MIASTO, WRACAM. Akcja miejska na Placu Wałowym

Plac Wałowy
📅 piątek 25.06.2021 do niedziela 27.06.2021
MIASTO, WRACAM. Akcja miejska na Placu Wałowym
W pierwsze dni lata, tj. w weekend 25-27 czerwca, Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na Stare Przedmieście. Podczas akcji MIASTO, WRACAM Plac Wałowy stanie się miejscem do spędzania wolnego czasu dla okolicznych mieszkańców, a także osób, które przyjeżdżają tu nad Opływ Motławy i Bastiony. Spacerami, śniadaniami, warsztatami sprawimy, by to urokliwe, przyjazne miejsce zaczęło tętnić życiem i gościć mieszkańców.

Po długich miesiącach spędzonych w domu, wracamy do miejskich parków, na place i podwórka. Czas odwrócić ustanowione przez pandemię proporcje między życiem online i offline, a początek wakacji jest na to idealnym momentem – mówi Natalia Cyrzan z Instytutu Kultury Miejskiej.

MIASTO, WRACAM

Wydarzenia w przestrzeni miejskiej dla mieszkańców i mieszkanek: spacery, akcje miejskie, festiwale i działania artystyczne to niektóre z priorytetowych projektów Instytutu Kultury Miejskiej. Wraz z poluzowaniem obostrzeń sanitarnych instytucja wraca do organizowania wydarzeń w gdańskich dzielnicach.

W programie akcji m.in.: muzyka na żywo, śniadanie w plenerze, warsztaty oparte o ideę permakultury (troszczenia się o Ziemię, ludzi i dzielenia się nadmiarem), odkrywanie kolejnych prac artystycznych z cyklu Sekrety, gra miejska, spacery tematyczne po okolicy, niespodziewane akcje i wydarzenia.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/970303310454423.

Dlaczego Plac Wałowy?

Plac Wałowy, mimo położenia w sercu Gdańska, zdaje się być nieco zapomnianym fragmentem centrum. Europejski projekt Urb Cultural Planning, współrealizowany przez Instytut Kultury Miejskiej, stara się wydobyć potencjał z tego zielonego fragmentu miasta.

W 2019 roku IKM rozpoczął badania DNA dzielnicy, mapując zasoby i potrzeby oraz miejsca o szczególnym znaczeniu. Plac Wałowy okazał się jednym z takich punktów – stanowi symboliczne serce dzielnicy, które czeka na rewitalizację. Zanim zmieni się jego wygląd, chcemy pokazać jego możliwości i wspólnie pomyśleć o tym, jak w przyszłości będzie można z niego korzystać.

Urb Cultural Planning to międzynarodowy projekt poświęcony planowaniu kulturowemu w miastach. Uczestniczy w nim 14 partnerów i 36 organizacji stowarzyszonych z 7 państw nadbałtyckich. W Gdańsku i regionie w działanie UrbCulturalPlanning zaangażowany jest Instytut Kultury Miejskiej, Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury. Podmioty te wspólnie wypracują metody partycypacyjnego planowania przestrzennego z wykorzystaniem narzędzi kulturowych i artystycznych.

Więcej informacji o projekcie https://urbcultural.eu/.