Lato w Muzeum – Za zielonym balonikiem

Dom Jana Matejki
🗺 mapa
📅 piątek 24.08.2018
Lato w Muzeum

Po błękitnym letnim niebie płynie zielony balonik. Przegląda się w Wiśle, ostrożnie mija wieże kościołów, kołysze się na wietrze grającym w berka na plantach. Przygląda się swojemu miastu…

Rodziny z dziećmi zapraszamy do udziału w cyklu spotkań i warsztatów, których tematem będzie Kraków z czasów, gdy zielony balonik był jeszcze bardzo młodym balonikiem, ale i do czasów odrobinę wcześniejszych, gdy o jego narodzinach nie gruchały jeszcze krakowskie gołębie. Odwiedzimy Kraków młodopolskich artystów, Kraków elegancji i szyku belle époque, Kraków turkocących dorożek i pierwszych tramwajów. Zaprosimy do Krakowa Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego i wielu innych wspaniałych artystów. Wspólnie z zielonym balonikiem będziemy się dobrze bawić, poznawać sztukę i Kraków sprzed ponad 100 lat. Wyruszymy jej śladami na rodzinny spacer, powędrujemy w plener z paletą i pędzlem. 

Cykl warsztatów i spotkań dla dzieci i rodzin odbywa się w ramach programu towarzyszącego wystawie „Kraków 1900”, zajęcia są prowadzone w wybranych oddziałach MNK.

SIERPIEŃ

  • 24.08.2018, godz. 10:30
    Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Kraków 1900”

    Co wy wiecie o portrecie?
    Tym razem wyruszamy w podróż do dawnego Krakowa, by poznać jego mieszkańców – artystów, bohaterów ich dzieł, kolekcjonerów, przedstawicieli mieszczaństwa. Znanych i mniej znanych. Przy okazji dowiemy się, czym jest portret, co mówi nam o człowieku – modelu i artyście. Przyglądniemy się klasycznym, „poważnym” portretom i zabawnym karykaturom, zastanowimy się, kogo i jak portretowano, z kogo żartowano, a komu nawet nie próbowano się tak narazić. Opowiemy sobie o technikach, jakie stosowali młodopolscy artyści, i sami spróbujemy zupełnie nowych metod. 

    Prowadzenie: Blanka Dudek 
    Preferowany wiek uczestników: 6-9 lat

  • 28.08.2018, godz. 10:30
    Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Kraków 1900”

    Kawa, terpentyna czy politura? Wnętrza pełne zapachów
    Jak żyli artyści i kolekcjonerzy na początku XX stulecia? Gdzie lubili się spotykać? Jak wyglądały wnętrza ich pracowni, ulubionych kawiarni i kabaretów? Przez osłonięte koronkową firanką okno lub przez dziurkę od klucza zaglądniemy do krakowskiego mieszkania albo do wnętrza Jamy Michalika, Paonu, Noworola. Być może ktoś zaprosi nas na herbatkę… Odkryjemy, co w wystroju wnętrz uchodziło za krzyk mody. Jak można było zamanifestować majętność, pochwalić się obyciem w świecie, lub zaznaczyć swoją obecność, gdy się było artystą? Przyjrzymy się najdrobniejszym szczegółom, nawet pamiątki z pewnych krajów będą miały znaczenie. Na sam koniec spróbujemy wystroić wnętrze tak, by udało nam się przenieść w czasie do początku ubiegłego wieku.

    Prowadzenie: Agnieszka Fluder
    Preferowany wiek uczestników: 6-10 lat

PROWADZENIE:

Agnieszka Fluder – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w Pracowni Interdyscyplinarnej. Zajmuje się wideo, multimediami i działaniami w przestrzeni, eksperymentuje z ruchem oraz dźwiękiem. Prowadzi zajęcia edukacyjne, tworzy, projektuje. 
Aleksandra Nicewicz – studentka trzeciego roku pedagogiki o specjalności animacja społeczno-kulturowa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas studiów odkryła, że pragnie pracować z dziećmi, a praktyki w Muzeum otwarły jej przestrzeń do twórczych działań z najmłodszą publicznością. W wolnych chwilach czyta fantastykę, podróżuje, fotografuje i gra w gry komputerowe.

Blanka Dudek – artystka, doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Absolwentka Wydziału Malarstwa oraz studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej. Prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i dorosłych. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Bierze udział w licznych wystawach, konkursach i plenerach.

Ewelina Krawczyk – absolwentka Edukacji Artystycznej AJD w Częstochowie. Ukończyła studia podyplomowe z Arteterapii oraz Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej. Animatorka działań artystyczno-pedagogicznych, edukatorka w Muzeum Narodowym. Doświadczenie w pracy z dziećmi zdobyła jako nauczyciel w krakowskich przedszkolach. Obecnie prowadzi warsztaty plastyczne i twórcze dla dzieci. Jej pasją jest ruch i wspinaczka skalna.

Izabela Lechowicz – absolwentka Wydziału Malarstwa ASP we Wrocławiu. Zajmuje się fotografią, prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Założyła Światłoczułą – autorską pracownię plastyczno-fotograficzną. Lubi Beskid Niski.
Jagoda Gumińska-Oleksy – absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego, edukatorka muzealna, na co dzień opiekuje się programem działań edukacyjnych dla dzieci i rodzin w Muzeum Narodowym w Krakowie. Współpracuje z Uniwersytetem Dzieci. Lubi słuchać, o czym mówią dzieci, kiedy rysują, i wierzy, że kiedyś uda jej się wejść do wnętrz ulubionych obrazów.

Katarzyna Maziarz – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, oligofrenopedagog, animator, edukator muzealny. Pracuje w Dziale Edukacji MNK, współtworząc programy dla rodzin i najmłodszych zwiedzających. Miłośniczka Młodej Polski i brudzących się w muzeum dzieci.

Magdalena Wysocka – absolwentka edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od ponad roku prowadzi zajęcia plastyczne w Domu Seniora Wigor oraz jest pedagogiem w Szkole Montessori.

Magda Schuster – absolwentka UJ i łódzkiej ASP. W Muzeum prowadzi zajęcia i warsztaty dla młodszych i starszych, poza Muzeum zajmuje się ceramiką, rękodziełem artystycznym i ilustracją. Współpracuje ze szkołami i domami kultury. W wolnym czasie reanimuje peerelowskie meble.

Martyna Majsterek – studentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Entuzjastka sztuki pod każdą postacią. Swoją wiedzą i pasją uwielbia dzielić się ze wszystkimi – dziećmi i dorosłymi – bo nie ma nic lepszego niż kolejna osoba zarażona miłością chociażby do jednego małego dzieła.

Marysia Masternak – absolwentka historii sztuki i edukatorka muzealna. Pracuje w Dziale Edukacji MNK, tworząc programy edukacyjne dla dzieci i rodzin. Interesuje się szeroko pojętą kulturą wizualną. Lubi i ceni ludzi oraz małe przyjemności i wielkie podróże (a każdą podróż, również tę z książką w dłoni w zaciszu domu, uważa za wielką). 

Weronika Moskwa – historyczka sztuki, studentka pedagogiki i edukatorka muzealna. Pasjonuje się sztuką XIX wieku w każdym wydaniu. Entuzjazm do pracy twórczej z dziećmi i młodzieżą wyraża także w fotografii.
Pani Jurek to Magda Jurek i jej marka – specjalizująca się w projektowaniu oświetlenia, książek dla dzieci i zabawek, również dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Projektuje przedmioty niestatyczne, wychodzące poza stereotypową funkcję i pozwalające na interakcję. Lubi rzeczy z drugim dnem, skłaniające do refleksji i pobudzające wyobraźnię. Jej konceptualne podejście do przedmiotu i upodobanie do koloru to wynik studiów malarskich w warszawskiej ASP. Działa w Stowarzyszeniu z Siedzibą w Warszawie, gdzie realizuje projekty z zakresu designu społecznego.

Edyta Ołdak – absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Doktorantka na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Graficzka, ilustratorka książek, animatorka kultury. Założycielka Stowarzyszenia z Siedzibą w Warszawie i jego prezeska, odpowiedzialna za programy edukacyjne i wizualną identyfikację działań Stowarzyszenia. Zajmuje się również szkoleniami dla kadr kultury, uczy
ewaluacji oraz tego, jak wykorzystywać wolne zasoby w samodzielnym tworzeniu wizualnych
strategii organizacji społecznych.

Patryk Lutrzykowski – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Krytyka Artystyczna) i Politechniki Koszalińskiej (Wzornictwo – Komunikacja Wizualna). Wielki pasjonat komiksu, fotografii, ilustracji, kina i gier fabularnych. Organizator warsztatów i eventów komiksowych (np. Maraton Komiksowy 8h!). Współzałożyciel grupy TuKomiks. 

Jan Wiśniowolski – zawodowo grafik i UX designer w jednej z krakowskich firm IT, z zamiłowania rysownik. Czytaniem i rysowaniem komiksów zajmuje się od dziecka. Po godzinach para się game designem. Organizator warsztatów i eventów komiksowych (np. Maraton Komiksowy 8h!). Współzałożyciel grupy TuKomiks.

INFORMACJE DODATKOWE

  • Preferowany wiek dzieci podany jest pod każdym terminem.
  • Cena 5 zł od dziecka. 
    Wyjątek stanowią: warsztaty 11.07.2018 i 11.07.2018 na wystawie „Sytuacja się zmieniła”, wydarzenia z okazji finisażu wystawy „Teraz komiks!” odbywające się 21.07.2018, spacer dla rodzin 28.07.2018 oraz warsztaty dla dzieci z dysfunkcjami odbywające się 18.08.2018 (dokładne informacje pod terminami).
  • Liczba uczestników ograniczona, konieczna rezerwacja
    JAK SIĘ ZAPISAĆ?
    Bilety: www.bilety.mnk.pl
    Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie). 
    Informujemy, że w razie rezygnacji z udziału w działaniu edukacyjnym koszty biletów zakupionych przez Internet nie podlegają zwrotowi.
  • Osoby, którym przysługują ulgi z tytułu „Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem”, mogą dokonać zakupu biletu w kasie Muzeum po okazaniu stosownego dokumentu.

*Nazwa projektu: „Ikona sztuki monumentalnej. Karton Mehoffera do fryburskiego witraża Św. Katarzyna i św. Barbara”. Dofinansowano z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent