Mały muzealnik poznaje Gliwice: Szlakiem Żydów z Górnego Śląska

📅 sobota 11.01.2020
🎫 1zł
Mały muzealnik poznaje Gliwice: Szlakiem Żydów z Górnego Śląska
Czy przechadzając się po mieście, zastanawialiście się kiedyś, do kogo należały najbardziej reprezentacyjne budynki Gliwic: dom towarowy Ikar przy ul. Zwycięstwa, Dom Tekstylny Weichmanna u zbiegu ul. Zwycięstwa i al. Przyjaźni czy sama Willa Caro? Otóż te wszystkie budowle były niegdyś własnością żydowskich mieszkańców miasta, którzy wnieśli istotny wkład w budowanie nowoczesnych Gliwic. Dziś nie ma ich już wśród nas, ale pozostali w pamięci, którą pielęgnuje nasze Muzeum.

Podczas trzeciego spotkania z cyklu „Mały muzealnik poznaje Gliwice” odwiedzimy kolejny Oddział naszego Muzeum – Dom Pamięci Żydów Górnośląskich. Będziemy mogli podziwiać zabytki związane z kulturą żydowską, które nazywamy „judaikami” i dowiedzieć się, do czego służyły, poznamy też dzieje Narodu Wybranego na Górnym Śląsku i ślady jego obecności w Gliwicach.

Dla tych, którzy poznali już poszczególne działy naszego Muzeum, ale też dla zupełnych nowicjuszy, przygotowaliśmy kontynuację cyklu, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem! Tym razem idziemy o krok dalej – będziemy zwiedzać wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach, a wiosną również miejsca ważne dla naszego miasta! Pora, by mali muzealnicy zobaczyli na własne oczy eksponaty, o których rozmawialiśmy w poprzednich edycjach cyklu, zgromadzone w Willi Caro, Zamku Piastowskim, Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, Radiostacji Gliwickiej, Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. Na zajęciach dowiemy się ponadto, jak wygląda praca przewodników muzealnych, którzy oprowadzą nas po poszczególnych Oddziałach, oraz przewodnika miejskiego, gdy wyruszymy w teren, poszukując historii zapisanej w murach Gliwic. Każdej z tych podróży będzie towarzyszył drukowany przewodnik po mieście, który sami uzupełnimy, a także mapa, która pomoże nam odnaleźć się w terenie. Po tak intensywnym kursie czeka nas oczywiście nagroda! Na ostatnich, podsumowujących zajęciach każdy uczestnik otrzyma Dyplom Małego Przewodnika, który będzie go upoważniał do darmowego wejścia do jednego z Oddziałów Muzeum wraz z opiekunami – nasi mali adepci muzealnictwa będą mogli wcielić się w rolę przewodnika i oprowadzić swoich najbliższych po wybranym obiekcie. Stworzymy także swoją własną makietę Gliwic, zawierającą specjalnie przygotowane miniatury odwiedzonych obiektów. Zapraszamy! Koszt udziału w zajęciach to tylko złotówka!

godz. 11.00 i 13.00
projekt dla dzieci w wieku 5-12 lat
koszt 1 zł od osoby
zapisy 783 560 006