Lotna Czytelnia

sobota 14.06.2014

Lotna Czytelnia

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie rozpoczyna projekt „Lotna Czytelnia”, dofinansowany w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2014 „Promocja literatury i czytelnictwa”. Priorytet „Promocja czytelnictwa”.

 Inauguracja projektu nastąpi 14 czerwca br. podczas akcji Odjazdowy Bibliotekarz, kiedy to Lotna czytelnia wyruszy na Błonia, zachęcając wszystkich do wzięcia udziału w akcji.

Celem projektu jest zachęcenie różnych grup wiekowych do czytania oraz przypomnienie, że książka jest dobrym sposobem spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu zarówno dla indywidualnego czytelnika jak i całych rodzin.

Zasady akcji są proste: weź książkę z Lotnej Czytelni, przeczytaj i oddaj albo obsłudze roweru albo w Punkcie Informacyjnym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1).

Podczas trwania projektu, w okresie od czerwca do września br. zaplanowano m.in. tematyczne wyjazdy Lotnej Czytelni: Fantastyczna Lotna Czytelnia, Lotna Czytelnia w podróży, Romantyczna Lotna Czytelnia, Lotna Czytelnia z dreszczykiem. Dodatkowo najmłodszych czytelników zapraszamy na Edycje Specjalne – Lotna Czytelnia Dzieciom – w jedną sobotę w miesiącu Lotna Czytelnia będzie jeździć po Parku Jordana, zorganizowany będzie również punkt, gdzie dzieci będą mogły w atmosferze zabawy posłuchać czytanych bajek. W sumie przewidziano 25 wyjazdów Lotnej Czytelni.

Finał Lotnej Czytelni zaplanowany jest na wrzesień 2014 r. Na Placu Mariackim w Krakowie zorganizowany zostanie KsięgoZbiór, czyli wspólne czytanie w przestrzeni miejskiej. O wyznaczonej godzinie zbiorą się osoby, które czytać będą przyniesione przez siebie lub wypożyczone z Lotnej Czytelni książki. To sposób dla wszystkich będących czytelnikami, lubiących lekturę, by zarazić czytaniem innych – chociażby przechodniów.

W ramach projektu zapraszamy też do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „Czytać da się wszędzie", skierowanym zarówno do młodzieży, jak i do osób dorosłych. Autorzy najciekawszych zdjęć przedstawiających miejsca i sytuacje, w których czytane są książki otrzymają nagrody rzeczowe o łącznej wartości 2500 zł. Z wybranych przez jury konkursu zdjęć wydrukowana zostanie wystawa, która eksponowana będzie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie oraz w bibliotekach publicznych województwa małopolskiego. Cyfrowa wersja wystawy zaprezentowana zostanie w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej.

Patronat na projektem objęli: blog krytycznoliteracki „Krytycznym Okiem" oraz Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów.

Więcej informacji na www.rajska.info

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Lotna Czytelnia

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Z czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej mogą korzystać wszyscy. Osoba chcąca korzystać z czytelni pozostawia u dyżurującego bibliotekarza ważny dokument tożsamości ze zdjęciem. Czytelnie i wypożyczalnie są ogólnodostępne i bezpłatne. Prawo do bezpłatnego korzystania z wypożyczalni mają wszyscy …

Więcej

Adres:

ul. Rajska 1
31-124 Kraków


Kontakt:

tel./fax sekretariat: (0 12) 6
biblioteka@wbp.krakow.pl
http://www.wbp.krakow.pl