W ten sposób z klocków powstały już makiety białostockiego Ratusza, cerkwi św. Mikołaja, kościoła św. Rocha, Pałacu Branickich; zostało skonstruowane logo Podlasia oraz używaliśmy klocków jako „nici” do wyszywania tradycyjnych podlaskich wzorów. Podczas warsztatów młodzi uczestnicy poznawali sekrety podlaskiej architektury, tworzyli własne interpretacje ludowych motywów z klocków, dowiedzieli się niemal wszystkiego o sztuce okresu baroku i mieszkańcach ogrodów Hetmana Branickiego.
Taka metoda edukacji przypadła do gustu kilkunastu tysiącom uczestników, którzy dotychczas wzięli udział w naszych zajęciach. Dlatego postanowiliśmy wprowadzić na stałe do naszej oferty zajęcia z klockami LEGO.
Tematy do wyboru:
Ogrody Hetmana Branickiego
wiek: 6-14 lat
W pierwszej części warsztatu uczestnicy poznają historię pałacu hetmana – Jana Klemensa Branickiego oraz zobaczą na filmie replikę reprezentacyjnej rezydencji zbudowaną z klocków LEGO. Uczestnicy poznają jego główne cechy architektoniczne. Dowiedzą się, czym jest barok – styl charakteryzujący epokę Hetmana. Poznają też typowe cechy ogrodów w stylu francuskim i pomogą upiększyć zieleńce Jana Klemensa Branickiego. Na zajęciach spróbują też wykonać samodzielnie, z klocków dekoracje roślinne i repliki ozdób, które występują na terenie pałacowego ogrodu.
Białostocki Ratusz
wiek: 6-14 lat
W pierwszej części warsztatu uczestnicy obejrzą na prezentacji replikę białostockiego Ratusza wykonaną z kilkunastu tysięcy klocków Lego. Poznają jego historię: kto był fundatorem tej budowli oraz jak zmieniały się jego funkcje przez wieki. Dowiedzą się, co znajdowało się wokół Ratusza oraz jak wyglądał rynek za czasów Ludwika Zamenhofa. Następnie uczestnicy spróbują stworzyć samodzielnie z klocków LEGO obiekty znajdujące się wokół rynku.
Architektura sakralna
wiek: 10-14 lat
W pierwszej części warsztatu uczestnicy poznają religie i wyznania, których przedstawiciele zamieszkują od wieków Podlasie: katolicyzm, prawosławie, protestantyzm, islam i judaizm. Zobaczą na filmie repliki cerkwi św. Mikołaja i kościoła św. Rocha. Zdobędą podstawową wiedzę o budownictwie sakralnym i symbolach religijnych, poszerzą słownictwo związane z architekturą. Poznają odpowiedzi na pytania: dlaczego cerkiew ma kopuły, a kościół strzeliste wieże? Co to jest minaret? Gdzie modlą się Żydzi? Wszystko w oparciu o budowle z Podlasia. Kulminacyjnym punktem zajęć będzie budowa wybranej świątyni z klocków LEGO.
grupy zorganizowane
wiek: 6-14 lat
czas trwania: 60 minut
opłata: 10 zł od osoby
zapisy 856767367
więcej na www.centrumzamenhofa.pl