Fisher Price
rysuj

Magia miejsca i siła muzyki kameralnej –IV edycja Festiwalu Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich

Weekendem muzyki polskiej rozpocznie się w najbliższą sobotę i niedzielę międzynarodowy Festiwal Strefa Ciszy. To już czwarta edycja tego wyjątkowego święta muzyki w jednym z najpiękniejszych ogrodów Warszawy. Przez pięć kolejnych weekendów na pięciu plenerowych scenach będzie można posłuchać muzyki, od klasyki i jazzu po folk. Wśród tegorocznych gwiazd festiwalu: Janusz Prusinowski Kompania, Sonic Art Saxophone Quartet, Avenue, Corazon Flamenco i New Warsaw Trio. Już tradycyjnie przygotowane zostały także atrakcje specjalne dla dzieci i całych rodzin – koncerty w cyklu Melomaluszki.

film

Każdy festiwalowy weekend poświęcony jest muzyce innego państwa, po weekendzie polskim (2 i 3 lipca) czekają nas kolejno: weekend niemiecki (9 i 10 lipca), francuski (16 i 17 lipca) i hiszpański (23 i 24 lipca), a na wielki finał – weekend międzynarodowy (30 i 31 lipca). Głównym wydarzeniem tego i kolejnych weekendów będzie sobotni koncert o godz. 19.00 na Scenie Purpurowej przy Świątyni Sybilli. Na początek – 2 lipca zaprezentuje się legenda polskiej sceny folkowej: Janusz Prusinowski Kompania. Na innych scenach wystąpią: CzessBand, Jacek Gutry, Camerata Varsovia, Kwartet Aquamarine i Kwartet Opium.

Przez cały weekend rano i po południu odbywać się będą koncerty dla najmłodszych melomanów. Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących, które tworzą prawdziwie festiwalową atmosferę, takich jak sobotni happening zespołów śpiewaczych. Chętni, żeby spróbować swoich sił jako wokaliści albo instrumentaliści, do dyspozycji będą mieć Scenę Otwartą przy Starej Kordegardzie.

Podczas tegorocznej edycji staramy się rozwijać te pomysły, które najlepiej sprawdziły się w latach ubiegłych – mówi Tomasz Pokrzywiński, dyrektor muzyczny festiwalu. – Kontynuujemy cykl koncertów rodzinnych Melomaluszki, ponownie zaprosimy wszystkich chętnych na cieszącą się coraz większym zainteresowaniem Scenę Otwartą. Nowością tegorocznej edycji będą występy bardów – to prawdziwa gratka dla miłośników poezji śpiewanej i piosenki autorskiej.

Strefa Ciszy odbywa się w Łazienkach Królewskich już po raz czwarty. Ryszard Kubiak, dyrektor i pomysłodawca festiwalu, nie wyobraża sobie lepszego miejsca: – Koncepcja festiwalu od początku związana była z Łazienkami Królewskimi – wyjaśnia. – Jest to oaza spokoju, piękna i natury w środku pędzącego miasta. To właśnie Łazienki są tytułową magiczną strefą ciszy, czyli strefą, w której słychać dźwięki niesłyszalne i niezauważalne gdzie indziej.

Festiwal ma już ustaloną renomę i wierną publiczność, ale grono fanów Strefy Ciszy rośnie z każdą edycją. Ponad 700 festiwalowych koncertów w trzech poprzednich edycjach wysłuchało prawie 200 tys. osób. – Największym sukcesem festiwalu jest fakt, że udało nam się wypromować nową formułę koncertów, która sprawdziła się i której zawdzięczamy wspaniałą frekwencję – mówi Tomasz Pokrzywiński. – Wyjątkowość Strefy Ciszy polega na prezentowaniu muzyki kameralnej i solowej w plenerze, ale w sposób intymny, delikatny, blisko słuchaczy, bez nagłośnienia. Przenosimy więc atmosferę koncertu „salonowego” do Ogrodów Królewskich. Nie budujemy dużych scen, staramy się wtopić w otoczenie, poszukujemy harmonii pomiędzy pięknem natury i pięknem muzyki. 

Strefa Ciszy to festiwal adresowany nie tylko do wytrawnych melomanów. Organizatorzy stawiają na jakość i liczą na uniwersalne przesłanie: – Jeżeli miałbym najkrócej opisać artystyczne przesłanie Strefy Ciszy, powiedziałbym: bezkompromisowa jakość w miłej, przyjaznej atmosferze – wyjaśnia Tomasz Pokrzywiński. – Przyjęliśmy założenie, że występują u nas tylko najlepsi muzycy i zespoły, a ich brzmienie nie jest zniekształcone żadnym nagłośnieniem, więc mamy „czym” zadowolić wymagających słuchaczy. Z drugiej strony atmosfera, a częściowo również repertuar, zachęcają nawet przypadkowych spacerowiczów.

Organizatorami Festiwalu Strefa Ciszy są: Muzeum Łazienki Królewskie, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich i Fundacja Ogrody Muzyczne. Przedsięwzięcie współfinansuje miasto stołeczne Warszawa. Partnerami festiwalowych wydarzeń są: Ambasada Republiki Federalnej Niemiec i Ambasada Francji.

Patroni medialni: Co jest grane 24 i portal Czasdzieci.pl. Współpraca redakcyjna: RMF Classic.

Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia festiwalu jest wolny.

724 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Muzeum Łazienki Królewskie

Lekcje Muzealne Lekcje odbywają się w autentycznych wnętrzach stanisławowskich. Istnieje możliwość rozszerzenia omawianych tematów o prelekcje ilustrowane dużym wyborem slajdów lub o zajęcia w pracowni plastycznej. Cena lekcji muzealnej - 80,- zł/klasa (do 30 osób) Tematy lekcji: 1. Dzień zwyczajny …

Adres:
ul. Agrykoli 1
00-460 Warszawa
Kontakt:

(22) 5060 101 (centrala), (22) 5060 183 (rezerwacja)
http://www.lazienki-krolewskie.pl