Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana

Park Oliwski
📅 środa 22.08.2018 do sobota 25.08.2018
Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana

Od niedzieli, 19 sierpnia trwa XIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. Dotychczasowe biletowane koncerty kameralne odbywają się w Domu Uphagena, natomiast od środy, 22 sierpnia występy będzie można zobaczyć w malowniczych plenerach parku Oliwskiego. Koncert inauguracyjny rozpoczniemy 22 sierpnia o godz. 19.00. Podczas wydarzenia będzie obecny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Na występy w parku Oliwskim wstęp jest wolny.

Od środy (22.08) festiwal przenosi się do zabytkowej dzielnicy Gdańska Oliwy. Podczas koncertu inauguracyjnego o godz. 19.00 na głównej scenie, usytuowanej na dziedzińcu Pałacu Opatów, wystąpi Litewska Orkiestra Kameralna z szesnastoletnim solistą grającym na oboju – Pijusem Paskeviciusem. Artyści zaprezentują lekkie divertimento, klasyczną symfonię, romantyczną serenadę i koncert na obój i orkiestrę. O godz. 21.00 na stawie przy Pałacu Opatów Pantomima Warszawska zaprezentuje spektakl „Iluminacje” w reżyserii Leszka Mądzika. Godzinę później (o 22.00) mozartowski etno-jazz zagrają artyści z Gruzji Otar Magradze Jazz Band.

Mozart dla dzieci i opera w parku
Zarówno w czwartek i w piątek o 17.00 zapraszamy do parku dzieci specjalny program przeznaczony dla nich: zajęcia muzyczno-ruchowe przygotowane przez aktorów Teatru Komedii Valldal oraz przedstawienie marionetkowe pt. „Don Giovanni” w wykonaniu Narodowego Teatru Lalek z Pragi.

O godz. 20.00 słuchacze będą świadkami plenerowej wersji opery skomponowanej przez dwunastoletniego Mozarta „Bastien i Bastienne”. Reżyserem i scenografem przedstawienia będzie wspomniany już Leszek Mądzik. Na scenie zobaczymy sopranistkę Hannę Okońską w roli Bastienne, tenora Aleksandra Kunacha jako Bastiena oraz Piotra Lempę, bas, w roli Colasa. Solistom towarzyszyć będzie Polska Filharmonia Bałtycka pod dyrekcją Massimiliano Caldi.

O 22.00 wystąpi zespół The ThreeX. Dwoje skrzypiec i fortepian, wyszukany humor i wirtuozeria – tych kilka słów najlepiej charakteryzuje młodych muzyków z Wiednia. Muzycy będą wykonywać Misję Możart (sic!).

Symfonicznie i jazzowo

W piątek, 24 sierpnia o godz. 19.00 na dziedzińcu Pałacu Opatów zabrzmi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Boon Hua Liena. Ta najsłynniejsza polska orkiestra założona w 1935 roku to marka sama w sobie – orkiestra koncertowała niemal we wszystkich krajach świata, zrealizowała ponad 190 płyt CD dla wielu międzynarodowych wytwórni fonograficznych, współpracowali z nią wybitni dyrygenci i soliści. W wykonaniu NOSPR usłyszymy utwory Macieja Radziwiłła (1749–1800), Piotra Czajkowskiego oraz Symfonię Jowiszową Mozarta.

O 21.00 ponownie będziemy mogli obejrzeć na stawie przy Pałacu Opatów spektakl „Iluminacje” w reżyserii Leszka Mądzika w wykonaniu Pantomimy Warszawskiej. Natomiast o 22.00 usłyszymy Krzesimira Dębskiego, Annę Jurksztowicz, Rolfa Zielke oraz Adam Czerwiński Quartet, którzy zaprezentują muzykę Mozarta w wydaniu jazzowym.

Rosyjska sopranistka na koniec

Podczas koncertu finałowego w sobotę, 25 sierpnia w Archikatedrze Oliwskiej zaśpiewa Julia Leżniewa, rosyjska sopranistka okrzyknięta współczesną Marią Callas, znana gościom Mozartianów z zeszłego roku, oraz: Ewa Marciniec, jeden z najlepszych obecnie altów, wszechstronna artystka i pedagog, Krystian Krzeszowiak, tenor, goszczący na prestiżowych światowych scenach i Wojtek Gierlach, bas, wybitny polski śpiewak i pedagog. Solistom towarzyszyć będą Polski Chór Kameralny – organizator Festiwalu, oraz Wenecka Orkiestra Barokowa, grająca na instrumentach dawnych. Usłyszymy dwa utwory należące do bogatej spuścizny patrona Festiwalu w dziedzinie muzyki religijnej: Vesperae solennes de confesssore oraz Litaniae de venerabili altaris Sacramento. Koncert poprowadzi Jan Łukaszewski. Wydarzenie to jest biletowane.