Mandaryni i uczeni – Toruń

sobota 23.03.2013 do niedziela 08.09.2013

Mandaryni i uczeni – Toruń

„Na odnoszącego sukcesy w nauce czeka kariera w służbie.” W myśl tej sentencji Konfucjusza, aby stać się urzędnikiem, należało zdać egzamin państwowy sprawdzający wiedzę humanistyczną. Aby dokładniej poznać zwyczaje, ubiory oraz przedmioty, którymi otaczali się chińscy erudyci w dawnych czasach, zapraszamy na wystawę.

Zgodnie z tradycją, społeczeństwo chińskie dzieliło się na cztery stany: "uczonych” (shenshi), rolników, rzemieślników i kupców. Portugalczycy  
nazwali w XVI w. urzędników, doradców i innych dostojników na chińskich dworach cesarskich mandarynami (od portugalskiego słowa mandar – rozkazywać). Niektórzy mężczyźni spędzali całe życie, próbując zakwalifikować się do noszenia kwadratu mandaryńskiego, który był symbolem wielkiego zaangażowania. Urzędnik miał, więc być uosobieniem konfucjańskich cnót, posiadać rozległą wiedzę humanistyczną, harmonię umysłu. (…)
 
Wystawa "Mandaryni i uczeni” w Kamienicy pod Gwiazdą prezentuje zarówno oznaki rang urzędniczych, tzw. kwadraty mandaryńskie cywilne, jak i bardzo rzadkie wojskowe, a także przykłady malarstwa z czasów panowania dynastii Ming (1368-1643) i Qing (1644-1911), rzeźby przedstawiające dostojników cesarskich, pieczęcie, pojemniki na stojące pędzle, a także inne wyroby rzemiosła artystycznego, które towarzyszyły chińskim urzędnikom. Przedmioty te cechuje najwyższy poziom rzemieślniczego kunsztu.
 
 
Mandaryni i uczeni. Życie urzędnika w dawnych Chinach.
Kamienica pod Gwiazdą
Wernisaż wystawy: 22 marca, godz. 17.00
Wystawa czynna: 23 marca – 8 września
Kurator: Katarzyna Paczuska 

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Główna siedziba Muzeum Okręgowego w Toruniu mieści się w Ratuszu Staromiejskim. Oprócz tego zbiory wystawiane są w 5 oddziałach Muzeum Okręgowego zlokalizowanych na toruńskiej starówce: - Dom Mikołaja Kopernika (ul. Kopernika 15/17) - Muzeum Historii Torunia w …

Więcej

Adres:

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń


Kontakt:

56 622 70 38
muzeum@muzeum.torun.pl
http://www.muzeum.torun.pl
facebook