Małopolska Noc Naukowców po raz kolejny zachwyciła!

środa 05.10.2022 do poniedziałek 10.10.2022

Małopolska Noc Naukowców po raz kolejny zachwyciła!

Wielkie małopolskie święto pasjonatów nauki, którego koordynatorem jest Województwo Małopolskie znów zachwyciło małopolską młodzież. Przedsięwzięcie pełne wiedzy i eksperymentowania już 16-sty raz przyciągnęło do laboratoriów i na sale wykładowe tłumy wielbicieli. Pierwsze po pandemii namacalne i fizyczne spotkanie z naukowcami, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Tłumy dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych aktywnie uczestniczyły w ponad 2 000 różnych aktywnościach przygotowanych przez badaczy i studentów z największych małopolskich uczelni w miejscach ich codziennej pracy.

Małopolska Noc Naukowców po raz kolejny zachwyciła!

 

Partnerzy

Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny czy Uniwersytet Rolniczy to najbardziej oblegane miejsca podczas tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców. Tłumy na korytarzach, pełne sale wykładowe i wypełnione po brzegi laboratoria – tak młodzież z Małopolski oraz z poza regionu udowadniała swój pociąg do odkryć i samorozwoju . Łącznie w przygotowanie programu zaangażowało się ok. 40 instytucji naukowych, uniwersytetów, instytutów PAN, oraz firm B+R. Wszystko po to, by jeszcze bardziej zarażać wiedzą.

Inauguracja
W krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego, punktualnie o godzinie 18.00 rozpoczęła się inauguracja 16. edycji wydarzenia. Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Pan Józef Gawron zainaugurował przedsięwzięcie i ogłosił laureatów oraz wyróżnionych w konkursie plastycznym: „𝗘𝗞𝗢-𝗣𝗟𝗔𝗦𝗧𝗬𝗞𝗔 – 𝗠𝗔𝗠 𝗡𝗔𝗨𝗞𝗢𝗪𝗘𝗚𝗢 𝗕𝗭𝗜𝗞𝗔”. W następnej części spotkania dr Maciej Kawecki przeprowadził pasjonującą naukową debatę z:  Prof. Mateuszem Hołdą – najmłodszym Polskim profesorem tytularnym, Leną Stec z AGH Space Systems, Maksem Paczyńskim – autorem systemu zapobiegającego zasypianiu przed kierownicą oraz Piotrem Grzegorczykiem – twórcą narzędzi do analizowania genomu wirusa Covid. W Muzeum Lotnictwa Polskiego swój naukowy program przedstawiło także Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon.

Rosnące z roku na rok zainteresowanie młodzieży tym wydarzeniem utwierdza mnie w przekonaniu, że Województwo Małopolskie jako Koordynator całego przedsięwzięcia, dobrze wywiązuje się ze swojego zadania – popularyzowania nauki. Co roku dokładamy wszelkich starań, aby ostatni piątek września można było spędzać w Małopolsce w wyjątkowy naukowy sposób. Można nawet powiedzieć, że stało się to już naszą regionalną tradycją, że w ten wieczór odwiedzamy laboratoria czy sale wykładowe na uczelniach – powiedział Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.

Małopolska Noc Naukowców po raz kolejny zachwyciła!

Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Małopolska Noc Naukowców w liczbach

Wydarzenie łączące dzieci, młodzież rodziców oraz nauczycieli i edukatorów przygotowało ponad 750 naukowców i 1200 studentów z prawie 120 kół naukowych. Łącznie to ponad 2000 aktywności, na które złożyły się wykłady, eksperymenty, pokazy, gry i zabawy zorganizowane przez ok. 40 instytucji z Małopolski.

Małopolska Noc Naukowców po raz kolejny zachwyciła!

W tym roku naukowe przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu „European Researchers’ Night 2022-2023 in Małopolska” („Europejska Noc Naukowców 2022-2023 w Małopolsce)”, akronim: ERN4Change, finansowanego z budżetu Województwa Małopolskiego oraz ze środków programu ramowego Unii Europejskiej „Horyzont Europa” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 101061168.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:naukowepatronat