Małopolska? Brzmi dobrze! Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

sobota 26.09.2020 do niedziela 27.09.2020

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego online

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, organizowane przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, to jedno z największych cyklicznych wydarzeń ukazujących i promujących bogactwo kulturowe Małopolski. Tegoroczna edycja poświęcona jest muzyce i jej związkom z architekturą. Zostaną zaprezentowane zabytki, które z jednej strony są bohaterami opowieści o wykonywanej w nich muzyce, z drugiej zaś przywołują historie twórców: kompozytorów i wirtuozów, wiejskich grajków i wyrafinowanych instrumentalistów, solistów i kapel.

Z powodu pandemii zorganizowanie wydarzeń z udziałem publiczności było niemożliwe, dlatego niezwykłe obiekty zaprezentowane zostaną w formie filmowych opowieści. Każda z nich to podróż do jednego z miejsc, jego historii i tajemnic. W dwa jesienne weekendy, 19–20 i 26–27 września, odbędą się premierowe pokazy w internecie. Wszystkie filmy będą zawierały tłumaczenie na Polski Język Migowy.

Jeszcze więcej fascynujących historii związanych z zabytkami – bohaterami Dni Dziedzictwa – można znaleźć w książce Jakuba Puchalskiego „Brzmi dobrze”, która towarzyszy wydarzeniu.

Książka będzie dostępna w wersji drukowanej w siedzibie MIK, a także na stronie www.dnidziedzictwa.pl/2020-ksiazka do pobrania w formacie PDF i (po raz pierwszy!) jako audiobook.

Filmy będzie można obejrzeć na stronie dnidziedzictwa.pl oraz na www.facebook.com/mik.krk

Harmonogram premier:

Sobota 19 września:
Stary Teatr – Konserwatorium Muzyczne w Krakowie (od 10.00)
Muzeum Fonografii w Niepołomicach (od 10.30)

Niedziela 20 września:
Pracownia lutnicza Mardułów w Zakopanem (od 10.00)
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem (od 10.30)
Willa Czerwony Dwór w Zakopanem (od 11.00)

Sobota 26 września:
Pałac i Piwnica pod Baranami w Krakowie (od 10.00)
Założenie klasztorne oo. Paulinów Na Skałce w Krakowie (od 10.30)

Niedziela 27 września:
Dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej (od 10.00)
Synagoga w Bobowej (od 10.30)

Zapowiedzi filmów:

Sobota 26 września

Pałac i Piwnica pod Baranami w Krakowie
„Taki splendor!”
O Piwnicy pod Baranami śmiało można powiedzieć, że jest zjawiskiem wyjątkowym, fenomenem. Każdy chciał tu bywać, ogrzewać się w jej niezwykłej atmosferze. Przez jej „szkołę” przewinęli się sławni nie tylko muzycy i aktorzy, lecz także poeci, filozofowie, malarze, rzeźbiarze, reżyserzy… Nie piwnicą właściwie była, lecz raczej salonem Krakowa. Bo też jednym z najgłośniejszych salonów XIX-wiecznego miasta był wcześniej należący do rodziny Potockich pałac Pod Baranami.
Po wciąż pełnych uroku pałacowych salonach oprowadzi nas historyczka sztuki Katarzyna Moskal, a o początkach Piwnicy i jej niekwestionowanej ikonie, Piotrze Skrzyneckim, opowiedzą piwniczni artyści: Aleksandra Maurer, Sebastian Kudas oraz dyrektor Piwnicy Bogdan Micek.

Założenie klasztorne oo. Paulinów Na Skałce w Krakowie
„Bracia w bieli”
Na założenie klasztorne krakowskich paulinów na Skałce składa się kilka świetnych architektonicznie budynków powstałych w różnych epokach: odnajdziemy tu wybudowany w renesansowym stylu klasztor, barokowy kościół z piękną biblioteką, a także przebudowaną w XIX wieku bramę wjazdową i modernistyczne seminarium duchowne wzniesione w latach 30. XX wieku.
Wszystkie te miejsca odwiedzimy z kamerą, by opowiedzieć o krzątających się tu już od XV wieku zakonnikach odzianych w charakterystyczne białe habity. Zwiedzanie będzie też okazją do opowiedzenia o barokowej muzyce z kręgu dynastii Wazów, tworzonej przez pierwsze zawodowe kapele na potrzeby dworu królewskiego. Opowieści będą snuli: Jakub Puchalski (muzykolog i historyk sztuki), Michał Wiśniewski (historyk sztuki) oraz o. Grzegorz Prus (historyk).

Niedziela 27 września

Dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
„1140 hektarów perfekcji”
Ignacy Jan Paderewski miał wszystkie cechy, które torują drogę na szczyt: wyjątkowy talent muzyczny, niezwykłą osobowość, charyzmę, zamiłowanie do perfekcji oraz intrygującą fizjonomię. Występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata, wzbudzając powszechny zachwyt i uwielbienie tłumu należne supergwieździe. Do legendy przeszedł luksusowy styl życia artysty – jego podróże i posiadłości, z których jedynym zachowanym jest dwór w Kąśnej.
O „królu pianistów” i „czarodzieju klawiatury”, o fenomenie „paddymanii”, a także o wielkim marzeniu mistrza, jakim było posiadanie perfekcyjnego gospodarstwa w Polsce, opowiedzą muzykolodzy, pracownicy Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX wieku im. I.J. Paderewskiego przy Instytucie Muzykologii UJ – Justyna Szombara i Michał Jaczyński. Działalność Centrum Paderewskiego Kąśna Dolna przedstawi dyrektor Łukasz Gaj.

Synagoga w Bobowej
„Boże iskry”
Z końcem XIX wieku Bobowa stała się jednym z najpotężniejszych ośrodków chasydzkich w Polsce. Stało się tak za sprawą dynastii Halberstamów – Szlomo ben Mejera Natana oraz jego syna Bencjona, który poza pełnieniem godności cadyka oddawał się także tworzeniu muzyki chasydzkiej. Dla chasyda muzykowanie jest bowiem jednoznaczne z modlitwą.
Jak brzmiały modlitwy na dworze cadyka? Co jeszcze można było usłyszeć w przedwojennej Bobowej i jak wyglądało słynne wesele Nechamy Goldy – opowiedzą muzykolożka Sylwia Jakubczyk-Ślęczka oraz historyczka i judaistka Karolina Ożóg. W tej wyjątkowej podróży do żydowskiej Bobowej towarzyszyć nam będą pieśni w wykonaniu Cracow Singers.

Kolegiata Bożego Ciała i Dom z Basztą w Bieczu
„Wielogłos”
Biecz to prawdziwy raj dla miłośników dawnej architektury – ale nie tylko. Warto wejść do tamtejszej kolegiaty lub do zabytkowych domów, w których dziś znajdują się oddziały muzealne, by zachwycić się ich kunsztownym wyposażeniem. Spośród przedmiotów, które można tam zobaczyć, chyba najbardziej tajemniczym jest pulpit muzyczny z 1644 roku, na którym wyrzeźbiono sceny muzykowania miejscowej orkiestry, zasobnej w często nieznane nam dziś instrumenty. W zbiorach bieckiego muzeum znajdziemy także liry korbowe, skrzypce, cytry, lutnie, basy, kołatki i okaryny, a nawet organy wykonane przez artystę samouka.
Jak wyglądał dawny Biecz, jakimi dźwiękami rozbrzmiewały miasto i region? Pomogą nam to sobie wyobrazić muzykolog i historyk sztuki Jakub Puchalski oraz Marta Bartuś, Grzegorz Szary i Rafał Poniewierka – dyrektorka i pracownicy Muzeum Ziemi Bieckiej.

Małopolska? Brzmi dobrze!
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie