W przedstawieniu weźmie udział ponad 150 uczniów ze Studia Taneczno-Musicalowego Fundacji Balet w Szczecinie. Za opiekę artystyczną nad choreografią odpowiada Paulina Andrzejewska.
„Opowieść wigilijna", jedno z najbardziej popularnych opowiadań Charlesa Dickensa, mówi o niezwykłej przemianie, jaka dokonuje w sercu głównego bohatera, antypatycznego materialisty Ebenezera Scrooge′a, pod wpływem Świąt Bożego Narodzenia. W noc wigilijną ukazuje mu się duch zmarłego partnera w interesach, który cierpi za grzechy popełnione za życia. Pod wpływem tej rozmowy Scrodge ze zgorzkniałego skąpca i odludka staje się człowiekiem przyjaznym i czyniącym dobro.
– Już po raz drugi będę miał przyjemność wystąpić w tym wspaniałym przedstawieniu i ponownie zagrać z wychowankami Fundacji Balet. To idealny spektakl na przedświąteczny czas, niosący pozytywny przekaz, pełen cudów i magii. Ponieważ na scenie prowadzę dialog z duchem Jakuba Marleya, moimi partnerami scenicznymi są de facto głos i światło. Zarówno dla mnie jako aktora, jak i dla publiczności, jest to ciekawe doświadczenie, silnie oddziałujące na wyobraźnię. A że dzieci mają jej pod dostatkiem, jestem przekonany, że razem przeżyjemy niezwykłą przygodę – mówi Mateusz Damięcki.
Przedstawienie „Opowieść wigilijna" odbędzie się w poniedziałek 8 grudnia o godz. 18.00 i we wtorek 9 grudnia o godz. 11.00 (spektakl tylko dla szkół i przedszkoli) w Hali Opery na Zamku w Szczecinie. Jego organizatorem jest Fundacja Balet, działająca od 1990 roku w Szczecinie pod kierownictwem Marii Andrzejewskiej, która w maju br. głosami czytelników „Kuriera Szczecińskiego" została wybrana Szczecinianką Roku 2013. Stowarzyszenie współpracuje ze znanymi choreografami, tancerzami i pedagogami. Celem jest edukacja baletowa, finansowe wsparcie uzdolnionych dzieci i młodzieży oraz promowanie osiągnięć artystycznych uczniów baletu w Polsce i za granicą. Fundacja Balet od 2002 roku organizuje Międzynarodowy Konkurs Baletowy „Złote Pointy" dla najbardziej utalentowanych absolwentów szkół baletowych oraz od 2007 roku prowadzi Studio Taneczno-Musicalowe, kształcące dzieci w wieku od 4 lat.
Za opiekę artystyczną nad choreografią „Opowieści wigilijnej" odpowiada Paulina Andrzejewska, która współpracowała m.in. z warszawskim Teatrem Muzycznym Roma (przy musicalach „Les Misérables", „Upiór w Operze", „Aladyn jr" i spektaklach „Morfina", „Berlin 4 rano"), z Teatrem Rampa („Latający cyrk Monty Pythona"), Teatrem Polonia („Klaps! 50 twarzy Greya", „Czerwony kapturek") i Teatrem Studio („Oniegin"), Teatrem Lalki i Aktora w Lublinie (musical „Przygody pszczółki Mai"), Teatrem Polskim w Szczecinie (spektakle muzyczne „Opera za trzy grosze", „Bal manekinów", „Magia obłoków"). Jest autorką choreografii do spektakli zagranicznych: „Aladyn jr" w Teatrze Komedii Muzycznej w Petersburgu i „Tadas Blinda" w Wilnie.
Bilety na „Opowieść wigilijną" do nabycia w biurze Fundacji Balet, przy ul. Leśmiana 7 w Szczecinie.
Mateusz Damięcki (ur. w 1981 roku) – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.
Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie (2004 r.). Karierę rozpoczął jeszcze jako dziecko, w 1991 roku, w serialu „WOW" Jerzego Łukaszewicza, a jako nastolatek zagrał w głośnych „Matkach, żonach i kochankach" Juliusza Machulskiego (1995). Na dużym ekranie zadebiutował w „Łowcy. Ostatnim starciu" Jerzego Łukaszewicza (1993). W 1999 roku wystąpił w rosyjsko-francuskiej produkcji kostiumowej „Córka kapitana" u boku Karoliny Gruszki, a w 2001 roku w ekranizacji „Przedwiośnia" w reżyserii Filipa Bajona. Mateusz Damięcki zagrał także w głośnej międzynarodowej realizacji „Karol. Człowiek, który został papieżem" (2004) w reż. Giacomo Battiato, w muzycznej produkcji „Kochaj i tańcz" Bruce′a Parramore′a, gdzie partnerował Izabelli Miko (2009) oraz w niemieckim „Zagubionym czasie" (Die Verlorene Zeit / Remembrance) (2011) w reż. Anne Justice, gdzie partnerował Alice Dwyer. Film znalazł na czołówce box office′ów w Japonii, Korei Płd. i Nowej Zelandii.
Mateusz Damięcki występuje także w filmach kina offowego. Za rolę w „Czarnym" (2008) Dominika Matwiejczyka otrzymał wyróżnienie w konkursie kina niezależnego na Gdynia – Festiwal Filmowy 2009 oraz Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy Aktor w 2010 roku.
Mateusz Damięcki grał w wielu popularnych serialach telewizyjnych, m.in.: „Oficer", „Egzamin z życia", „Teraz albo nigdy", „Na krawędzi", „Sama słodycz". Gościnnie pojawiał się w „Policjantach", „Camera Cafe", „Pensjonacie pod Różą", „Heli w opałach", „Doręczycielu", „Plebanii" czy „Hotelu 52". Obecnie można go oglądać w czołowym polskim serialu „Na dobre i na złe" w TVP1.
Podczas studiów w Akademii Teatralnej Mateusz Damięcki był związany z Teatrem Nowym w Warszawie, gdzie zagrał główną rolę w „Kordianie" w reż. Adama Hanuszkiewicza (2002). W latach 2004-06 występował w Teatrze Współczesnym w Warszawie, m.in. jako Manabozo Wielki Zając w „Transferze" w reż. Macieja Englerta oraz Widoplasow w „Waszej ekscelencji" Fiodora Dostojewskiego w reż. Izabeli Cywińskiej. Inne ważne role to Andy Dufresne w „Skazanych na Shawshank" w reż. Sebastiana Chondrokostasa (2011) i Celina Maczek w „Trójce do potęgi" w reż. Wojciecha Malajkata (2012) w Teatrze Syrena w Warszawie. Obecnie gra w warszawskich teatrach – w Teatrze Polonia w „Klaps! 50 twarzy Greya", w reżyserii Johna Weisgerbera i w teatrze Studio w „Onieginie", a także na scenach w całej Polsce w komedii „3 razy łóżko" Jana Jakuba Należytego, w „Dobrym wieczorze kawalerskim" w reż. Piotra Nowaka oraz w „Kamieniach w kieszeniach" w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego ze Sceny Prapremier InVitro w Lublinie.
Prywatnie Mateusz Damięcki jest wielbicielem starych i nowych mercedesów oraz dalekich podróży. W 2009 roku odbył 63-dniową wyprawę na Syberię, podczas której przemierzył 25 000 km. Teraz planuje podróż dookoła świata Żukami.
Więcej informacji:
www.facebook.com/pages/Mateusz-Damięcki/233407416725787
www.mateuszdamiecki.com
Opera na Zamku w Szczecinie
Opera na Zamku jest samorządową instytucją kultury Województwa Zachodniopomorskiego. Powstała w 1956 roku jako Operetka Szczecińska Towarzystwa Przyjaciół Teatru Muzycznego. Od 1958 roku – upaństwowiona – istniała pod nazwą Teatr Muzyczny.
ul. Energetyków 40
091 43 48 102
sekretariat@opera.szczecin.pl
https://www.opera.szczecin.pl
facebook