Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy Ulicznicy w Gliwicach

📅 piątek 28.07.2017 do niedziela 30.07.2017
Festiwalu Artystów Ulicy „Ulicznicy
Jedenastą edycję Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy „Ulicznicy” w Gliwicach planujemy przeprowadzić skupiając się na widowiskach teatralnych, przeplatanych spektaklami z nurtu nowego cyrku i kuglarstwa. Dlatego też planujemy rozpocząć festiwal widowiskowym spektaklem „Cyrk bez przemocy” teatru Klinika Lalek – formalnie znajdującym się na pograniczu obydwu nurtów. Z tradycji ludycznych widowisk ulicznych wywodzi się kolejna propozycja – „Wesele” Teatru Makata.

Kolejne weekendy zaproponujemy widowni: włoski duet żonglersko-perkusyjny La Sbrindola z niebywale energetycznym show „Shock’em All”, katalońsko-hiszpański teatr La Industrial Teatrera z malowniczym spektaklem „Castaways” – swą kameralną, intymną atmosferą idealnie wpisujący się w scenerię Parku Chopina. Teatr Akt zaprezentuje jedno ze swoich największych widowisk „Sen Kustosza”, a Warszawskie Centrum Pantomimy – „Komediantów” – spektakl utrzymany w nurcie dawnych tradycji wędrownych mimów. Kolejny weekend to A3Teatr i jego kantorowski „Plan Lekcji” oraz holenderska grupa Fullstop Acrobatics z damsko-męskim tanecznym, cyrkowym i akrobatycznym „Outside the box”.

W ramach ostatniego weekendu planujemy multiplikację działań festiwalowych, wzbogaconą m. in. o trwający po kilka godzin happening Teatru Delikates – „Z głową w chmurach” – porywający grupki widzów w surrealistyczną podróż z chmurami na głowach. Hiszpanie z La Trócola Circo prezentować będą widowisko żonglerskie „Potted” naprzemiennie z Rosyjskim teatrem Wędrujące Lalki Pana Pezo, który tym razem przywiezie do Gliwic uroczą (choć mroczną) historię małej dziewczynki mieszkającej w szafie w spektaklu „Mignone”.

Równolegle we wszystkie soboty lipca prezentować będziemy spektakle dla najmłodszych widzów, podobnie jak w roku ubiegłym – dzięki wsparciu sponsorów wzbogacone o warsztaty. Tutaj ukłon w stronę kuglarskich tradycji ULICZNIKÓW – zajęcia cyrkowe 1 i 22 lipca.

W ramach imprez towarzyszących, we współpracy ze Sceną Forum w cztery kolejne piątki lipca zaprosimy widzów na otwarte spektakle i koncerty komedii improwizowanej, pod szyldem festiwalowego Objazdowego Domu Kultury.

Mali Ulicznicy:

W sobotę 29 lipca dla najmłodszych: od 12.00-16.00 w Parku Chopina Alejka Forum warsztaty kreatywne spod znaku Fabryka Kultury. Zabawnie, z pomysłem, klejenie, malowanie, lepienie i wyciskanie. O 16.00 natomiast Wędrowny Teatr Lalek MAŁE MI: „Fintikluszki, folkowe okruszki”. FINTIKLUSZKI to w języku mieszkańców krainy Dawno Dawno Temu po prostu DROBIAZGI. Zabawne, błyskotliwe, wzruszające, zapomniane przypowiastki, obyczaje, wierszyki i przyśpiewki, zebrane w Wędrownym Kramie z Opowieściami. Wskrzeszają świat Wielkoludów, Domowych Skrzatów, zdradzają tajemnice powstania Skowronka. Folkowo i kolorowo.

A dla małych i dużych wydarzenia zachwycające i trwające aż dwa dni:

29 lipca, sobota, od 15.00 – Park Chopina/ 30 lipca, niedziela, od 16.00, Rynek
Teatr Delikates: „Z głową w chmurach” – happening
Z głową w chmurach to turystyka leniwa. Zapraszamy na spacer, który umożliwia „oddanie” głowy w chmury, całkowicie i dosłownie. Z jej wnętrza widz-słuchacz złowi uchem historię, opartą na motywach hawajskich wierzeń Huna. Słuchowisko, które subtelnie istnieje w przestrzeni publicznej… zmieniając ją na lepsze. W czasie jednego spaceru – 21 min. uczestniczy 10 osób.

29 lipca, sobota, 18.00/ 30 lipca, niedziela, 18.00, Rynek
La Trócola Circ (Hiszpania): „Potted” – show żonglerski
Projekt „Potted” można określić mianem makrożonglerki – dla fanów latających przedmiotów widowiska absolutnie nie do przegapienia! To poszukiwania wspólnych punktów między harmonią, a chaosem, tym co statyczne i dynamiczne, sztucznym i naturalnym, grawitacją i nieważkością, między granicami obiektów i ludzi, a nieskończonością. A wszystko to ubrane w fenomenalną rozrywkę – zwinną, sugestywną, malowniczą.

29 lipca, sobota, 20.30/ 30 lipca, niedziela, 20.30, Park Chopina
The theatre company „Mr Pejo’s Wandering Dolls” (Rosja): „Mignone” – spektakl
Opowieść o stracie i odnajdywaniu, o duszy i muzyce, o szczęściu i samotności. Dziwna dziewczynka mieszka w swoim zamkniętym świecie – w szafie pełnej dziecięcych wspomnień, ale też magicznych, cudownych postaci. Muzyka, lalki i maski wypełniają ten zwariowany spektakl, wywołujący śmiech i współczucie widzów. Interaktywna gra z publicznością, dynamiczne wstawki taneczne, nieoczekiwane zwroty akcji i możliwość rozmaitych interpretacji. Spektakl grany na Kremlu i przed Królową angielską.

Kiedy dzieci śpią:

W piątek, 28 lipca o godz. 19.00 Objazdowym Domem Kultury na Scenie Forum (ul. Lipowa 1). A tam koncert Sekcji Muzycznej Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn. Wyjątkowa formacja ta jest trochę jak wypadek, w którym brał udział wóz cyrkowy, samochód nastolatków i fanpage RMF FM. Zdecydowanie – jedyna taka grupa muzyczna. Śpiewają, grają (o dziwo!), ale podczas koncertów dużo też mówią. Na tyle zabawnie, że zwyciężyli największy festiwal kabaretowy w Polsce – 33 PAKA. Publiczność ich kocha, a dzięki temu uczuciu mają już za sobą parę solidnych tytułów i nagród na festiwalach piosenki autorskiej, poetyckiej, studenckiej i przeglądach kabaretowych. Grali natomiast m.in. przed grupą Scorpions na Tauron Life Festival Oświęcim.

28 lipca, piątek, 19.00 – Objazdowy Dom Kultury
Scena Forum (ul. Lipowa 1)
Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn
koncert