Akademia tańca
FMH mobile
Łodzianki w domu, pracy i  kościele

Łodzianki w domu, pracy i kościele

📅 niedziela 08.11.2015
Łodzianki w domu, pracy i  kościele
8 listopada 2015 r.
Muzeum Miasta Łodzi
Oddział przy
pl. Wolności 2

„Łodzianki w domu, pracy i  kościele”
dr Inga B. Kuźma – etnografka z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ, członkini Kolektywu Kobiety znad Łódki od Łódzkiego Szlaku Kobiet, badaczka interesująca się życiem codziennym dawnych mieszkanek Łodzi.

Spotkanie poświęcone będzie życiu ubiegłowiecznych łodzianek. Prelegentka sięgnie do naukowych etnograficznych zasobów archiwalnych i tego, co w nich się zachowało na temat życia mieszkanek naszego miasta. Materiały te pozyskiwano dzięki badaniom, jakie prowadzono w Łodzi od lat 60. XX wieku nad życiem robotników. Zgromadzone w archiwum dane obejmują wspomnienia kobiet sięgające początku XX wieku (niekiedy jeszcze przełomu XIX i XX stulecia) po lata im współczesne, czyli drugą połowę wieku XX. Podczas spotkania zostanie zaproponowana rekonstrukcja „łódzkiej kobiecej biografii” z omówieniem trzech tytułowych punktów: życia domowego, pracy zawodowej oraz życia religijnego.

MMŁ Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych
Łódź, pl. Wolności 2, II piętro,