Majowe Trele Morele – Tarnów

📅 niedziela 11.05.2014
Majowe Trele Morele – Tarnów

W programie koncertu znalazły się pieśni i tańce z regionów: Łowicza, Lublina, Spisza, Beskidu Śląskiego, Żywca i Krakowa.

Grupa dziecięca wykona fragment suity „Z pięciu regionów" prezentujący dawne zabawy dzieci.

W koncercie udział weźmie blisko 100 tancerzy a towarzyszyć im będzie 10 osobowa orkiestra. Na scenie wystąpią dorośli, młodzież i dzieci. Zespół zaprezentuje osiem różnorodnych kostiumów.

Koncert odbędzie się w ramach corocznej akcji „Kapele Serc", podczas którego będzie można wspomóc chorych z Tarnowskiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Stwardnienia Rozsianego.

Po koncercie najmłodsza publiczność będzie mogła porozmawiania z tancerzami, obejrzeć kostiumy i instrumenty.

Zespół od wielu lat realizuje programy edukacyjne. Koncerty dla dzieci mają bogaty program, szybko zmieniające się regiony, kostiumy i opowiadane muzyką tematy.

Duża dynamika koncertu, zmienność nastrojowości, kolorowe światła i profesjonalizm wykonania sprawiają, że nawet najmłodsze dzieci z uwagą śledzą koncert.

Przed publicznością wystąpią trzy grupy wiekowe Świerczkowiaków. Zaprezentują wybrane fragmenty większych suit regionalnych po to, aby w krótkim czasie zaprezentować niebywałe bogactwo regionalnej Polski.

Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy" działający przy Centrum Sztuki Mościce jest wyjątkowym zjawiskiem kulturowym. Działa nieprzerwanie od 1963 r.

Członkowie i twórcy zespołu zawsze wierni tradycji, kulturze i zwyczajom, dbają o profesjonalny wyraz artystyczny. Prezentowany folklor w muzyce, tańcu i kostiumach oparty jest o artystyczne opracowanie, jednocześnie pielęgnuje etnograficzne niuanse i charakter.

W grupach dziecięcych pracuje blisko 100 „Małych Świerczkowiaków". Od niedawna w przedszkolu u Świerczkowiaków bawi się i uczy 70 maluchów.

Kostiumernia zespołu mieści setki oryginalnych, w większości ręcznie wykonanych, kostiumów. W swej scenicznej karierze zespół reprezentował Polskę w kilkudziesięciu zagranicznych festiwalach, został laureatem ponad trzydziestu nagród i wyróżnień.

Ostatnie z nich to: Odznaczenie Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, nagroda za I miejsce w ogólnopolskim festiwalu w Puławach podczas "IX Konkurs Zespołów Folklorystycznych im. Michała Kosińskiego", GRAND PRIX "ŁOWICKI PASIAK 2011" Ogólnopolskich Spotkań Folklorystycznych ŁOWICZ 2011, nagroda za prezentacje zwyczaju Kuligu i zróżnicowanie strojów Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych WISŁA 2011.

„Świerczkowiacy" są jedynym reprezentacyjnym zespołem ziemi tarnowskiej oraz jedynym działającym w strukturach instytucji kultury Województwa Małopolskiego. Zespół jest także członkiem międzynarodowej organizacji folklorystycznej CIOFF. Swym wysokim poziomem artystycznym ZPiT Świerczkowiacy wypracował sobie markę rozpoznawaną i cenioną w Polsce i poza granicami.

• Kierownictwo Zespołu – Katarzyna Kokoszka
  • Choreograf – Wiesława Hazuka
  • Choreograf „Małych Świerczkowiaków" – Beata Hazuka-Skoropad
  • Kierownik muzyczny – Andrzej Radzik