Literacki Piknik Rodzinny Wokół Quo vadis

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku mapa

niedziela 10.07.2016

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (oddział Muzeum Narodowego w Kielcach) zaprasza na Literacki Piknik Rodzinny Wokół Quo vadis. W roku 2016 minęło 120 lat od chwili, kiedy Sienkiewicz zaprezentował czytelnikom swą rzymską epopeję.

Powieść od razu stała się bestselerem, rozsławiając literaturę polską na świecie. Pragnąc uczcić to wydarzenie, chcielibyśmy zaprosić Państwa do spotkania z kulturą antyczną, tak barwnie opisywaną przez Henryka Sienkiewicza. Zabawę zaczynamy o godz. 14.00 w alei lipowej przy Czerwonej Bramie, skąd barwnym korowodem udamy się do sienkiewiczowskiego parku.

Literacki Piknik Rodzinny Wokół Quo vadis, 10 lipca, niedziela, godz. 14, Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Atrakcje uczestnikom spotkania zapewnią najlepsi rekonstruktorzy historyczni w Polsce ze Stowarzyszenia na rzecz Popularyzacji Kultury Antycznej Hellas Et Roma. Będzie to niepowtarzalna okazja do odbycia podróży w przeszłość, aż do korzeni cywilizacji europejskiej. Dzięki zastosowaniu rekonstrukcji historycznej opartej o najnowszy stan badań, możliwe będzie doświadczanie antyku wszystkimi zmysłami, do tej pory w poznanie historii niezaangażowanymi. Dowiemy się, jakie były rozrywki Rzymian, co ich ekscytowało, a czego się obawiali. Dzięki zachowanym przepisom, odkryte zostaną tajniki ówczesnej kuchni. Ogromne obozowisko ukaże realia życia codziennego gladiatorów oraz rzymskich legionistów, którzy będą toczyć walki na śmierć i życie.

Specjalnie na tę okoliczność zostaną przygotowane także dwie wystawy: Quovadiski oraz Kawalerowicza wizja Quo vadis – filmowe stroje i rekwizyty

Uczestnicy pikniku będą mogli również wziąć udział w warsztatach aktorskich – Ty też możesz zagrać w „Quo vadis”. Natomiast miłośnicy jazdy rowerowej będą mogli wybrać się na rajd, ukazujący piękno ziemi Stefana Żeromskiego i Henryka Sienkiewicza. Początek wycieczki o godzinie 10.00 na parkingu gminnym przy ul. Gimnazjalnej. Zapisy w Samorządowym Centrum Kultury w Strawczynie, pod nr tel.: 41 303 86 35.

Piknik zakończy koncert zespołu Consonans z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach.

Oddział Muzeum Dialogu Kultur
Kamienica pod Trzema Herbami