Machina i Kalejdoskop – artystyczne warsztaty dla dzieci w Cricotece

Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4 mapa

piątek 10.06.2022 do sobota 11.06.2022

Machina i Kalejdoskop – artystyczne warsztaty dla dzieci w Cricotece

Kontakt ze sztuką jest niezwykle istotny w rozwoju dzieci; warto o niego zadbać już od najmłodszych lat. W Cricotece istotnym elementem działań są właśnie warsztaty dla najmłodszych, a konkretnie zajęcia dla dwóch grup wiekowych: 2-3 oraz 4-8 lat.

Pierwsze z nich – Kalejdoskop sztuki – to zajęcia stawiające na zabawy sensualne z wodą, dźwiękiem i ruchem. W ten sposób rozwijane są umiejętności manualne i motoryczne maluszków, a także ich kreatywność i wyobraźnia. Skierowany dla starszych dzieci cykl Machina sztuki porusza się na pograniczu teatru, plastyki i muzyki, stawiając przy tym na ruch, wspólne działanie i pobudzanie zmysłów. Istotne jest w nich szerokie i nieoczywiste podejście do sztuki: od elementów improwizacji teatralnej, przez działania w przestrzeni i różnorodne techniki plastyczne, aż do nowoczesnych multimediów.

Najbliższe zajęcia obu cykli prezentują się następująco:

Machina Sztuki – warsztaty dla dzieci w wieku 4-8 lat

Bilet w cenie 20 zł od dziecka, rodzic wchodzi za darmo. Bilety na warsztaty można zakupić na stronie internetowej lub w kasie Cricoteki.

Eksperymenty z fotografią
7 maja, 11:30–12:30
Jak światło i kolor wpływają na widzenie fotografii? Jak zmienić czarno-białe zdjęcie na kolorowe? Oglądamy zdjęcia przez kolorowe folie. Próbujemy je odmienić za pomocą prostych zabiegów.

Poza rytmem
14 maja, 11:30–12:30
Czy można grać, kiedy nie mamy pod ręką fortepianu albo kontrabasu? Uruchomimy całe ciało, ale też otaczające nas przedmioty. Czy mogą grać jak prawdziwe instrumenty? Zbudujemy dźwiękowe maszyny i spróbujemy zagrać wspólnie koncert.

Pływanie niemożliwe
21 maja, 11:30–12:30
Sprawdzamy, czy przedmioty potrafią pływać. Które unoszą się wodzie, a które toną. Projektujemy mosty i tratwy. Budujemy pojazdy pływające. Robimy testy. Duża szansa na zamoczenie ubrania!

Malowanie dookoła
28 maja, 11:30–12:30
Kreślimy w biegu. Rysujemy w ruchu, pojedynczo i w parach. Budujemy najdłuższą kredkę. Rysujemy na ścianach i na podłodze. Turlamy się. Toczymy na piłce. Nie wypuszczamy ołówków z rąk!

Dźwięki do dotykania
4 czerwca, 11:30–12:30
Zaczniemy pewnie od rysowania. Sprawdzimy, jak można rysować dźwięki. A potem zagramy na rysunkach! Wykorzystamy mikrofony kontaktowe i inne urządzenia do zbudowania interaktywnej instalacji. Czy z pojedynczych dźwięków powstanie muzyka?

Fabryka cieni
11 czerwca, 11:30–12:30
Produkujemy cienie we wszystkich kształtach. Szukamy w ciemnościach kolorów. Wycinamy, kleimy, dorysowujemy. Sprawdzamy jak działa polaryzacja światła.

https://www.cricoteka.pl/pl/warsztaty-dla-dzieci-4-8-lat/

 

Kalejdoskop sztuki – warsztaty dla dzieci 2-3 lata

Bilet w cenie 20 zł od dziecka, rodzic wchodzi za darmo. Bilety na warsztaty można zakupić na stronie internetowej lub w kasie Cricoteki.

Stukoty
6 maja, 11:30–12:30
Klockiem o klocek, łyżką o krzesło. Uderzamy i sprawdzamy, jakie dźwięki wydają różne przedmioty. Poznajemy rytmy, klaszczemy i podskakujemy.

Rozśpiewy
13 maja, 11:30–12:30
Zaczynamy od rozgrzewki buzi i języka. Podśpiewujemy, tupiemy, bawimy się głosem. Wymyślamy nowe wyliczanki. Przypominamy mruczanki.

Chlupotanie
20 maja, 11:30–12:30
Przelewamy wodę. Bulgoczemy i chlapiemy. Gramy w kapanie i kropienie. Naszym palcem zabaw wanienki i wiadra. Duża szansa na zamoczenie ubrania!

Nawoływanie
27 maja, 11:30–12:30
Hop hop! Sprawdzamy, czy nas dobrze słychać. Wołamy do dziury i do plątaniny rur. Chowamy nasz głos pod poduszkę. Pakujemy do kubeczków.

Echo
3 czerwca, 11:30–12:30
Co to jest echo? Szukamy go w długiej tubie i w małym flecie. Bawimy się w powtarzanie i przetwarzanie usłyszanych słów. Z pomocą przyjdzie nam mikrofon.

Szumy
10 czerwca, 11:30–12:30
W przesłuchaniu do roli najbardziej szumiącej zabawki wezmą udział folie – kolorowe i bąbelkowe, worki na śmieci i małe torebki. Dowody rzeczowe zbadamy z pomocą rejestratora dźwięku.

https://www.cricoteka.pl/pl/warsztaty-dla-dzieci-2-3-lata/

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:muzeumwarsztaty