środa 05.10.2022 do poniedziałek 10.10.2022

Małopolska Noc Naukowców po raz kolejny zachwyciła!

Wielkie małopolskie święto pasjonatów nauki, którego koordynatorem jest Województwo Małopolskie znów zachwyciło małopolską młodzież. Przedsięwzięcie pełne wiedzy i eksperymentowania już 16-sty raz przyciągnęło do laboratoriów i na sale wykładowe tłumy wielbicieli. Pierwsze po pandemii namacalne i fizyczne spotkanie z naukowcami, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Tłumy dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych aktywnie uczestniczyły w ponad 2 000 różnych aktywnościach przygotowanych przez badaczy i studentów z największych małopolskich uczelni w miejscach ich codziennej pracy.

Partnerzy

Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny czy Uniwersytet Rolniczy to najbardziej oblegane miejsca podczas tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców. Tłumy na korytarzach, pełne sale wykładowe i wypełnione po brzegi laboratoria – tak młodzież z Małopolski oraz z poza regionu udowadniała swój pociąg do odkryć i samorozwoju . Łącznie w przygotowanie programu zaangażowało się ok. 40 instytucji naukowych, uniwersytetów, instytutów PAN, oraz firm B+R. Wszystko po to, by jeszcze bardziej zarażać wiedzą.

Inauguracja
W krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego, punktualnie o godzinie 18.00 rozpoczęła się inauguracja 16. edycji wydarzenia. Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Pan Józef Gawron zainaugurował przedsięwzięcie i ogłosił laureatów oraz wyróżnionych w konkursie plastycznym: „𝗘𝗞𝗢-𝗣𝗟𝗔𝗦𝗧𝗬𝗞𝗔 – 𝗠𝗔𝗠 𝗡𝗔𝗨𝗞𝗢𝗪𝗘𝗚𝗢 𝗕𝗭𝗜𝗞𝗔”. W następnej części spotkania dr Maciej Kawecki przeprowadził pasjonującą naukową debatę z:  Prof. Mateuszem Hołdą – najmłodszym Polskim profesorem tytularnym, Leną Stec z AGH Space Systems, Maksem Paczyńskim – autorem systemu zapobiegającego zasypianiu przed kierownicą oraz Piotrem Grzegorczykiem – twórcą narzędzi do analizowania genomu wirusa Covid. W Muzeum Lotnictwa Polskiego swój naukowy program przedstawiło także Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon.

Rosnące z roku na rok zainteresowanie młodzieży tym wydarzeniem utwierdza mnie w przekonaniu, że Województwo Małopolskie jako Koordynator całego przedsięwzięcia, dobrze wywiązuje się ze swojego zadania – popularyzowania nauki. Co roku dokładamy wszelkich starań, aby ostatni piątek września można było spędzać w Małopolsce w wyjątkowy naukowy sposób. Można nawet powiedzieć, że stało się to już naszą regionalną tradycją, że w ten wieczór odwiedzamy laboratoria czy sale wykładowe na uczelniach – powiedział Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.

Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Małopolska Noc Naukowców w liczbach

Wydarzenie łączące dzieci, młodzież rodziców oraz nauczycieli i edukatorów przygotowało ponad 750 naukowców i 1200 studentów z prawie 120 kół naukowych. Łącznie to ponad 2000 aktywności, na które złożyły się wykłady, eksperymenty, pokazy, gry i zabawy zorganizowane przez ok. 40 instytucji z Małopolski.

Małopolska Noc Naukowców po raz kolejny zachwyciła!

W tym roku naukowe przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu „European Researchers’ Night 2022-2023 in Małopolska” („Europejska Noc Naukowców 2022-2023 w Małopolsce)”, akronim: ERN4Change, finansowanego z budżetu Województwa Małopolskiego oraz ze środków programu ramowego Unii Europejskiej „Horyzont Europa” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 101061168.