Majówkowy maraton filmowy

Centrum Biblioteczno-Kulturalne Fama, ul. Bolesława Krzywoustego 286 mapa

piątek 04.05.2018 do sobota 05.05.2018

Misja sputnik

Zapraszamy na dwa dni kosmicznych filmowych wrażeń!

W dzieciństwie marzyliście o byciu astronautą? Wasze dzieci nieustannie zadają pytania o kształt latających spodków i kolor Kosmitów? A może chcielibyście na chwilę oderwać się od ziemi?

Jeśli odpowiedzieliście twierdząco na choćby jedno z tych pytań, nie może zabraknąć Was na naszym majówkowym maratonie filmowym. Tematem przewodnim pierwszej edycji maratonu będzie Kosmos. Przez dwa dni w naszej sali widowiskowej pokażemy filmy fabularne i dokumentalne dla widzów w różnym wieku.  Pokazom towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci, spotkanie z astrofizykiem oraz wystawa kosmicznych strojów filmowych, które zaprezentujemy dzięki uprzejmości Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Obowiązują zapisy przez formularze znajdujące się poniżej.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ

Piątek 4 maja:

16.30-17.50 – Amatorzy w kosmosie, reż. Max Kestner, 2016r., 1 godz. 19 min. / zapisy
18.00-20.30 – Kultowy film o kosmosie, który w tym roku obchodzi swoją rocznicę powstania [(tytułu nie możemy podać:), zgadnijcie sami lub dopytajcie w mailach] / zapisy
20.30-21.30 – Famowy dyskusyjny klub filmowy na tarasie, 2 p.

Sobota 5 maja:

11.30-13.00 – Kosmiczny mecz, reż. Joe Pytka, 1996r., 1 godz. 28 min. / zapisy
12.00-13.00 – warsztaty filmowe, grupa młodsza (3-4 lata), hol I p. / zapisy
13.15-14.45 – Misja: Sputnik, reż. Markus Dietrich, 2013r., 1 godz. 30 min. / zapisy
13.30-15.00 – warsztaty filmowe, grupa starsza (5-6 lat), hol I p. / zapisy
15.00-16.30 – Wizyta, reż. Michael Madsen, 2014r., 1 godz. 25 min. / zapisy
16-40-17.40 – wykład astrofizyka Tomasza Mrozka, sala widowiskowa I p. / zapisy
18.00-19.30 – Grawitacja, reż. Alfonso Cuarón, 2013r., 1 godz. 31 min. / zapisy
19.30-20.30 – Famowy dyskusyjny klub filmowy na tarasie, 2 p.

Wszystkie pokazy filmowe odbędą się w sali widowiskowej CBK FAMA na I piętrze.

Informacja: karolina@fama.wroc.pl

Po ostatnich seansach w piatek i sobotę zapraszamy serdecznie na nasz taras na II piętrze, który będzie otwarty przez godzinę od zakończenia projekcji. Podyskutujemy o obejrzanych filmach i podzielimy się wrażeniami w podniebnej scenerii.

Przez cały czas trwania maratonu w holu głównym CBK FAMA będziecie mogli oglądać kostiumy z filmów „Test Pilota Pirxa” oraz „Na srebrnym globie”, których użyczyło nam Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.

Opisy filmów

AMATORZY W KOSMOSIE
Amateurs in Space
Dania/Denmark, 2016, 89 min.,
reż./dir.: Max Kestner

Peter i Kristian już jako chłopcy marzyli tylko o jednym – chcieli polecieć w kosmos w zbudowanej przez siebie rakiecie kosmicznej. Gdy dorośli, postanowili zrealizować ten plan i tym samym stać się pierwszymi w historii kosmonautami- amatorami. Wiedzieli, że jeśli im się uda, Dania będzie czwartym w historii krajem, który zdołał wysłać ludzi poza granice orbity ziemskiej. Zbudowali tanim sumptem rakietę, która kosztowała ich równowartość małego samochodu, podczas gdy kosmiczny program Apollo pochłonął miliony dolarów i wymagał zaangażowania 400 000 ludzi. Kręcony przez sześć lat film jest portretem pozytywnych fascynatów, którzy za wszelką cenę starają się zrealizować swoje plany.

WIZYTA
The Visit
Finlandia / Dania, 2014, 85 min.
reż. Michael Madsen

Czy jesteśmy gotowi na spotkanie z obcymi istotami? Czy mają one w naszym świecie takie same prawa, jak my sami? Co im powiemy, gdy ich spotkamy? I w jaki sposób będziemy się z nimi komunikować? Wiedeński UNO-city to kompleks budynków stanowiący dziś jedno z czterech głównych miejsc na świecie. Jego eksterytorialny status, a także architektura, przypominająca późne lata 70. ubiegłego wieku, powodują, że przypomina on statek kosmiczny, który wylądował w środku cywilizowanego świata. Wewnątrz tej imponującej instytucji, która reprezentować ma wiarę w ludzkość, znajduje się OOSA, czyli Biuro Unii Europejskiej do Spraw Kontaktu z Obcymi Cywilizacjami. To tutaj naukowcy z różnych dziedzin opracowują procedury kontaktu z obcymi. Ludzkość marzy o tym od ponad wieku. Film pokazuje, jak scenariusz znany nam do tej pory z science fiction może zmienić się w rzeczywistość. Dowiadujemy się, jak hipotetycznie mogłoby wyglądać spotkanie z obcymi. W siedzibie OOSA nagle dzwoni telefon. Dyrektor generalna, astrofizyk Dr. Mazlan Othman, informuje, że obcy przybyli. Aby zapobiec panice trzeba uspokoić mieszkańców Ziemi. Jednak przybycie obcych rodzi  wiele problemów oraz naukowych, egzystencjalnych i filozoficznych kwestii i pytań. Czy uda się je rozwiązać? Jak zachowamy się wobec obcych i co zrobimy, gdy od nas wyjadą? I w końcu – czy nasze życie po takiej wizycie będzie takie samo, jak przedtem?

MISJA: SPUTNIK
Sputnik
Niemcy, Belgia, Czechy, 2013, 90 min.
reż.: Markus Dietrich, Pavel Strnad
Wiek: 6+

Friederike, Fabian i Jonathan to trójka dziesięcioletnich przyjaciół z małej wioski we Wschodnich Niemczech. Jest jesień 1989 roku i nikt jeszcze nie podejrzewa, że nadchodzi prawdziwy historyczny przełom. Na pozór wszystko toczy się jeszcze swoim własnym, socjalistycznym rytmem.
Rodzice Friederike prowadzą małą restaurację. Wujek dziewczynki, Mike, na co dzień zajmuje się podsycaniem w dzieciach fascynacji, jaką żywią one do sowieckiego bohatera – Jurija Gagarina. Wspólnie z Mikiem dzieci konstruują satelitę domowej roboty, podwieszają ją do balona napełnionego rozgrzanym powietrzem, wsadzają do środka Friederike i wysyłają ją na misję do nieba! Balon spada jednak prosto na radiowóz sfrustrowanego policjanta Maudera, który z zemsty doprowadza do wydalenia ukochanego wujka ze Wschodnich Niemiec.
Dzieci rozpoczynają pracę nad swoim opus magnum – machiną teleportacyjną, dzięki której zamierzają sprowadzić go z powrotem do domu. Eksperyment zalicza jednak spektakularną porażkę – zamiast przenieść dzieci na drugą stronę muru, przenosi tam całą wioskę. Losy wszystkich zaczynają zależeć od trójki dziesięciolatków, którzy mają wszelkie powody, by myśleć, że są ostatnimi ludźmi na Ziemi.

 

Warsztaty filmowe dla dzieci

Zapraszamy na kosmiczne warsztaty filmowe dla najmłodszych!

Razem stworzymy niepowtarzalny, międzygalaktyczny spektakl, który zostanie zarejestrowany w formie poklatkowej.
Uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie przygotować i wyreżyserować krótką animację, dowiedzą się, jakie są jej rodzaje, w jaki sposób powstaje kadr, jak zachować płynność pomiędzy sekwencjami i ile czasu zajmuje przygotowanie jednej sceny.

Warsztaty odbędą się w dwóch grupach wiekowych:
3-4 lata Malujemy kosmos – zajęcia z wykorzystaniem elementów plastyki sensorycznej – będziemy malować, chlapać, przyklejać, odbijać, a wszystko po to, żeby stworzyć tło do naszej animacji.
5-6 lat – Jak ożywić ufoludka? Dzieci samodzielnie przygotują bohaterów filmu, a następnie dowiedzą się, w jaki sposób możemy ich animować. Razem stworzymy krótką opowieść o tym, co mogło się wydarzyć w odległej galaktyce.

Końcowy efekt warsztatów zostanie zaprezentowany na dużym ekranie w terminie podanym przez nas wkrótce.

Wykład astrofizyka Tomasza Mrozka

„Gdzie podziewają się Obcy?”
Gdzie, najbliżej Ziemi, spodziewamy się znaleźć ślady życia? Czy znalezienie skalistej planety krążącej wokół gwiazdy podobnej do Słońca oznacza, że znaleźliśmy drugą Ziemię? Czy możliwe jest podróżowanie do innych układów planetarnych? Na te i inne pytania odpowie Tomasz Mrozek, astrofizyk, pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN. Dowiecie się, jak naukowcy szukają życia we Wszechświecie oraz jak wygląda ich codzienna praca.

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Zobacz także