Miasto dla wszystkich. Rodzinne ćwiczenia z dostępności – bezpłatna publikacja online dla dzieci

📅 czwartek 03.12.2020 do czwartek 10.12.2020
Miasto dla wszystkich. Rodzinne ćwiczenia z dostępności - bezpłatna publikacja online dla dzieci
Jak rozmawiać z dziećmi o sytuacji osób z niepełnosprawnościami? Muzeum Emigracji w Gdyni przygotowało dla rodziców z dziećmi ilustrowaną publikację online do pracy warsztatowej w domu.

„Miasto dla wszystkich” powstało we współpracy z [U]czynnymi Kulturalnie –Wolontariuszami i Wolontariuszkami Muzeum oraz z Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni. Opowieść zawartą w publikacji przygotowała Katarzyna Witt, a ilustracje –młody rysownik, Franciszek Witt.

„Miasto dla wszystkich” opowiada historię małego Panosika, który zdecydował się na życie w mieście. Bohater jednak, z pewnej przyczyny, zmaga się codziennie z wieloma trudnościami. Jego historia staje się pretekstem do rozmowy o innych bohaterach, dla których z różnych powodów codzienność jest ogromnym wyzwaniem.

Ważnym elementem przygotowania publikacji była współpraca z osobami o szczególnych potrzebach. Muzeum Emigracji w Gdyni chce w ten sposób wzmacniać głos grup defaworyzowanych. Cieszymy się,że Muzeum może pełnić rolę pośrednika w przekazywaniu tak ważnych informacji i szerzeniu wiedzy na ten temat.

Działanie ma również na celu oswajanie kwestii dostępności i uwrażliwianie społeczne. Czujemy, że temat różnorodności potrzeb wciąż nie jest do końca wyczerpany – Nadal potrzebujemy przedsięwzięć, które pokazują, że jesteśmy różni, a mimo to –a może dzięki temu –potrafimy tworzyć miejsca dla wszystkich.

Czy i jak motywować dzieci

Muzeum Emigracji w Gdyni chce być instytucją dostępną, a jednocześnie mówić o dostępności i jej wadze w różnych aspektach życia miasta i jego mieszkańców.

Publikacja jest dostępna do bezpłatnego pobrania na stronie internetowej muzeum: