Manufaktura zaprasza wakacyjnie

Manufaktura
📅 niedziela 26.08.2018
hotel transylwania

Niezwykłe wydarzenie muzyczne, koncert jakiego jeszcze nie było – tak w skrócie można opisać to, co wydarzy się w najbliższą niedzielę (26.08) na scenie Manu Summer Jazz Sundays. Podczas finałowego koncertu tegorocznej edycji festiwalu, wystąpią wspólnie Wojciech Karolak i Paweł Serafiński, najwięksi organiści polskiej sceny jazzowej, obaj zagrają na organach Hammonda.

Takiego koncertu jeszcze nie było – mówi Tomasz Gołębiewski, organizator Manu Summer Jazz Sundays. – I nie mówię tu o naszym festiwalu, mówię o całym środowisku jazzowym. Po prostu nie zdarza się,  by dwa takie instrumenty jak organy Hammonda spotykały się na jednej scenie. Takich przypadków było kilka, może kilkanaście na całym świecie. Tylko wieloletnia przyjaźń łącząca obu muzyków pozwoliła zrealizować pomysł na ich wspólny koncert. Występ będzie niezwykły jeszcze z jednego powodu; artyści nie przygotowali repertuaru, stawiają na pełną improwizację, tak charakterystyczną dla tego gatunku muzycznego. Tylko wieloletnie doświadczenie obu muzyków i ich muzyczne wyczucie pozwolą na osiągniecie właściwego współbrzmienia. Na scenie będzie im towarzyszył perkusista Arkadiusz Skolik. – Dwa tak niezwykłe instrumenty o gigantycznej mocy brzmieniowej potrzebują „rozjemcy” – żartuje Tomasz Gołębiewski.

Wojciech Karolak swoją muzyczną karierę rozpoczął jako saksofonista, jednak szybko porzucił saksofon i poświęcił się pianistyce. Artysta największe tryumfy święci na scenie jazzowej, ale nie ogranicza się tylko do tego gatunku muzyki. Jego organy Hammonda można usłyszeć na płycie Obywatela GC, pisał też muzykę do piosenek popularnych a także dla teatru i filmu. W latach 80. XX wieku, razem z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim założył formację Time Killers – ich wspólny album w ankiecie krytyków „Jazz Forum” został uznany najlepszą płytą jazzową dekady. Magazyn „Jazz International” dwukrotnie uznał Karolaka najlepszym organistą jazzowym Europy, a w rankingach „Jazz Forum” wielokrotnie zwyciężał w kategoriach aranżer i organista. W 2010 roku artysta został uhonorowany nagrodą „Złoty Fryderyk” za całokształt osiągnięć artystycznych.

Paweł Serafiński jest doskonale znanym łódzkiej publiczności organistą, pianistą, kompozytorem, aranżerem i producentem muzycznym. Nie tylko kończył w Łodzi Akademię Muzyczną, ale od lat związany jest z miastem; obecnie wykłada w łódzkiej Szkole Filmowej i współpracuje z teatrami Studyjnym, Nowym i Powszechnym. Jest kilkakrotnym laureatem Nagrody Prezydenta Miasta dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana. Paweł Serafiński ma na swoim koncie również nagrody Stowarzyszenia Jazzowego „Melomani”, był też wielokrotnie wyróżniany w ankiecie krytyków Jazz Top miesięcznika „Jazz Forum”. Od lat pełni też funkcję opiekuna artystycznego Festiwalu Muzyki Filmowej.

Mistrzowski koncert Hammond & Hammond odbędzie się w najbliższą niedzielę (26.08) na rynku Manufaktury o godzinie 17. W razie niepogody koncert zostanie przeniesiony do budynku dawnej elektrowni. Wstęp wolny.

Urodzinowy spacer z fabrykantem

Z okazji 185. rocznicy urodzin Izraela Poznańskiego można się wybrać na wyjątkową wycieczkę historyczną. Izrael Poznański i jego żona Leonia osobiście oprowadzą miłośników historii po swoim majątku.

W niedzielę (26.08) odbędą się dwie wyjątkowe wycieczki (w godzinach 14-16 i 16-18). Zaplanowano zwiedzanie Muzeum Fabryki, gdzie uczestnicy będą mogli zobaczyć prezentację pracy dziewiętnastowiecznych maszyn tkackich. Następnie wycieczka przemierzy rynek Manufaktury, a przewodnicy opowiedzą o dawnych funkcjach poszczególnych budynków. Ostatnim punktem urodzinowej wycieczki będzie zwiedzanie Muzeum Miasta Łodzi, które znajduje się w pałacu Poznańskich.

W role fabrykanta i jego małżonki wcielą się znani łódzcy przewodnicy Elżbieta Pędziwiatr i Piotr Machlański – mówi Aleksandra Sylburska z Muzeum Fabryki. – Zwiedzający mogą więc liczyć na wiele anegdot i ciekawych historii, których próżno szukać w przewodnikach po Łodzi.

Koszt wycieczki to 10 zł, zbiórka w Muzeum Fabryki. Obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 42 664 92 93

Dracula i Przyjaciele w Podróży

Manufakturę odwiedzą bohaterowie filmu „Hotel Transylwania 3”. Dracula, Mavis, Mumia Murray i Frankenstein zabiorą dzieciaki w bajkową podróż. Pełna niespodzianek i konkursów wyprawa odbędzie się w najbliższą niedzielę (26.08).

Bohaterowie najnowszej animacji ruszają na wakacje i zabierają ze sobą najmłodszych gości Manufaktury. Główną atrakcją wydarzenia jest Wielka Podróż, rozpoczynająca się na placu zabaw w małej rotundzie galerii handlowej. To tam będzie się mieścić recepcja hotelu Transylwania i tam mali podróżnicy będą mogli wyrobić sobie paszporty. Następnie uczestnicy wyprawy poznają Frankensteina w jego Gabinecie Transformacji i zrobią sobie zdjęcia w fotobudce. Stamtąd dzieciaki będą mogły wybrać się razem z Mavis na przejażdżkę kolorowym, piętrowym autobusem, który będzie kursował z rynku Manufaktury co pół godziny, a także spotkają się z Draculą na statku. W towarzystwie Mumii Murraya najmłodsi będą mogli obejrzeć film animowany „Piesio”, który będzie wyświetlany na plaży. Podczas podróży dzieci będą zbierać pieczątki do bajkowych paszportów, które pozwolą im wziąć udział w konkursie na najpiękniejszą kartę z podróży. Do wygrania voucher wartości 5000 zł na dowolne wakacje z biurem Itaka. Początek atrakcji zaplanowano na godzinę 11, wieli finał o 17:45. Oprócz Wielkiej Podróży przez cały dzień wszyscy chętni będą mogli spotkać się z bohaterami filmu, wziąć udział w grze w Potwornego Twistera, bawić się w pełnym kolorowych piłek Hotelu Transylwania oraz wziąć udział w trwających na scenie konkursach z gadżetami z filmu Hotel Transylwania 3.