Mama sama. Fotografia rodzinna – Dzień Matki w Domu Spotkań z Historią

Dom Spotkań z Historią mapa

niedziela 28.05.2023

Mama sama. Fotografia rodzinna – Dzień Matki w Domu Spotkań z Historią

Z okazji Dnia Matki, Dom Spotkań z Historią we współpracy z Fundacją Warszawa jest kobietą robią ukłon w stronę mam samodzielnie wychowujących dzieci i zapraszają do udziału w wyjątkowej sesji fotograficznej „Mama sama. Fotografia rodzinna”. Zdjęcia rodzinne mam i ich dzieci wykona Marta Rybicka, znakomita fotografka, a od kilku miesięcy również mama.

Samotne macierzyństwo to zjawisko stare jak świat. Mężczyźni szli na wojny, znikali, ginęli. Dziś, w naszym kraju wojny nie ma, ale matek wychowujących w pojedynkę dzieci przybywa. Według danych GUS 1/5 wszystkich rodzin w Polsce to matki samodzielnie wy wychowujących dzieci. Brak dostatecznego wsparcia ze strony państwa i bliskich sprawia, że mierzą się one na z nieustającym deficytem czasu, energii i pieniędzy. Do grona matek w pojedynkę wychowujących dzieci dołączyły po 24 lutego 2021 roku uchodźczynie z Ukrainy, których mężowie i partnerzy walczą o swój kraj. Doświadczenie samotnego macierzyństwa jest doświadczeniem trudnym i marginalizowanym. W Dzień Matki warto o nim przypomnieć.

Kinga Sochacka, pomysłodawczyni projektu: Samotne mamy nie mają zbyt wielu zdjęć rodzinnych, bo nie ma kto ich im robić. Dla wielu rozwiązaniem jest fotografia typu selfie, która ma jednak swoje ograniczenia. Z okazji Dnia Mamy pragniemy sprezentować im zdjęcie wykonane podczas sesji zdjęciowej przez profesjonalną fotografkę”.

Sesja fotograficzna odbędzie się w niedzielę 28 maja 2023 w DSH, w godzinach 10.00-19.00. Wszystkie mamy zainteresowane wzięciem udziału w sesji zdjęciowe prosimy o wysłanie zgłoszenia zatytułowanego „Mama Sama. Fotografia rodzina” na adres j.urban@dsh.waw.pl. Udział w sesji jest jednoznaczny ze zgodą na publikację fotografii w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych fotografki, DSH i Fundacji Warszawa jest i kobietą. Zdjęcia będę zaprezentowane szerszej publiczności podczas Pikniku Wolności w dniu 4 czerwca 2023 na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego.

 

WYDARZENIE DODATKOWE:
SPACER DLA MAM Z WÓZKAMI. Ogród Saski i okolice
28.05.23, 11:00-13:00.
Zbiórka: Róg Krakowskiego Przedmieścia, a Karowej. Bez zapisów.

Nie przeszkadza nam płacz dzieci ani postoje na karmienie. W przyjaznej atmosferze będziemy poznawać historię miasta i kobiet z nim związanych. Dowiemy się m.in. jaka artystka złamała serce Sienkiewiczowi? Gdzie robiły zakupy warszawskie elegantki? Kto dał w twarz Eugeniuszowi Bodo i gdzie matki uczyły się karmić dzieci?

Naszą przewodniczką będzie Marta Gawryluk, dyplomowana varsavianistka, inicjatorka „Parady dzidziusiów” czyli spacerów dla dorosłych z małymi dziećmi w wózkach: „Pomysł na spacery z wózkami narodził się, gdy sama zostałam mamą i oprowadzałam grupy po mieście z dzieckiem w wózku. Kiedyś, podczas spaceru po Żoliborzu, przebiegający chłopiec widząc 20 wózków krzyknął do kolegi „Patrz, parada dzidziusiów” i tak już zostało. Od 2019 paradowałyśmy po całej Warszawie kilkadziesiąt razy”.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie