Miasta kobiet – nowy cykl wykładów w IKM

📅 poniedziałek 16.02.2015
Miasta kobiet – nowy cykl wykładów w IKM

Poprowadzi je dr Dariusz Kaczor z Uniwersytetu Gdańskiego. Wstęp wolny.

– Chcemy przyjrzeć się obecności bądź absencji kobiet w historycznych i współczesnych przestrzeniach miejskich; ich roli w historii miast, personifikacjom kobiecym i kobietom realnym; widoczności bądź niewidoczności kobiet w miastach; eksponowaniu i eksploatowaniu; gloryfikowaniu, lecz również piętnowaniu czy marginalizowaniu. Spojrzymy na to analitycznie, herstorycznie, pragmatycznie, czasami ideologicznie, niemniej zawsze uważnie. Miasta są też przecież kobietami – mówi Hubert Bilewicz.

Harmonogram spotkań w Instytucie Kultury Miejskiej:

1 grudnia: Trzy kobiety z Nowego Jorku: Linda Nochlin, Natalie Zemon Davis, Susan Sontag / dr Jacek Bielak (Uniwersytet Gdański).

5 stycznia: Pussy Riot i artystyczny aktywizm kobiecy w Rosji i na Ukrainie / dr Hubert Bilewicz (Uniwersytet Gdański).

16 lutego: Podporządkowana Rusinka zaczyna mówić. Miasta Galicji i Bukowiny jako przestrzenie transgresji kobiety ruskiej / dr Katarzyna Glinianowicz (Uniwersytet Jagielloński).

2 marca: Kobiecość a miejskość – metafora, forma, obecność w przestrzeniach miasta europejskiego / dr Monika Zawadzka (ASP w Gdańsku).

13 kwietnia: Modna kobieta w modernistycznym mieście / Weronika Szerle (Muzeum Miasta Gdyni).

4 maja: Modernistki w kuchni: Grete Schütte-Lihotzky i kuchnia frankfurcka / dr Jacek Friedrich (Uniwersytet Gdański).

1 czerwca: Kobiety od/do kuchni!? O reprezentacjach kobiet w ilustrowanych książkach dla dzieci / dr Małgorzata Cackowska (Uniwersytet Gdański).

Kurator cyklu: dr Hubert Bilewicz, historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo m.in. historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki.