ul. Korfantego mapa

sobota 09.11.2019

Mapownik niepodległej – gra terenowa połączona z projekcją filmu Znaki. Bytom

11go listopada 1918 roku po 123 latach Polska ponownie zaistniała na mapie Europy, ale walka o Górny Śląsk miała się dopiero rozpocząć. Trzeba było aż trzech powstań i plebiscytu, aby włączyć wschodnie tereny Górnego Śląska do Rzeczpospolitej, Bytom jednak pozostał po niemieckiej stronie. Granicę ustalono w październiku 1921 roku – otaczała ona Bytom z trzech stron, zaraz za rogatkami. Sto lat temu Bytom był świadkiem wielu, nierzadko dramatycznych zdarzeń. Zapraszamy was do wspólnego odkrywania bytomskich tajemnic. Pomoże nam w tym gra miejska oraz film edukacyjny. Każda z drużyn (rodziny, przyjaciele, indywidualni poszukiwacze historii bez limitów wiekowych), po obejrzeniu krótkiego filmu zawierającego wskazówki, otrzyma ją „Mapownik niepodległej” – mapę zawierającą plan podróży oraz wskazówki umożliwiające zdobycie kodu do sejfu. Podczas waszej podróży przez miasto poznacie miejsca, które zapisały się w historii i odkryjecie ślady przeszłości pozostawione na budynkach i ulicach.
Kto złamie szyfr powstańczy i otrzymaj odznakę „Detektywa historii”. Dla pierwszych 20 osób przewidziane są dodatkowe upominki.

Podążaj tropem niepodległościowym. Nasza historia rozpocznie się na ul. Korfantego, którego nazwa upamiętnia człowieka bardzo ważnego dla historii walk o przyłączenie części terenów Górnego Śląska do II RP.

9.11.2019, godz. 12.30
Sala Gorczyckiego
Prowadzenie M.Pospieszałowska, M.Ryś

Muzeum Górnośląskie