Małopolska? Brzmi dobrze!

sobota 19.09.2020 do niedziela 20.09.2020

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego online

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, organizowane przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, to jedno z największych cyklicznych wydarzeń ukazujących i promujących bogactwo kulturowe Małopolski. Tegoroczna edycja poświęcona jest muzyce i jej związkom z architekturą. Zostaną zaprezentowane zabytki, które z jednej strony są bohaterami opowieści o wykonywanej w nich muzyce, z drugiej zaś przywołują historie twórców: kompozytorów i wirtuozów, wiejskich grajków i wyrafinowanych instrumentalistów, solistów i kapel.

Z powodu pandemii zorganizowanie wydarzeń z udziałem publiczności było niemożliwe, dlatego niezwykłe obiekty zaprezentowane zostaną w formie filmowych opowieści. Każda z nich to podróż do jednego z miejsc, jego historii i tajemnic. W dwa jesienne weekendy, 19–20 i 26–27 września, odbędą się premierowe pokazy w internecie. Wszystkie filmy będą zawierały tłumaczenie na Polski Język Migowy.

Jeszcze więcej fascynujących historii związanych z zabytkami – bohaterami Dni Dziedzictwa – można znaleźć w książce Jakuba Puchalskiego „Brzmi dobrze”, która towarzyszy wydarzeniu.

Książka będzie dostępna w wersji drukowanej w siedzibie MIK, a także na stronie www.dnidziedzictwa.pl/2020-ksiazka do pobrania w formacie PDF i (po raz pierwszy!) jako audiobook.

Filmy będzie można obejrzeć na stronie dnidziedzictwa.pl oraz na www.facebook.com/mik.krk

Harmonogram premier:

Sobota 19 września:
Stary Teatr – Konserwatorium Muzyczne w Krakowie (od 10.00)
Muzeum Fonografii w Niepołomicach (od 10.30)

Niedziela 20 września:
Pracownia lutnicza Mardułów w Zakopanem (od 10.00)
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem (od 10.30)
Willa Czerwony Dwór w Zakopanem (od 11.00)

Sobota 26 września:
Pałac i Piwnica pod Baranami w Krakowie (od 10.00)
Założenie klasztorne oo. Paulinów Na Skałce w Krakowie (od 10.30)

Niedziela 27 września:
Dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej (od 10.00)
Synagoga w Bobowej (od 10.30)

Zapowiedzi filmów:

Sobota 19 września

Stary Teatr – Konserwatorium Muzyczne w Krakowie
„Nuty w przelocie”
Kto dziś pamięta o tym, że przez niemal półwiecze w samym sercu Krakowa, przy placu Szczepańskim, mieścił się kompleks sal koncertowych, jakiego dziś miastu brakuje? Wznieśli go na samym początku wieku w awangardowym wówczas stylu secesyjnym Tadeusz Stryjeński i Franciszek Mączyński dla Towarzystwa Muzycznego i Konserwatorium. W budynku przez około sto lat funkcjonowała również scena teatralna, ale dopiero w latach 40. XX wieku na dobre stał się on siedzibą teatru, którą pozostaje do dziś.
Obejrzymy na co dzień niedostępnych zakamarków teatru i opowiemy o wybrzmiewającej w nim od ponad dwustu lat muzyce. Oprowadzą nas specjaliści – historycy sztuki, muzykolodzy i pracownicy teatru: Anna Litak, Jakub Puchalski, Michał Wiśniewski i Wojciech Kiwer.

Muzeum Fonografii w Niepołomicach
„Magia czarnej płyty”
Czym jest czarna płyta? Kiedy i jak powstała? Jak właściwie działa? Dlaczego w czasach Spotify jeszcze się ją tłoczy i do czego potrzebują jej DJ-e?
Na te i wiele innych pytań podczas oprowadzania po Muzeum Fonografii w Niepołomicach opowiedzą: Awa Zającówna – przewodniczka z Muzeum Fonografii, Daniel Drumz – producent muzyczny i DJ oraz Kajetan Konarzewski – dyrektor Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa.

Niedziela 20 września

Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara
„Kształt dźwięku”
Zakopiańska szkoła plastyczna, potocznie zwana „szkołą Kenara”, przyciągała nietuzinkowych ludzi – nauczycieli oraz uczniów. Ich zaangażowanie i pasja stworzyły jej legendę. W historii szkoły o ponad 140-letniej tradycji zapisali się nie tylko niezwykli dyrektorzy – osobowości ze świata sztuki – lecz także wyjątkowi pedagodzy, którzy swoim podejściem do pracy zrewolucjonizowali szkolnictwo artystyczne.
„Kenar” kryje w sobie jeszcze jeden fenomen. Specjalizacja lutnicza zakopiańskiej szkoły to jedyny tego typu kierunek w Polsce. Dyrektor szkoły Marek Król-Józaga i szkolni pedagodzy opowiedzą o przenikaniu się dyscyplin sztuki, a także o tym, kiedy rzemieślnik staje się artystą. Porozmawiamy też o tym, czy rzeźbę komponuje się podobnie jak muzykę i w jaki sposób poprzez dzieło plastyczne przedstawić dźwięki.

Pracownia lutnicza Mardułów w Zakopanem
„Instrument z duszą”
Pracownia lutnicza Mardułów jest najstarszą taką pracownią nieprzerwanie działającą w Małopolsce i drugą w Polsce. Założył ją Franciszek Marduła – legenda polskiego lutnictwa. Obecnie pracownię prowadzi jego syn Stanisław, który podobnie jak ojciec naucza lutnictwa w Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara.
O fenomenie lutnictwa na Podhalu, tradycjach snycerskich, pracowni lutniczej jako magicznym miejscu, gdzie z kawałka drewna powstaje instrument, o relacjach mistrz–uczeń i przekazywaniu tajemnej wiedzy – opowie sam Stanisław Marduła.

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem
„Miejsce do życia”
W zakopiańskiej willi Atma mieści się jedyne na świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Ten typowy pensjonat w stylu zakopiańskim był świadkiem jego pasji tworzenia, spotkań z przyjaciółmi, zachwytów i zwątpień. Jedynym miejscem, które u schyłku życia Szymanowski nazywał domem.
O tym niezwykłym miejscu, o fascynacji muzyką Podhala i gościach odwiedzających Atmę opowie kierowniczka Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem, Agnieszka Gąsienica-Giewont. Filmową opowieść wzbogacą utwory powstałe w Atmie – pieśni kurpiowskie w wykonaniu Cracow Singers.

Willa Czerwony Dwór w Zakopanem
„Spotkanie”
Istnieją takie miejsca, które są kwintesencja czasu, w jakim powstały. Jednym z nich jest willa Władysławka (zwana później Czerwonym Dworem), która od początku wpisała się w wir złotej ery Zakopanego – za sprawą zarówno jej twórców, jak i przybywających do niej gości.
O gościach Czerwonego Dworu, o spotkaniach artystów z muzyką ludową i świata tradycji ze światem przyjezdnych – opowiedzą kierowniczka Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór Małgorzata Wonuczka-Wnuk oraz Zbigniew Moździerz, historyk i konserwator zabytków architektury, pracownik Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Muzycznym przewodnikiem po zakopiańskich tradycjach będzie Krzysztof Trebunia-Tutka wraz z towarzyszącymi mu uczniami.

Małopolska? Brzmi dobrze!
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie