Mikołajowy tydzień w Międzynarodowym Centrum Kultury

online mapa

niedziela 29.11.2020 do niedziela 06.12.2020

Mikołajowy tydzień w Międzynarodowym Centrum Kultury

Grudzień to magiczny czas, kiedy łączy nas oczekiwanie na zbliżające się odwiedziny św. Mikołaja, wspólne pieczenie pierników, ubieranie choinki i pakowanie prezentów. Jak co rok Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza dzieci wraz z rodzicami i opiekunami na specjalne mikołajowe wydarzenia edukacyjne. Ich program będzie zupełnie wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy w całości odbędzie się wirtualnie, ale dołożymy starań, aby dzięki nim poczuć prawdziwą atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Program 29.11 – 6.12.2020

  • MINIspotkania ze sztuką: PAPETERIA | warsztaty live

29 listopada, godz. 12.30

MINIspotkania ze sztuką to cykliczne zajęcia, które przed pandemią odbywały się w zabytkowych przestrzeniach MCK. Chcąc wrócić do idei warsztatów skupiających się wokół jednego pojęcia związanego z otaczającym nas światem, ze sztuką, architekturą i designem zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniach on-line.

Tematem świątecznych zajęć będzie PAPETERIA. Mikołajki zbliżają się wielkimi krokami, a listy do ich patrona wymagają szczególnej oprawy. Podczas warsztatów w najbliższą niedzielę wspólnie przygotujemy różne warianty ozdobnych kartek na listy do św. Mikołaja albo świąteczne życzenia dla bliskich. Opowiemy także o bohaterze grudniowego święta. Do oglądania warsztatów zapraszamy na profil MCK na Facebooku.

Do wykonania ozdobnej kartki potrzebne będą: kolorowy papier format A4, nożyczki, kolorowe wstążki lub filc, klej magik i opcjonalnie: brokat, pompony, gwiazdki.

 

  • Jak napisać list do Świętego Mikołaja? | warsztaty live

2 grudnia, godz. 15.00

Podczas warsztatów poznamy tajniki tworzenia listów, nauczymy się poprawnego adresowania kopert oraz wykonamy świąteczny znaczek pocztowy, aby przygotowane życzenia na pewno dotarły do św. Mikołaja. Ponadto posłuchamy opowieści o życiu biskupa Miry, którego dobroduszność po dzień dzisiejszy budzi ogromny podziw. Do oglądania warsztatu zapraszamy na profil MCK na Facebooku.

Materiały potrzebne do wykonania pracy plastycznej: klej, nożyczki, papier kolorowy A4, papier kolorowy samoprzylepny, ołówek, gumka do mazania, kredki/flamastry, długopis i linijka, koperta. Osoby, które brały udział w warsztatach 29.11 (PAPETERIA) mogą przygotować papeterię, którą wykonały.

 

  • Najlepsze świąteczne pierniczki | inspiracja  

4 grudnia, godz. 9.00

Wspólne pieczenie świątecznych ciastek to w niektórych domach już tradycja. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego instruktażu z pieczenia pierników przygotowanego przez koordynatorkę programu edukacyjnego MCK, Angelikę Madurę.

Lista potrzebnych składników wystarczających na ok. 100 szt.

– 550 g mąki pszennej
– 300 g miodu
– 100 g cukru pudru
– 120 g masła
– 1 jajko
– 2 łyżeczki sody oczyszczonej
– 30 g przyprawy do piernika
– 1 łyżeczka kakao

Jak wykonać pierniki opowiada krótki film zamieszczony na profilu MCK na Facebooku, Instagramie, YouTube oraz stronie internetowej.

 

  • Mikołajkowa niedziela | wywiad ze św. Mikołajem i warsztaty plastyczne live

6 grudnia, godz. 12.30

Wywiad ze św. Mikołajem – godz. 12.30

Święty Mikołaj to jedna z najbardziej tajemniczych postaci. To właśnie on odwiedza wszystkie grzeczne dzieci podczas jednej magicznej nocy i spełnia ich najskrytsze marzenia. Mamy jednak trochę znajomości i poprosiliśmy go, aby zatrzymał się w MCK na dłuższy postój. Będziemy mieć więc wyjątkową okazję, aby zadać mu kilka ważnych pytań

Gdzie mieszka? Jak spędza wolny czas? Jaka jest jego ulubiona potrawa? Gdzie nauczył się prowadzić sanie wypełnione po brzegi prezentami? Dlaczego jego strój jest czerwony? Na te i wiele innych pytań Święty Mikołaj odpowie podczas wywiadu na żywo w dniu 6 grudnia, o godz. 12.30 na profilu MCK na Facebooku

Jeżeli macie swoje pytania do św. Mikołaja, prosimy o przesyłanie ich do 2 grudnia, drogą mailową na: warsztaty@mck.krakow.pl lub w prywatnej wiadomości na Facebooku. Przesłane pytania zadamy w dniu jego imienin, podczas naszej rozmowy. 

Warsztaty plastyczne oraz wspólne dekorowanie pierników – godz. 13.00

Na mikołajkowych warsztatach wykonamy ozdoby, które później mogą dekorować nasze pokoje i wprowadzać w magiczny klimat w grudniowe poranki i wieczory.

Stworzymy razem dwie prace: pierwsza, z którą poradzą sobie nawet najmłodsi uczestnicy – to mikołajowe i reniferowe zawieszki, druga – ozdobne renifery i elfy. Pod warsztatach plastycznych zachęcamy do wspólnego dekorowania pierników

Materiały potrzebne do zawieszek: papier kolorowy (obowiązkowo czerwony, biały, brązowy), cyrkiel (lub przedmiot do odrysowania koła, bo to ono jest podstawą zawieszki), linijka, sznurek, taśma dwustronna.

Materiały potrzebne do wykonania elfów: okrągłe papierowe talerzyki, włóczka/mulina (brązowa, żółta, zielona, pomarańczowa lub czerwona), papier kolorowy, zszywacz, wstążka lub gotowa kokarda, taśma dwustronna, klej, nożyczki.

Do dekorowania pierników potrzebne będą: pierniki, domowy lukier lub lukier w tubce, pisaki spożywcze do dekoracji, posypka, brokat jadalny.

Projekt współfinansowany ze środków MKiDN.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Mikołajowy tydzień w Międzynarodowym Centrum Kultury

Adres:

Rynek Główny 25
31-008 Kraków


Kontakt:

48124242813
sekretariat@mck.krakow.pl
http://www.mck.krakow.pl
facebook

Wiosenne kurtki 5.10.15