko okazja do zrobienia zdrowych zapasów na zimę. To przede wszystkim szansa na szerokie propagowanie wiedzy dotyczącej pszczelarstwa i pszczół oraz uświadamianie w kwestii dobroczynnych dla zdrowia właściwości produktów pszczelich. Podczas „Miodobrania w skansenie” zawodowi pszczelarze wprowadzą wszystkich zainteresowanych w tajniki swojej profesji, udzielą informacji na temat leczniczych właściwości miodów oraz odpowiedzą na nurtujące pytania.

Miejscem pokazów pszczelarskich będą zagrody i pasieki na terenie skansenu, dzięki czemu inscenizacje odbywają się w autentycznej scenerii. Uczestnicy pokazów będą mogli podziwiać wszystkie czynności związane z miodobraniem: podbieranie miodu z uli, odsklepianie wosku i odwirowywanie miodu, zakładanie węzy w ramkach. Pokazy poprowadzi Wojciech Piotrkowski – właściciel Gospodarstwa Pasiecznego w Żurominie oraz Tomasz Paprocki reprezentujący Związek Pszczelarzy w Płocku – Koło Pszczelarzy w Sierpcu. Dodatkowej atrakcyjności doda pokazom  fakt, iż na terenie jednej z zagród będą one prowadzone przy pomocy tradycyjnych, drewnianych sprzętów i narzędzi, z kolei na terenie drugiej – przy użyciu akcesoriów współczesnych. Niecodzienną atrakcją dla miłośników pszczelarstwa będzie perspektywa zobaczenia wielu rodzajów uli, m.in. uli kłodowych, skrzynkowych, czy wykonanych ze słomy tzw. koszek.

W intencji pszczelarzy zostanie odprawiona msza święta w XVIII -wiecznym kościele z Drążdżewa.  Każdy, kto choć raz zawitał na rodzimą wieś wie, że to tej porze roku jest tu niezwykle barwnie i gwarno, pracowicie, ale i radośnie. Również w sierpeckim skansenie zagrody tętnią życiem, a w każdej z nich krząta się gospodyni lub swą pracę wykonuje twórca ludowy. Spacerując między poszczególnymi domostwami można będzie odkrywać tajniki dawnych codziennych zajęć: prania i maglowania odzieży, czy ubijania masła w kierzance, a także zanikających zawodów, wśród nie sposób pominąć szewca, kowala czy plecionkarza. Liczne inscenizacje z życia mieszkańców dawnej wsi przedstawią członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. Szczodra gospodyni uraczy każdego z uczestników imprezy świeżo odwirowanym miodem z wiejskim chlebem i masłem ubitym w kierzance.

Najmłodsi uczestnicy imprezy w izbie lekcyjnej wykonają świeczki z wosku, a swe dzieła zabiorą do domu na pamiątkę, by przypominały o pszczelarskich warsztatach w skansenie. W ramach pokazów z cyklu „Jak to ze zbożem było” odbędą się pokazy z aktywnym udziałem dzieci: mielenie ziarna w żarnach, młócenie zboża cepami i odwiewanie ziarna.

Sceną amfiteatru zawładną kapele ludowe. O godz. 12.30 odbędzie się koncert w wykonaniu artystów ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA ŁÓDŹ, którzy zaprezentują piękno obrzędów, strojów, pieśni i tańca wielu regionów Polski. Na 15.30 zaplanowano koncert pt.  „Zagrajcie swoją muzykę”  w wykonaniu WITOLD JANIAK TRIO. Warto dodać, że atmosfera  sierpeckiego skansenu spławiła, że właśnie to miejsce posłużyło w ubiegłym roku członkom zespołu za motyw przewodni albumu oraz strony internetowej. Tymczasem spacerując nieopodal dworu będzie można usłyszeć dźwięki muzyki fortepianowej, wykonywanej w jego wnętrzach.

Ponadto przez cały dzień odbywać się będzie kiermasz wyrobów pszczelich i rękodzieła ludowego. Wystawcy zaprezentują szeroki wachlarz miodów i produktów pokrewnych: od znanego z właściwości bakteriobójczych propolisu przez rozmaite wyroby z wosku, po prawdziwy rarytas smakoszy – miody pitne. Tradycyjnie w ramach kiermaszu będzie można  zaopatrzyć się w ręcznie wykonywane ozdoby, ekologiczne zabawki czy ozdobne naczynia ceramiczne.

Przy ognisku, na zielonej polanie można będzie upiec kiełbaski, a w karczmie lub  restauracji regionalnej Hotelu Skansen Conference&Spa skosztować regionalnych potraw.
Zapraszamy na „Miodobranie w skansenie” – barwną imprezę folklorystyczną poświęconą słodkim przysmakom prosto z ula, podczas której można dodatkowo podziwiać dzieła twórców ludowych, potańczyć w rytm skocznej muzyki – no i oczywiście zrobić zapas miodu na całą zimę!

 
PROGRAM IMPREZY:
Pokazy pracy pszczelarza dawniej i dziś – wieś rzędówka
Prezentacja produktów pszczelich i akcesoriów pszczelarskich – wieś rzędówka
Koncert w wykonaniu ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA ŁÓDŹ (godz.: 12.30)
Koncert fortepianowy w dworze z Bojanowa
MSZA ŚW. W INTENCJI PSZCZELARZY (GODZ.: 14.00) – KOŚCIÓŁ Z DRĄŻDŻEWA
Koncert  „Zagrajcie swoją muzykę”  w wykonaniu WITOLD JANIAK TRIO (godz.: 15.30)
Inscenizacje z życia wsi w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy
Pokazy wiejskiego rzemiosła i rękodzieła – wieś rzędówka
Pokazy wiejskich zajęć gospodarskich – wieś rzędówka
Kiermasz miodu, produktów regionalnych  i rękodzieła – amfiteatr
Przejażdżki konne bryczką i w siodle
Ognisko
PROGRAM SZCZEGÓŁOWY
Amfiteatr
Godz.: 12.30 – 13.30 – koncert  w wykonaniu ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA ŁÓDŹ
Godz.: 15.30-16.30 – koncert „Zagrajcie swoją muzykę”  w wykonaniu WITOLD JANIAK TRIO
Godz.: 10.00 – 18.00 – kiermasz miodu, produktów regionalnych  i rękodzieła
Kościół z Drążdżewa
Godz.: 14.00 – 15.00 – msza św. w intencji pszczelarzy
Dwór ziemiański
Godz.: 10.00 – 17.00 Koncert fortepianowy
Wieś rzędówka
INSCENIZACJE Z ŻYCIA CODZIENNEGO WSI – Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy – godz.: 11.00 -16.00 – zagrody chłopskie
POKAZY PSZCZELARSTWA  w wykonaniu:
Zagroda z Izdebna – pokazy na drewnianych sprzętach pszczelarskich pocz. XX w. – Wojciech Piotrkowski Gospodarstwo Pasieczne w Żurominie (godz.: 10,30, 11.30, 12.30, 13.30, 15.30, 17.00)
–        odsklepianie wosku z ramek
–        wirowanie miodu
–        zakładanie węzy w ramkach
–        degustacja miodu
Zagroda z Ostrowa – pokazy na współczesnych sprzętach pszczelarskich (godz.: 11.00, 12.00, 13.00, 15.00, 16.00) – Tomasz Paprocki KOŁO PSZCZELARZY W SIERPCU
–        odymianie pszczół za pomocą podkurzacza
–        podbieranie miodu z ula
–        odsklepiania wosku z ramek
–        wirowanie miodu
–        prezentacja sprzętu i akcesoriów pszczelarskich
–        degustacja świeżego miodu z plastrów

POKAZY RZEMIOSŁA I WIEJSKICH ZAJĘĆ GOSPODARSKICH
Kuźnia z Żuromina – pokaz kowalstwa
Chałupa z Rempina – pokaz tkactwa
Zagroda z Izdebna – pokaz wyrobu masła, degustacja z wiejskim chlebem i miodem
Zagroda z Czermna – obiekt wyłączony ze zwiedzania
Chałupa z Zawad – pokaz garncarstwa
Zagroda z Ostrowa
Izba lekcyjna – warsztaty wykonywania świeczek z węzy dla dzieci
podwórko –  pokaz wyrobu masła,  degustacja z wiejskim chlebem i miodem
Zagroda z  Dzierzążni – porady zielarskie, pokaz pracy wiejskiego stolarza
Zagroda z Ligówka
Chałupa – u wiejskiej krawcowej
Podwórko –  pokaz pracy wiejskiego plecionkarza
Chałupa z Jonnego
Kuchnia dziadków –  pokaz wirowania śmietany centryfugą
Pokój młodych – wycinanie firanek z papieru
Chałupa z Chwał – pokaz pracy szewca
Zagroda z Rębowa – pokaz powroźnictwa
Zagroda z Rębowa
Pasieka – pokaz pracy pszczelarza – praca przy ulach
(stodoła)–  „Jak to ze zbożem było”-  pokazy dla dzieci: mielenie ziarna w żarnach, młócenie zboża cepami, odwiewanie ziarna

Ceny biletów: ulgowy – 11 zł, normalny – 16 zł, bilet rodzinny ( 2 osoby dorosłe + dwoje dzieci do 16 r.ż.) – 43 zł.

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Miodobranie w Skansenie w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

  Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zajmuje się gromadzeniem i ochroną zabytków kultury ludowej. Rejon badań prowadzonych przez Muzeum Wsi Mazowieckiej obejmuje swym zasięgiem przede wszystkim teren Mazowsza północno-zachodniego, zwanego również Mazowszem Starym, w skład którego wchodzą …

Więcej

Adres:

ul. Gabriela Narutowicza 64
09-200 Sierpc


Kontakt:

0 - 24 275 28 83, 0 - 24 275 5
skansen@mwmskansen.pl
http://www.mwmskansen.pl

Zobacz także