Masz dziecko? Możesz oszczędzić na OC

Data wydarzenia: poniedziałek 05.03.2018 do wtorek 13.03.2018

Jak zaoszczędzić na OC

Jeśli posiadasz choćby jedno dziecko, zapłacisz za OC średnio 724 zł. To ponad 160 zł mniej niż cena dla osób bezdzietnych. Dlaczego ubezpieczyciele oferują niższe składki za obowiązkowe ubezpieczenie rodzicom i czy każdy z nich może liczyć na tańsze OC?

Osoby posiadające dzieci uważane są za bardziej ostrożne za kierownicą, a co za tym idzie powodujące mniej wypadków i kolizji. Z tego powodu towarzystwa ubezpieczeniowe oferują im niższe stawki ubezpieczenia OC niż bardziej ryzykownym grupom kierowców. Ile więc płacą rodzice?

Cena OC dla rodziców

Podczas wyliczania składki OC ubezpieczyciele niemal zawsze pytają o fakt posiadania dzieci. I choć niektórych kierowców pytanie to bulwersuje i oskarżają towarzystwa o wyciąganie osobistych informacji, to w rzeczywistości nie ma czym się denerwować. Jeśli masz dziecko, możesz bowiem za OC zapłacić zdecydowanie mniej niż w przypadku jego braku. Co więcej, przy wyliczaniu ceny OC ubezpieczyciele uwzględniają także liczbę dzieci.

  • osoby bezdzietne  – 890 zł,
  • jedno dziecko – 724 zł,
  • dwoje dzieci i więcej – 693 zł.

Każde towarzystwo ma prawo ustalać cenę obowiązkowej polisy samodzielnie, co oznacza, że jeden ubezpieczyciel może zaproponować np. dwukrotnie wyższą cenę niż konkurencja temu samemu kierowcy. Dlatego zawsze warto porównać cenę ubezpieczenia OC w kilku firmach (sprawdź kalkulator oc kalkulator-oc-ac.auto.pl).

Dorosłe dziecko – wyższa cena OC?

Niestety ubezpieczyciele zwracają uwagę nie tylko na sam fakt i liczbę posiadanych dzieci, ale również na nich wiek. Najniższe stawki proponują rodzicom, których dzieci nie ukończyły 18 lat i same nie mogą jeszcze prowadzić samochodu. Kiedy jednak magiczna granica zostanie przekroczona, bycie rodzicem dorosłego dziecka, może zadziałać na niekorzyść.

Towarzystwa uwzględniają możliwość prowadzenia auta przez świeżo upieczonego kierowcę, przez co mogą podnieść składkę OC. Młode osoby uważane są za skłonne do podejmowania ryzyka za kierownicą oraz statystycznie powodują najwięcej kolizji i wypadków. A brak doświadczenia i brawura nie wpływają na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego korzystnie. Rodzice dorosłych już dzieci muszą więc liczyć się z możliwością dopłaty do ubezpieczenia OC.

Młodzi vs młodzi rodzice

Choć młodzi kierowcy nie są w najlepszej sytuacji pod względem ceny OC, to na nieco większą przychylność ubezpieczycieli mogą liczyć młodzi rodzice (do 25. roku życia). Posiadanie dzieci sprawia, że są oni oceniani, jako bardziej rozsądni za kółkiem.

  • brak dzieci – 1980 zł,
  • jedno dziecko – 1553 zł,
  • dwoje dzieci i więcej – 1431 zł.

Na ostateczną wysokość składki OC wpływa oczywiście wiele czynników, a fakt posiadania dzieci jest tylko jednym z nich. Towarzystwa biorą również pod uwagę miejsce zamieszkania kierowcy czy parametry posiadanego samochodu.

Dodatkowe ubezpieczenie dla rodziców

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich osób posiadających zarejestrowane auto. Na rynku ubezpieczeniowym dostępne są jednak także polisy dodatkowe, które dla rodziców mogą okazać się szczególnie przydatne. Jedną z nich jest Autocasco. To ubezpieczenie od kradzieży auta, działania żywiołów, czy uszkodzeń pojazdu spowodowanych z winy ubezpieczonego. Pomocna może okazać się również polisa NNW, która przy odpowiednio dobranym zakresie obejmie ochroną nie tylko kierowcę, ale także jego pasażerów, w tym dzieci.

Wszystkie podane ceny to średnie ceny OC z 2017 r.

Zobacz także