Marzec w Muzeum Miasta Łodzi

Łódź, ul. Ogrodowa 15
📅 piątek 23.03.2018 do niedziela 25.03.2018
Wrzesień w Muzeum Miasta Łodzi

Zachęcamy do zapoznania się z planami Muzeum Miasta Łodzi na najbliższy czas.

MUZEUM MIASTA ŁODZI

23 marca (piątek), godz. 17:00

„Szkic do portretu”

Spotkanie z cyklu „Spacery z Halpernem”

Prowadzenie: Ewa Magda Bladowska

Goście: prof. Marta Sikorska-Kowalska i dr Kamil Śmiechowski

Autor prezentacji: Łukasz Grygiel

Sala Lustrzana

Bilety: 3 zł normalny, 1 zł ulgowy

„Spacery z Halpernem” to cykl spotkań, którego celem jest próba spojrzenia na XIX-wieczną Łódź z perspektywy „Ziemi obiecanej”. Powierzenie roli przewodnika drugoplanowej postaci, która na kartach powieści Władysława Reymonta i w filmie Andrzeja Wajdy pojawia się zaledwie kilka razy może dziwić. Dawid Halpern, o którym niewiele wiadomo, poza tym, że większość życia spędził w Łodzi obserwując, jak z małego prowincjonalnego miasteczka przekształcała się w duży ośrodek przemysłowy, pasuje jednak do tej roli z kilku powodów. Jest przede wszystkim miłośnikiem miasta i entuzjastą zachodzących w nim przemian. Jeśli nawet – jak inni – przybył do Łodzi „żeby pieniądze mieć”, kariera miasta najwyraźniej cieszy go bardziej niż jego własne sukcesy i rekompensuje mu porażki.

Warto zatem przyjrzeć się „wspaniałym pałacom, pięknym zielonym ogrodom” i temu, jak „wielki ruch i wielki handel” tworzyły „wielki pieniądz”. Posłużą temu rozmowy z przedstawicielami świata nauki i kultury, podczas których będziemy odwoływać się do filmu i jego literackiego pierwowzoru.

Podczas pierwszego z planowanych w 2018 roku czterech spotkań zastanowimy się, czy kariera Łodzi przebiegała tak, jak zapamiętał to Halpern i na ile prawdziwy jest obraz miasta przedstawiony w powieści i na ekranie.

25 marca (niedziela), godz. 12:30

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wokół Wielkiej Łodzi”

Prowadzenie: dr Marcin Szymański (Uniwersytet Łódzki)

Sala Lustrzana