Majówka w Etno – Japoński Dzień Dziecka

📅 niedziela 06.05.2018
bezpłatne / 8 zł / 4 zł
Majówka w Etno – Japoński Dzień Dziecka

W piąty dzień piątego miesiąca cała Japonia świętuje Dzień Dziecka. Ponieważ tradycyjnie tego dnia obchodzono Dzień Chłopca, wiele zwyczajów nadal związanych jest ze świętem małych wojowników. Przed domami powiewają na wietrze kolorowe latawce w kształcie karpia – koinobori, w domach wystawiany jest zestaw lalek musha – samuraj na dzikim białym koniu oraz elementy zbroi samurajskiej, a podczas uroczystej kolacji podawane są tradycyjne słodkie ciastka ryżowe kashiwa mochi z nadzieniem z czerwonej fasoli zawinięte w liść dębu. Aby dowiedzieć się więcej – odwiedźcie koniecznie wystawę!

W niedzielę 6 maja zapraszamy wszystkich chłopców i wszystkie dziewczynki do wspólnego świętowania! Przygotujemy kolorowe japońskie latawce koinobori, posłuchamy samurajskich legend i stworzymy papierowe samurajskie hełmy origami, pomalujemy maski w japońskim stylu, a także weźmiemy wspólnie udział w prezentacji i warsztatach tradycyjnej sztuki japońskiej „Aikido” przeprowadzonych przez „Aikido Foundation”.

PROGRAM:

Pokaz i warsztaty „AIKIDO”
trawnik przy Oddziale Etnografii
Pokaz i warsztaty tradycyjnej sztuki japońskiej „Aikido” na trawniku przy Oddziale Etnografii poprowadzi Robert Gembal – mistrz aikido 6 dan, praktykuje od 1980 roku, dyrektor techniczny Aikido Foundation oraz inni przedstawiciele Aikido Foundation. Korzeni aikido należy szukać w japońskiej tradycji budo. Aikido oparte jest na idei aiki, czyli braku oporu i bezpośredniego przeciwdziałania wobec napotkanej siły. Nazywa się je także „sztuką walki bez przemocy” czy „sztuką walki nie-przemocy”. Przekaz bazuje na równoważeniu energii (harmonizacji energii) i respekcie przeciwnika.
W części warsztatowej będzie mogła wziąć udział ograniczona ilość chętnych jednorazowo (do 15 osób na macie).

Japońskie latawce koinobori
pierwsze piętro
Proporce koinobori to najbardziej rozpoznawalny symbol Dnia Chłopca w Japonii. Tradycyjnie kolorowe karpie powiewały nad domami, w których mieszkali synowie, ale dziś ozdoba ta jest elementem świętowania Dnia Dziecka w japońskich miastach. Na warsztatach każdy wykona własny latawiec, inspirowany japońską kulturą i zabierze go ze sobą na wiosenny spacer.

Japońska kaligrafia
pierwsze piętro
Warsztaty i prezentacja kaligrafii japońskiej „Shodo” przeprowadzone przez Roberta Bąka, pasjonata kaligrafii Shodo, posiadacza 4 dan aikido, nauczyciela w Aikido Foundation, absolwenta ASP. W zajęciach może wziąć udział do 12 osób do praktyki podczas warsztatu, pozostałe chętne osoby zapraszamy do obserwowania procesu tworzenia japońskich znaków.

Quiz Rodzinny Akademii Miasta Dzieci – ściągnij darmową grę dla całej rodziny!

Na czym polega gra? To proste! Losujesz zabawne pytania dzięki którym lepiej poznasz członków swojej rodziny lub dostajesz zadania do wykonania.

Ściągnij od nas karty podstawowe oraz dodatkowo zadania, karty dla maluchów lub nastolatków. Wydrukuj je, sklej ze sobą spód i wierzch kart, wytnij i graj! Dobrej zabawy!

Samurajskie opowieści – hełmy origami
drugie piętro
Japońskie baśnie i legendy pełne są dzielnych samurajskich wojowników i ich niezwykłych czynów. Posłuchajmy wspólnie opowieści snutych przez „Łowców słów” i podejmijmy wyzwanie japońskiej sztuki składania papieru origami. Dzięki oryginalnym japońskim instrukcjom wspólnie złożymy tradycyjne samurajskie hełmy, które są charakterystycznym elementem Święta Chłopców.

Koszt warsztatów: 8 zł (osoba dorosła), 4 zł (dziecko), dzieci do lat 7 bezpłatnie. Pokazy i warsztaty „Aikido” są bezpłatne. Wszystkie działania towarzyszą wystawie „Lalki japońskie. Magia, obyczaje, legendy”.

Ilość osób na warsztatach ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zapisy w kasie muzeum pod nr 58/552 12 71 wew. 101