Łódź bardzo ładna – Spotkanie z cyklu Spacery z Halpernem

📅 piątek 12.10.2018
3 zł / 1 zł
Łódź bardzo ładna - Spotkanie z cyklu Spacery z Halpernem

„Łódź bardzo ładna”. Tak twierdzi Dawid Halpern i próbuje przekonać o tym Trawińskiego.
Czy Łódź końca XIX wieku faktycznie była ładna i czy po niemal stu latach mogła „zagrać” samą siebie w filmie Andrzeja Wajdy?

O urodzie miasta rozmawiać będziemy z Maciejem Marią Putowskim, autorem scenografii i dekoracji wnętrz do licznych filmów fabularnych, seriali i spektakli telewizyjnych. Zajrzymy do urządzonych przez artystę mieszkań bohaterów filmu. Zastanowimy się nad tym, co i jak wnętrze pałacu, wynajętego pokoju czy robotniczego domu mówi o mieszkańcach Łodzi – ich obyczajach, postawach, czasach, w których przyszło im żyć… i o samym mieście.
Wchodząc do mieszczańskiej kuchni poznamy tajniki „kuchni filmowej”. Przyjrzymy się detalom, na które nie zawsze zwracamy uwagę śledząc akcję filmu. Tymczasem to właśnie one wprowadzają w klimat epoki, spełniają ważną rolę informacyjną i edukacyjną.

Maciej Maria Putowski – scenograf; pracował dla Andrzeja Wajdy (Ziemia obiecana; Wesele; Brzezina), Wojciecha Jerzego Hasa (Sanatorium pod Klepsydrą; Lalka), Krzysztofa Zanussiego (Życie rodzinne; Preludium deszczowe), Witolda Leszczyńskiego (Konopielka; Siekierezada), by wymienić najbardziej popularne.

„Spacery z Halpernem” to cykl spotkań, którego celem jest próba spojrzenia na XIX-wieczną Łódź z perspektywy „Ziemi obiecanej”. Powierzenie roli przewodnika drugoplanowej postaci, która na kartach powieści Władysława Reymonta i w filmie Andrzeja Wajdy pojawia się zaledwie kilka razy może dziwić. Dawid Halpern, o którym niewiele wiadomo, poza tym, że większość życia spędził w Łodzi obserwując, jak z małego prowincjonalnego miasteczka przekształcała się w duży ośrodek przemysłowy, pasuje jednak do tej roli z kilku powodów. Jest przede wszystkim miłośnikiem miasta i entuzjastą zachodzących w nim przemian. Jeśli nawet – jak inni – przybył do Łodzi „żeby pieniądze mieć”, kariera miasta najwyraźniej cieszy go bardziej niż jego własne sukcesy i rekompensuje mu porażki.

Warto zatem przyjrzeć się „wspaniałym pałacom, pięknym zielonym ogrodom” i temu, jak „wielki ruch i wielki handel” tworzyły „wielki pieniądz”. Posłużą temu rozmowy z przedstawicielami świata nauki i kultury, podczas których będziemy odwoływać się do filmu i jego literackiego pierwowzoru

Czy i jak motywować dzieci

12 października (piątek), godz. 17:00
„Łódź bardzo ładna! ”