Pan Ryba

Majsterka w drewnie – warsztaty stolarskie dofinansowane ze środków m.st. Warszawy

Teatr Syrena, ul. Litewska 3
🗺 mapa
📅 piątek 17.11.2023 do niedziela 19.11.2023
🎫 200zł
Majsterka w drewnie - warsztaty stolarskie dofinansowane ze środków m.st. Warszawy

Już od drugiej połowy listopada Fundacja Bullerbyn zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty majsterkowe do starej stolarni Teatru Syrena, ul. Litewska 3.

Majsterka w drewnie – warsztaty stolarskie dofinansowane ze środków m.st. Warszawy

Projekt jest dofinansowany ze środków m.st. Warszawy.

Warsztaty mają na celu rozwinięcie umiejętności manualnych uczestników, odkrywanie ich mocnych stron oraz zbudowanie poczucia sprawczości i zaradności poprzez naukę technik stolarskich. Cykl warsztatów będzie przeprowadzał przez proces, którego główne etapy to tworzenie własnej koncepcji projektu, poznawanie drewna jako surowca, rozrysowanie projektu i wykonanie potrzebnych obliczeń, przygotowanie materiałów, tworzenie przedmiotu i ostateczne wykończenie pracy.

Skąd bierze się drewno? Ekologia w pigułce.

  • Budowa drewna – od budowy makroskopowej do mikroskopowej drewna, zalety i wady gatunków iglastych i liściastych;
  • Gry i quizy poruszające następujące tematy: skąd pozyskujemy drewno, czy jest to ekologiczne, jak zmienia się liczba lasów na przestrzeni lat w Polsce, czy tworzywa drewnopochodne są ekologiczne?
  • Rozpoznawanie gatunków drewna – rozróżnienie iglastych od liściastych, kilka najbardziej znanych gatunków drewna;
  • Rozpoznawanie rodzajów płyt drewnopochodnych – sklejka, płyta wiórowa, płyta OSB, płyty wypełnione tekturą (tzw. plaster miodu).

Tworzymy projekty, czyli geometria w praktyce.

  • Rysowanie – czyli wizualizacja projektu; konsultacja materiałów, wytrzymałości konstrukcji i połączeń z prowadzącą (prowadzącym); początkowa wizualizacja może także się odbyć za pomocą wykałaczek, tektury i plasteliny – szczególnie dla młodszych uczestników, którym łatwiej będzie się w ten sposób odnaleźć w przestrzeni.
  • Dobór materiałów dostępnych w pracowni.
  • Wymiarowanie – do gotowego rysunku dodajemy wymiary. Droga matematyczna od wymiarów gabarytowych, po szczegółowe.

Nauka korzystania z narzędzi, pierwsze wycięte elementy do projektów.

  • Przygotowanie stanowiska pracy.
  • Ustalenie kolejności wykonywanych prac.
  • Samodzielna praca z narzędziami pod okiem prowadzącej (prowadzącego) – nauka korzystania z narzędzi takich jak: piła, pilnik, szlifierka, młotek, wkrętarka, dłuto, ścisk stolarski.
  • Nauka łączenia drewna za pomocą wkrętów, gwoździ, kołków.
  • Nauka maskowania ewentualnych usterek powstałych w trakcie tworzenia projektu (klejenie, szpachlowania, itp.).

Wykończenie – lakierem, farbami, fornirami. Podsumowanie.

  • Zabezpieczanie olejami naturalnymi, malowanie barwnikami z natury, zdobienia.
  • Podsumowanie warsztatów – krótka rozmowa + ankieta podsumowująca zajęcia.

Czytaj więcej i link do formularza zapisów – Majsterka w drewnie – warsztaty stolarskie w Warszawie – Fundacja Bullerbyn

322 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent